Prawie 34 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Najnowsze dane

Polska
Prawie 34 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Najnowsze dane
PAP/Leszek Szymański
Służby medyczne na SOR Szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej w Warszawie.

W Polsce potwierdzono 193 kolejne przypadki koronawirusa - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Na COVID-19 w szpitalach zmarły 4 osoby. W sumie zakażonych SARS-CoV-2 zostało już w Polsce 33 tys. 907 ludzi. Nie przeżyło infekcji 1438 pacjentów. Wyzdrowiało 20 tys. 548 zakażonych. Ze statystyki zmarłych odjęto zgon pacjentki zdiagnozowanej na podstawie objawów - test nie potwierdził zakażenia.

"Mamy 193 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa" podał w niedzielę o godz. 10:30 resort zdrowia w komunikacie.

 

Tylko 30 przypadków na Śląsku

 

Najwięcej zakażeń jest na Mazowszu, gdzie odnotowano ich 32, z woj. śląskiego pochodzi 30 przypadków, a z łódzkiego - 26.

 

Pozostałe nowe przypadki pochodzą z województw: opolskiego (19), podlaskiego (19), małopolskiego (18), podkarpackiego (14), lubelskiego (10), świętokrzyskiego (10), pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), dolnośląskiego (2) i wielkopolskiego (2).

 

 

Zmarły kolejne 4 osoby

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci czterech osób, że większość zmarłych na koronawirusa miała choroby współistniejące. Zmarli to 80-latek z Tychów, 45-letni chory z Orzesza, 72-latka z Poznania i 83-letnia pacjentka ze Starachowic.

 

 

Jedna zmarła z wykazu nie miała koronawirusa

 

Ministerstwo odjęło ze statystyk jeden nieprawidłowo wykazany zgon. Chodzi o zgłoszoną 15 kwietnia śmierć 65-letniej pacjentki z Radomia. "Badanie nie potwierdziło zakażenia SARS-CoV-2, które zostało wcześniej rozpoznane na podstawie objawów klinicznych" - podał resort.

 

Prawie 40 tys. zakażonych. 1438 zmarłych

 

W sumie w Polsce zachorowało do tej pory prawie 40 tys. osób. Ze statystyk Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba ta wyniosła w niedzielę 33 tys. 907 zakażonych. Zmarło w sumie 1438 osób.

 

 

20 tysięcy wyzdrowiało

 

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat, z którego wynika, że liczba łóżek zajętych przez chorych na COVID-19 wynosi 1845. Do respiratorów podłączone są w sumie 83 osoby. Kwarantanną objęte są 85 tys. 603 osoby.

 

ZOBACZ: Kardiolodzy: Covid-19 może być szczególnie niebezpieczny dla osób z arytmią

 

Z kolei nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 15 tys. 211 osób. Wyzdrowiało 20 tys. 548 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

 

 

Prawie 23 tys. testów na COVID

 

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że laboratoria przebadały dotąd 1 mln 469 tys. 962 próbki pobrane od w 1 mln 315 tys. 933 osób.

 

ZOBACZ: Zamknięto bazylikę w Niepokalanowie. Zakonnik zakażony po powrocie z urlopu

 

Według informacji resortu z piątku w ciągu poprzedniej doby wykonano ponad 22,8 tys. testów na COVID-19.

 

 

Wzrost liczba osób po infekcji

 

Ministerstwo podało w piątek, że z choroby wyzdrowiało 60 proc. zakażonych. W ciągu siedmiu dni wyszło z COVID-19 3520 osób, a w tym samym czasie zakaziło się tylko 2079 nowych pacjentów - podał w piątek resort.

 

 

Pandemia światowa z Wuhan

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 po raz pierwszy lekarze zidentyfikowali w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. W krótkim czasie skala zakażeń wzrosła tak dalece, że Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła dla całego świata stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca. Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

ZOBACZ: Rekordowy wzrost przypadków koronawirusa w USA. Władze o "postępie w zwalczaniu epidemii"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie