Odpady medyczne leżały w lesie. Ukłuł się podleśniczy. Przejdzie badania m.in. na HIV

Polska
Odpady medyczne leżały w lesie. Ukłuł się podleśniczy. Przejdzie badania m.in. na HIV
Nadleśnictwo Mińsk
Podleśniczy przeszedł badania w kierunku zakażenia HBV, HCV oraz HIV

Jeden z podleśniczych Nadleśnictwie Mińsk, sprzątał śmieci podrzucone w workach na leśnym parkingu. Gdy podnosił jeden z worków, ukłuł się igłą z niezabezpieczonej strzykawki. Okazało się, że w podrzuconym worku znajdowały się domowe odpady medyczne, wśród nich strzykawki z igłami. Na oddziale chorób zakaźnych przeszedł badania w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby oraz HIV.

Przy każdym parkingu, czy miejscu postoju samochodów leśnicy ustawiają kosze na śmieci, aby turyści mogli w sposób bezpieczny pozbyć się drobnych odpadów. Zdarza się jednak, że do tych koszy trafiają całe worki odpadów, celowo przywiezione np. przez wracających z wypoczynku działkowiczów. 

 

Ryzyko zakażenia wieloma groźnymi wirusami

 

Straż Leśna ustala, kto wyrzucił odpady na parkingu leśnym Nadleśnictwa Mińsk (Mazowieckie). Jeden z podleśniczych, sprzątając pozostawione na parkingu śmieci ukłuł się igłą z niezabezpieczonej strzykawki. Okazało się, że w podrzuconej na parking reklamówce znajdowały się domowe odpady medyczne - strzykawki wraz z igłami.

 

ZOBACZ: Wyrzucił śmieci do lasu. Dostał mandat, ale i tak zyskał na wizycie policjantów

 

Ukłucie igłą niewiadomego pochodzenia niesie ze sobą ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, HIV/AIDS, tężcem i innymi chorobami zakaźnymi.

 

Dlatego pracownik mińskiego nadleśnictwa w szpitalnym oddziale chorób zakaźnych przeszedł badania w kierunku zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby HBV, HCV. Sprawdzono też, czy zaraził się HIV. Były to tzw. badania zerowe, wykonywane w momencie ekspozycji na patogeny. Wyniki okazały się ujemne. Mimo to za kilka dni podleśniczego czekają kolejne badania w celu wykluczenia ewentualnej infekcji.

 

Apel o wyrzucanie odpadów w miejscach do tego przeznaczonych

 

Wykorzystywane w warunkach domowych strzykawki, opatrunki czy ampułki po zastrzykach traktowane są jako odpady komunalne i w zasadzie mogą być wyrzucane razem z nimi. Nie zwalnia to jednak z odpowiedniego ich zabezpieczenia, tak by nie stanowiły zagrożenia np. dla pracowników firm odbierających odpady. 

 

Mińscy leśnicy apelują, by roztropnie korzystać z lasów i dostępnej infrastruktury, a wszelkie odpady wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych. 

 

Zaśmiecanie lasu jest wykroczeniem, za które grozi kara do 500 zł mandatu

grz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie