Katastrofa ekologiczna pod Łodzią. Hektolitry ropopochodnej substancji w wodzie

Polska
Katastrofa ekologiczna pod Łodzią. Hektolitry ropopochodnej substancji w wodzie
Zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News
Substancję ropopochodną ze zbiornika wodnego usuwa kilkanaście zastępów straży

Kilkanaście zastępów straży pożarnej usuwa ropopochodną substancją ze zbiornika wodnego w Rogowie (woj łódzkie). Dostała się do zbiornika przez wyciek z nielegalnego odwiertu rury należącej do grupy PERN. - Do bazy w Koluszkach cysternami przewożona jest mieszanka cieczy ropopochodnej z wodą w celu utylizacji - powiedział polsatnews.pl st. bryg. Dariusz Guzek Komendant Powiatowy PSP w Brzezinach.

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do jednostki PSP w Brzezinach w sobotę przed godz. 8. Z podanych informacji wynikało, że na zbiorniku wodnym przy rzece Mroga w Rogowie znajduje się ropopochodna substancja. 

 

Zanieczyszczenie w zbiorniku wodnym

 

- Po dojechaniu na miejsce okazało się, że na całej powierzchni zbiornika ok. 4,6 znajdował się "film" ropopochodnej cieczy - powiedział polsatnews.pl st. bryg. Dariusz Guzek Komendant Powiatowy PSP w Brzezinach. W sobotę na miejscu pracowało 15 jednostek OSP i PSP, a także specjalistyczne grupy chemiczno-ekologiczne z Piotrkowa Trybunalskiego i Łodzi oraz jednostki straży pożarnej grupy PERN z Płocka. 

 

ZOBACZ: PKN Orlen wystąpił do Rosjan o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę

 

- Działania strażaków polegały m.in. na budowaniu zapór, by substancja nie wpływała do rzeki - powiedział st. bryg. Guzek. Obecnie na miejscu pozostaje 9 zastępów strażaków PSP i OSP oraz grupy z PERN. 

 

Akcja może potrwać kilka dni

 

- Do bazy w Koluszkach cysternami przewożona jest mieszanka cieczy ropopochodnej z wodą w celu utylizacji. Do niedzieli po południu wywieziono 9 metrów sześciennych takiej mieszanki - dodał st. bryg. Dariusz Guzek. Akcja oczyszczania zbiornika może potrwać jeszcze kilka dni.

 

Substancja dostała się do zbiornika wodnego z gruntu, który został zanieczyszczony przez wyciek z nielegalnego odwiertu rury należącej do grupy PERN. Źródło wycieku zlokalizowano ok. godz. 10 w niedzielę.

pgo/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie