Był razem z prezydentem w Białym Domu. Polski lekarz o rozmowach z Trumpem

Polska
Był razem z prezydentem w Białym Domu. Polski lekarz o rozmowach z Trumpem
Polsat News
Kpt. Siewiera wcześniej był szefem misji w Stanach Zjednoczonych

- Donald Trump podziękował za nasze zaangażowanie. Zwrócił uwagę na przebieg naszych działań, poziom współpracy i wymianę doświadczeń z kolegami klinicystami na miejscu, w szpitalach, która okazała się korzystna dla wielu jednostek ochrony zdrowia na terenie Stanów Zjednoczonych - powiedział kpt. Jacek Siewiera, który był w polskiej delegacji podczas wizyty w Białym Domu.

Kpt. Jacek Siewiera to lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego i szef wojskowo-medycznej misji, która w kwietniu, w okresie nasilenia epidemii koronawirusa, przebywała w Chicago w USA. Kpt. Siewiera wcześniej był szefem takiej samej misji we włoskiej Lombardii.

 

Szczepionka na koronawirusa

 

Dopytywany na antenie Polsat News o to, czy Polska będzie pierwszym krajem, który otrzyma od Stanów Zjednoczonych szczepionkę na koronawirusa odparł: "Pan prezydent Trump w trakcie swojego oświadczenia mówił o tym, że istnieje taka możliwość, że Stany Zjednoczone prowadzą bardzo zaawansowane badania w tym obszarze". - Być może jest to element docenienia również naszego zaangażowania na terenie Stanów Zjednoczonych, zaangażowania zespołu Wojskowego Instytutu Medycznego w Chicago. Pewnie czas pokaże, jak dostępność szczepionki odbije się na przebiegu epidemii  powiedział. 

 

ZOBACZ: "Polska wysyła wojskową misję medyczną do Chicago". Szczegóły rozmowy Duda-Trump

 

- Największą odpowiedzią, na którą wszyscy czekamy jet kwestia skuteczności takiego preparatu i tego, kto jako pierwszy wejdzie w jego posiadanie - dodał. 

 

WIDEO: Kpt. Siewiera w Polsat News o wizycie w Białym Domu 

Współpraca nabrała innego wymiaru

 

Kpt. Jacek Siewiera przyznał, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie ochrony zdrowia w obliczu pandemii nabrała zupełnie innego wymiaru. - Działania w pierwszej fazie polegały raczej na ograniczeniu ruch i ograniczeniu wymiany kadry. Polska w tym wypadku podjęła troszeczkę inne działania. Przygotowaliśmy misje medyczne, które miały za zadanie rozpoznać warunki udzielania pomocy w Lombardii, później te doświadczenia przenieść również na teren Stanów Zjednoczonych, dla naszych sojuszników, którzy konfrontowali się z największą falą zakażeń, stąd też ta współpraca nabiera zupełnie innego wymiaru. Deklaracje prezydenta Trumpa traktuję jako zapowiedź przyszłych, niezwykle interesujących kierunków rozwoju medycyny również w Polsce - dodał. 

 

Kpt. Siewiera przyznał, że prezydent USA docenił zaangażowanie polskich medyków w walce z COVID-19. - Donald Trump podziękował za nasze zaangażowanie. Zwrócił uwagę na przebieg naszych działań, poziom współpracy i wymianę doświadczeń kolegami klinicystami na miejscu w szpitalach, która okazała się korzystna dla wielu jednostek ochrony zdrowia na terenie Stanów Zjednoczonych - dodał. 

 

Przyznał, że na razie nie są planowane kolejne misje medyczne. 

pgo/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie