Milioner z dnia na dzień. Górnik sprzedał drogocenne kamienie szlachetne

Świat
Milioner z dnia na dzień. Górnik sprzedał drogocenne kamienie szlachetne
Wikimedia Commons/Didier Descouens/CC BY 3.0
Górnik z dnia na dzień zyskał miliony dolarów

Saniniu Laizer z Tanzanii w ciągu zaledwie jednego dnia zarobił 3,4 mln dolarów (blisko 13,5 mln złotych). Mężczyzna sprzedał znalezione przez siebie dwa nieoszlifowane tanzanity - największe w historii, o łącznej wadze 15 kg. 54-latek część otrzymanych pieniędzy chce zainwestować w rozwój lokalnej infrastruktury.

Laizer, który jak wielu innych górników nie jest zatrudniony przez firmę wydobywczą i pracuje "na własny rachunek", znalazł tanzanity w zeszłym tygodniu. Ostatecznie sprzedał je w środę podczas aukcji w północnym regionie Manyara.

 

ZOBACZ: Unikatowy szmaragd znaleziony w zambijskiej kopalni. 5655 karatów, ponad 1 kilogram

 

Obydwa znalezione kamienie ważą odpowiednio 9,2 kg i 5,8 kg - to największe odkryte dotychczas tanzanity. Kamień uznawany za dotychczas największy ważył 3,3 kg.

 

- Takie korzyści płyną z działalności indywidualnych górników. To potwierdza, że Tanzania jest bogatym krajem - przekazał w oświadczeniu prezydent kraju John Magufuli, który telefonicznie pogratulował górnikowi.

 

Centrum handlowe i szkoła w planach

 

Laizer ma cztery żony ponad 30 dzieci zapowiedział, że z okazji sprzedaży kamieni ma zamiar wyprawić w wiosce "wielkie przyjęcie". Zapewnił też, że chcę zainwestować w lokalną infrastrukturę.

 

- Chcę zbudować tu centrum handlowe i szkołę. Jest tu wielu biednych ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na wysłanie dzieci do szkoły - mówił mężczyzna w rozmowie z BBC.

 

 

- Sam nie jestem wykształcony, ale zależy mi na tym, żeby biznesy były prowadzone profesjonalnie. Chcę też nauczyć tego moje dzieci - zapewnił Laizer.

 

52-latek zapewnił, że nie obawia się tego, że padnie ofiarą złodziei, bo jego rodzinna miejscowośc jest "wystarczająco bezpieczna" - nie będzie zatrudniał ochroniarzy.

 

Koniec wydobycia za 20 lat?

 

Tanzanity, charakteryzujące się po obróbce niebiesko-fioletową barwą należą do jednych z najrzadziej spotykanych kamieni szlachetnych na świecie - zostały za nie uznane w 1967 r., a wydobywane są jedynie w północnych rejonach Tanzanii. Eksperci w dziedzinie geologii cytowani przez BBC szacują, że jego zasoby mogą zostać całkowicie wyczerpane w ciągu następnych 20 lat.

 

 

W Tanzanii funkcjonuje ministerstwo ds. minerałów koordynujące działania ws. wydobycia kamieni szlachetnych - głównie tanzanitów. Przedstawiciele rządu wydają zgody, które umożliwiają niezatrudnionym górnikom legalne wydobywanie "dobra narodowego". W przypadku znalezienia kamienia, należy opłacić prowizję, która trafia do skarbu państwa.

bas/ BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie