Sprawdzisz narzeczonego w bazie przemocy domowej. Chińskie miasto rusza z pilotażowym programem

Polska
Sprawdzisz narzeczonego w bazie przemocy domowej. Chińskie miasto rusza z pilotażowym programem
pixabay/jeremywongweddings
Narzeczeni będą mogli się upewnić, czy partner nie stosował przemocy domowej

Władze Yiwu we wschodnich Chinach uruchomiły pilotażowy program dla osób myślących o małżeństwie. Od 1 lipca narzeczeni będą mogli sprawdzić, czy w przeszłości wybranek ich serca stosował przemoc domową. Ma to związek z rosnącą falą przypadków, do których dochodziło w warunkach domowej kwarantanny.

Z informacji na stronie samorządu Yiwu można wyczytać, że baza danych będzie dostępna jedynie dla osób, które złozyły wniosek do urzędu stanu cywilnego, wyrażając gotowość do pobrania się. Osoba, która chce sprawdzić swojego narzeczonego musi podać swoje dane, dane drugiej osoby oraz podpisać umowę poufności.

 

ZOBACZ: Biedroń: prezydent walczy z "ideologią LGBT", a nie walczy z przemocą w rodzinie

 

Zebrane dane dotyczą okresu od 2017 r. Osoba korzystająca z systemu będzie mogła sprawdzić m.in. czy jej partner został skazany w związku z przemocą domową, jest objęty zakazem zbliżania się lub czy w jego sprawach interweniowała policja.

 

Autorzy programu zastrzegają, że osoby, które wykorzystają otrzymane informacje do celów innych niż jako pomoc do podjęcia ostatecznej decyzji ws. małżeństwa poniosą "konsekwencje prawne". Użytkownik może sprawdzić maksymalnie dwie osoby w ciągu roku.

 

Nagły wzrost przypadków

 

- W wielu przypadkach, obie strony dowiadują się o przypadkach przemocy domowej dopiero po zawarciu małżeństwa. Dzięki stworzeniu tej bazy, narzeczeni będą mogli uzyskać przydatne informacje przed podjęciem ostatecznej decyzji - tłumaczyła w rozmowie z portalem The Paper Zhou Danyinh, wiceprzewodnicząca Federacji Kobiet Yiwu, która jest jednym z organów zaangażowanych w powstanie programu.

 

Samorząd i organizacje wskazują, że do powstania bazy skłonił ich nagły wzrost liczby przypadków przemocy domowej w całym kraju. Ma to związek z izolacją przez pandemię koronawirusa.

 

ZOBACZ: Epidemia przemocy domowej w czasie pandemii - "Państwo w Państwie"

 

Problem przemocy domowej dotyczy także Polski. 30 kwietnia 2020 roku Sejm uchwalił przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę antyprzemocową, dzięki której sprawcy przemocy domowej będą natychmiast izolowani od swych ofiar. Wszystkie kluby parlamentarne poparły nowe przepisy, które mają zostać wprowadzone pod koniec roku.

 

Reporterzy "Państwa w Państwie" rozmawiali w czerwcu z ofiarami przemocy domowej. Nie wierzą one, że nowe przepisy cokolwiek zmienią. Twierdzą, że skoro dotychczasowe przepisy nie są odpowiednio wykorzystywane, to nowe również pozostaną tylko pustym zapisem.

bas/ "The Guardian", "The Paper"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie