Atak na budynek giełdy w Pakistanie

Świat
Atak na budynek giełdy w Pakistanie
PAP/EPA/REHAN KHAN
Napastnicy zostali zastrzeleni przez policję

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali w poniedziałek budynek giełdy w Karaczi, największym mieście Pakistanu, położonym na południu kraju. Reuters pisze, powołując się na policję, że zginęło sześć osób, w tym czterech napastników. AP i AFP podają, że nie wiadomo, ile osób przeprowadziło atak.

Według lokalnych mediów napastnicy zaatakowali gmach giełdy papierów wartościowych przy użyciu broni palnej i granatów. Budynek znajduje się w strefie wzmocnionego bezpieczeństwa, w której mieści się wiele głównych siedzib prywatnych banków.

 

- Czterech napastników zostało zabitych (...) - powiedział agencji Reutera szef policji w Karaczi Ghulam Nabi Memon. Według wojska pakistańskiego zabite zostały jeszcze dwie osoby.

 

Policja, na którą powołuje się agencja AP, twierdzi, że śmierć poniosło dwóch pracowników ochrony i policjant. Informacje o trzech ofiarach śmiertelnych potwierdza także agencja Kyodo.

 

 

Będący na miejscu ataku przedstawiciel policji Rizwan Ahmed powiedział, że napastnicy otworzyli ogień przy wejściu do budynku giełdy, a następnie wdarli się do gmachu.

 

Siły specjalne otoczyły budynek znajdujący się w sercu dzielnicy finansowej miasta, gdzie mieści się Pakistan State Bank, a swoje siedziby ma także kilka krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych - informuje Associated Press. Rzecznik policji Shazia Jehan powiedział, że na miejsce zostali wezwani saperzy i próbują oczyścić budynek z ładunków wybuchowych.

 

 

"Sytuacja wciąż się rozwija, ale jest opanowywana przez siły bezpieczeństwa" - poinformowała na Twitterze giełda papierów wartościowych w Pakistanie (PSX).

 

 

Na razie żadna grupa nie przyznała się do ataku. W Pakistanie od dawna dochodzi do ataków islamistów, jednak w ostatnich latach były one rzadsze - zauważa Reuters.

 

Giełda w Karaczi to największa i najstarsza giełda w Pakistanie, obecnie włączona do giełd w Islamabadzie i Lahaurze.

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie