Spali w namiocie w centrum Warszawy. Uwięziła ich fala powodziowa na Wiśle [ZDJĘCIA]

Polska
Spali w namiocie w centrum Warszawy. Uwięziła ich fala powodziowa na Wiśle
Galeria zdjęć (12)
Podnosząca się woda odcięła namiot z ludźmi.

Wzbierająca Wisła w Warszawie odcięła w piątek dwóch mężczyzn, którzy spali nad wodą w namiocie. Gdy okazało się, że do brzegu nie można już dojść ścieżką, uwięzieni zadzwonili po pomoc. Okazało się jednak, że dotarcie do nich nie było łatwe. W weekend woda ma przekroczyć nawet 4 metry.

Dwóm mężczyznom, odciętym od lądu z powodu podnoszącego się wciąż poziomu Wisły, pomogli policjanci z Komisariatu Rzecznego oraz strażacy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i 5.

 

Głęboka woda odcięła namiot z ludźmi


Odcięci od lądu wysokim stanem Wisły mężczyźni, zatelefonowali w godzinach porannych do Komisariatu Rzecznego z prośbą o ratunek. Po nocy spędzonej w namiocie okazało się, że zewsząd otacza ich płynąca woda i nie mają, jak dostać się na suchy ląd.

 

Na ratunek wysłane zostały dwa patrole policji rzecznej - motorowodny i zmotoryzowany. Okazało się jednak, że dotarcie do potrzebujących ratunku jest znacznie utrudnione. Od strony wody motorówka warszawskiej policji nie mogła dopłynąć do brzegu, ze względu na płyciznę i zagrożenie uszkodzeniem śruby silnika.

 

Motorówkę policji zatrzymały płycizny

 

Dlatego do akcji ratunkowej zostały włączone dwa zastępy specjalistycznych jednostek straży pożarnej JRG-1 oraz JRG-5. Strażacy na lekkim pontonie z małym zanurzeniem dotarli do mężczyzn i bezpiecznie przewieźli ich na brzeg.

 

Uratowani nie potrzebowali pomocy medycznej. Nie utracili również nic z posiadanego dobytku.

 

Stołeczna policja ostrzega, że prognoza przewiduje podniesienie się poziomu Wisły ponad 4 metry. W piątek na wodowskazach było 328 centymetrów. Miejscami zalane były ścieżki rekreacyjne na praskim brzegu rzeki. Pod woda jest także większość stołecznych plaż.

 

Policjanci ostrzegają, że wysoka woda niesie ze sobą zabrane po drodze przedmioty, m.in. konary drzew. Silny nurt i przeszkody w wodzie mogą być śmiertelnym zagrożeniem szczególnie dla osób próbujących ekstremalnej kąpieli.

 

WIDEO - Sprawdź prognozę Polsat News na najbliższe dni

 

 

Spali w namiocie w centrum Warszawy. Uwięziła ich fala powodziowa na Wiśle
Galeria zdjęć (12)
 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie