Amerykański stan zmienia swoją flagę

Świat
Amerykański stan zmienia swoją flagę
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Z flagi zniknie symbol Skonfederowanych Stanów Ameryki

Izba Reprezentantów i Senat stanu Missisipi w Stanach Zjednoczonych przegłosowały w niedzielę usunięcie z flagi stanowej symbolu Skonfederowanych Stanów Ameryki, czyli państwa, które istniało w latach 1861-1865 w wyniku secesji części południowych stanów USA.

W kantonie, czyli w lewej górnej części flagi Missisipi do tej pory widniał na czerwonym tle granatowy krzyż z białymi gwiazdami, czyli motyw stanowiący połączenie sztandaru bojowego Armii Konfederacji ze wzorem proporca marynarki wojennej Konfederacji. Pozostała część flagi Missisipi składa się z trzech poziomych pasów - od góry granatowego, białego i czerwonego.

 

W stanowej Izbie Reprezentantów za usunięciem symbolu Konfederacji głosowało 91 deputowanych, 23 było przeciw. W Senacie ustawa zyskała poparcie stosunkiem głosów 37-14.

 

ZOBACZ: Prestiżowy uniwersytet usuwa nazwisko byłego prezydenta. "Nieodpowiedni patron"

 

Republikański gubernator stanu Tate Reeves zapowiedział, że podpisze ustawę o zmianie flagi. Po wejściu w życie nowe przepisu mają rozpocząć się prace nad projektem nowej flagi, który zostanie poddany mieszkańcom stanu pod głosowanie 3 listopada przy okazji wyborów prezydenckich.

 

38 procent społeczności Missisipi to Afroamerykanie. Stan ten jako ostatni w USA posiadał w swojej fladze symbol Konfederatów.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie