Z Europy Zachodniej do Wielkiej Brytanii bez kwarantanny

Świat
Z Europy Zachodniej do Wielkiej Brytanii bez kwarantanny
PAP/EPA/NEIL HALL
Rząd zapowiadał rozmowy z władzami innych państw, szczególnie będących popularnymi kierunkami wakacyjnymi, o utworzeniu "mostów powietrznych" dla turystów

Podróżni z większości państw Europy Zachodniej mają zostać zwolnieni z obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii - wynika z planów rządu, o których piszą w czwartek brytyjskie media. Na razie nie wiadomo, kiedy w tej grupie znajdzie się Polska.

Od 8 czerwca niemal wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii - zarówno jej obywatele, jak i cudzoziemcy - muszą podać adres, gdzie będą przebywać przez następne 14 dni i poddawać się kwarantannie, a władze są upoważnione do przeprowadzania niezapowiedzianych kontroli i nakładania kary na osoby, które nie przestrzegają tego obowiązku. W Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynosi ona 1000 funtów, w Szkocji - 480.

 

Wraz z wprowadzeniem kwarantanny ogłoszono, że co trzy tygodnie będzie ona poddawana przeglądowi i wtedy z obowiązku jej odbywania mogą zostać zwolnieni przyjeżdżający z krajów o niskiej liczbie zakażeń. Rząd zapowiadał też rozmowy z władzami innych państw, szczególnie będących popularnymi kierunkami wakacyjnymi, o utworzeniu "mostów powietrznych" dla turystów.

 

Polska bez "mostu powietrznego"?

 

Pierwszy taki przegląd odbędzie się w najbliższy poniedziałek, ale - jak podała stacja BBC - szczegóły mogą zostać ujawnione już w weekend, zaś same mosty powietrzne ruszyłyby od 4 lipca. Według BBC z kwarantanny zwolnieni byliby przyjeżdżający z większości krajów Europy Zachodniej, m.in. Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Belgii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Norwegii, ale też Turcji, za to nie znajdą się na liście Portugalia i Szwecja.

 

ZOBACZ: Koronawirus w SOP? Czterech funkcjonariuszy na kwarantannie

 

Z kolei dziennik "Daily Telegraph" napisał, że wyłączanie przyjeżdżających z kolejnych krajów z obowiązku kwarantanny odbędzie się w trzech etapach. W pierwszej grupie, ogłoszonej w najbliższy weekend i wyłączonej od 4 lipca, znajdą się m.in. Francja, Hiszpania, Włochy, Grecja i Niemcy. W drugiej, ogłoszonej tydzień później - m.in. Dania, Finlandia, Norwegia, Holandia i część wysp na Karaibach, zaś w trzeciej m.in. Wietnam, Hongkong i Singapur, przy czym w ich przypadku takie mosty powietrzne zaczęłyby funkcjonować najwcześniej pod koniec lata.

 

Ani BBC, ani "Daily Telegraph" nie wspominają o Polsce, choć zastrzegają, że te przedstawione przez nich listy nie są ani pełne, ani ostateczne.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie