To nie będzie spokojna noc. Ostrzeżenia przed burzami

Polska
To nie będzie spokojna noc. Ostrzeżenia przed burzami
PAP/Darek Delmanowicz
W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Także w sobotę nad regionem mają ponownie przejść intensywne opady deszczu oraz burze

W czterech województwach na wschodzie kraju mogą występować burze z gradem i porywistym wiatrem - ostrzega w sobotę wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na przeważającym obszarze województwa podkarpackiego alerty mają najwyższy stopień zagrożenia.

IMGW przed burzami z gradem ostrzega województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. W dwóch pierwszych wymienionych alerty mają najniższy, pierwszy stopień. W Lubelskiem i w północnej części Podkarpacia ostrzeżenia mają stopień drugi.

 

Na przeważającym obszarze Podkarpacia obowiązuje jednak najwyższy, trzeci stopień zagrożenia. IMGW prognozuje tam burze z opadami deszczu od 60 mm do 80 mm, lokalnie do 100 mm oraz wiatrem w porywach do 90 km/h. Miejscami może spaść grad.

 

 

Na Podkarpaciu, które zmaga się ze skutkami ostatnich nawalnych deszczów, możliwe są nagłe wezbrania rzek i potoków. W związku z tym ostrzegawcze SMS-y rozsyła mieszkańcom Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

 

ZOBACZ: Podkarpacie walczy z wielką wodą. Prognozy nie są optymistyczne

 

Dane Państwowej Straży Pożarnej z godz. 21 mówią o 1872 interwencjach związanych z warunkami pogodowymi. 688 akcji przeprowadzono do tej pory na Podkarpaciu, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza.

 

Jak podał st. kpt. Batorski, tylko od godz. 19 w wyniku nawalnych opadów w powiecie jasielskim odnotowano 150 strażackich akcji. Do ewakuacji osób z zalanych obszarów zadysponowano tam dwa śmigłowce z Policji i Straży Granicznej.

 

Strażacy do działań często wyjeżdżają również na Śląsku, gdzie jak dotąd odnotowano 596 interwencji. Lepiej jest w trzecim co do liczby akcji Mazowszu, gdzie przeprowadzono 143 interwencje.

prz/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie