Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Joedson Alves
W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zdiagnozowano w sumie ponad 2,1 mln infekcji

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przekroczyła 100 tysięcy - podała agencja AFP. Od początku pandemii w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zdiagnozowano w sumie ponad 2,1 mln infekcji - najwięcej w Brazylii, Meksyku, Peru i Chile. Według jednej z ipotez, we Włoszech epidemia jest uwarunkowana przez położenie geograficzne i środowisko naturalne.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Irańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że liczba ofiar śmiertelnych w kraju spowodowana przez COVID-19 wzrosła do prawie 10 tysięcy. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarły 133 osoby.

W środę 1 lipca Belgia otworzy baseny, kina, parki rozrywki, sauny, centra odnowy biologicznej i kasyna. Miejsca te zostały zamknięte w połowie marca w efekcie pandemii koronawirusa. To kolejny etap łagodzenia obostrzeń wprowadzany w tym kraju.

Maraton w Berlinie nie odbędzie się w tym roku z powodu pandemii koronawirusa - ogłosili w środę organizatorzy. Kilkadziesiąt minut wcześniej odwołano tegoroczną edycję maratonu w Nowym Jorku.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarły 154 osoby i wykryto 653 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 19 marca - podało w środę po południu ministerstwo zdrowia.

PAP/EPA/WILL OLIVER

Zaplanowany na 1 listopada maraton w Nowym Jorku został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy największej tego typu imprezy na świecie podjęli decyzję w środę po konsultacjach z biurem burmistrza.

O 48 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Szwecji. Łączny bilans zgonów wywołanych epidemią koronawirusa to 5209 - podał w środę szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego.

 

Podczas środowej sesji Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, politycy opozycyjnej Partii Ludowej (PP) zarzucili rządowi Pedra Sancheza, że zaniża liczbę osób zmarłych na Covid-19.

Według nowych analiz społeczeństwo nabierze naturalnej odporności przeciwko SARS-Cov2 już przy odsetku 43 proc. odpornych osób w populacji - a nie przy 60 proc., jak wcześniej zakładano. Naukowcy uznają to za dobrą wiadomość, ale zastrzegają, by liczby te traktować orientacyjnie.

Rząd Szwajcarii postanowił w środę przejąć od czwartku koszty wszystkich przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Wydał też zgodę na uruchomienie w czwartek mobilnej aplikacji, ostrzegającej o znajdowaniu się blisko osoby zakażonej - głosi komunikat Rady Federalnej (rządu).

Dwie szkoły podstawowe w Paryżu zostały zamknięte po wykryciu kilku przypadków zakażenia koronawirusem. Według Regionalnej Agencji Zdrowia (ARS) nie są to jednak ogniska zakażeń.

Wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek i o dodatek solidarnościowy, można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

W szczytowym okresie epidemii koronawirusa w Hiszpanii strażacy musieli wywozić z domów spokojnej starości zwłoki podopiecznych tych placówek, którzy zmarli na Covid-19 - napisał w środę wydawany w Madrycie dziennik "El Pais".

W dzienniku ustaw Hiszpanii, tzw. BOE, opublikowane zostały w środę przepisy dopuszczające kontrolę zdrowotną turystów przybywających na terytorium tego kraju samolotami i statkami. Regulacje przewidują badania w portach morskich i lotniczych z udziałem lekarza.

Zgodnie z nowymi przepisami turyści przybywający do Hiszpanii będą poddani kontroli dokumentów, będzie im zmierzona temperatura ciała, a następnie lekarz “wizualnie” oceni ich stan zdrowia.

Szefowie głównych brytyjskich stowarzyszeń medycznych wezwali w opublikowanym w środę liście otwartym do przeprowadzenia pilnego przeglądu w celu zbadania, czy Wielka Brytania jest odpowiednio przygotowana na "realne ryzyko" drugiej fali koronawirusa.

Na Ukrainie w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem więcej szpitali będzie przygotowanych do leczenia pacjentów z Covid-19 - poinformował w środę minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow.

W związku z nowym ogniskiem koronawirusa w powiecie sejneńskim (Podlaskie) zagrożone jest zorganizowanie wyborów prezydenckich w gminie Giby, w której członkowie obwodowych komisji wyborczych rezygnują z prac w tych komisjach.

Mamy bufor w granicach 1 mln testów genowych – testów do badań PCR, jak i testy antygenowe, które były kupowane zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia. Kolejna ich partia dotrze zgodnie z umową – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W powiecie Guetersloh, gdzie w miejscowości Rheda-Wiedenbrueck znajdują się zamknięte z powodu szerzenia się koronawirusa największe w RFN zakłady mięsne, oraz w sąsiednim powiecie Warendorf w Nadrenii Północnej-Westfalii wprowadzono w środę ponownie niektóre restrykcje mające hamować pandemię.

"Wirus kilka razy nas oszukał, wszelkie prognozy okazały się błędne" - powiedział szef oddziału anestezjologii i reanimacji szpitala w Mediolanie Roberto Fumagalli. W wywiadzie dla "Corriere della Sera" stwierdził, że dlatego dalej niezbędna jest ostrożność.

Pierwsze lekcje w portugalskich szkołach z udziałem uczniów rozpoczną się pomiędzy 14 a 17 września - poinformował socjalistyczny rząd premiera Antonia Costy.

Pandemia Covid-19 spowodowała śmierć ponad 475 tys. ludzi na świecie, a liczba zmarłych zwiększyła się dwukrotnie w ciągu niespełna dwóch miesięcy - informuje w środę AFP, powołując się na oficjalne dane z poszczególnych państw. Najwięcej zgonów odnotowano w Europie.

Stan nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej w Bułgarii został przedłużony do 15 lipca - postanowił rząd na posiedzeniu w środę. Minister zdrowia Kirił Ananiew tłumaczył, że decyzję podjęto po przeanalizowaniu sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Izrael i władze palestyńskie przywróciły w środę pewne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, gdy wzrosła liczba nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Urzędnicy obawiają się, że może to zwiastować drugą falę infekcji.

Strażacy wyruszyli w środę rano na Ukrainę i do Mołdawii z transportem darów rządu polskiego o wartości 3 mln zł. 12 samochodów ciężarowych ze sprzętem do walki z pandemią koronawirusa jedzie na Ukrainę, a 4 do Mołdawii - poinformował wiceminister Paweł Jabłoński.

62 proc. badanych boi się zarażenia koronawirusem. Tym, co różnicuje stopień lęku to płeć, wiek, wykształcenie oraz miejsce zamieszkania. Najniższy poziom obaw charakteryzuje najmłodszych respondentów, do 34. roku życia - 44 proc. - wynika z najnowszego badania CBOS.

Władze Kazachstanu zdecydowały w środę o poddaniu kwarantannie dwóch miast, gdzie wykryto nowe ogniska koronawirusa. Leżące nieopodal stolicy Kokczetaw i Stiepnogorsk odizolowano od reszty kraju i wprowadzono tam godzinę policyjną.

Ministerstwo Zdrowia koryguje liczbę nowych zakażonych do 294 osób. 

ZOBACZ: Więcej nowych przypadków koronawirusa. Ministerstwo koryguje dane

Siedem nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarły trzy osoby chore na Covid-19 – poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

"Mamy 273 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa" - poinformowało w środę rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 32 821. Nie żyje też 21 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 1396 pacjentów.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova odwołała swoje zobowiązania do piątku i będzie przebywać w tym czasie w domowej kwarantannie, ponieważ jeden z jej współpracowników miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - podał w środę rzecznik Milan Striżinec.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 7176 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i w związku z tym łączna liczba infekcji od początku pandemii sięgnęła w kraju 606 881 - poinformował w środę sztab rządowy. Liczba zgonów na Covid-19 wzrosła o 154, do 8513.

55 nowych przypadków Covid-19 wykryto w środę w stolicy Japonii - poinformowała telewizja publiczna NHK. To największa liczba nowych zakażeń w ciągu doby od ponad miesiąca i efekt zidentyfikowania ogniska wirusa w jednym z tokijskich biur.

Oddział kardiologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej został w środę objęty kwarantanną. Powodem jest wynik dodatni na obecność SARS-CoV-2 u jednej z pielęgniarek - zakomunikowała rzecznik placówki Anna Szafrańska.

- Zgodnie z zaleceniami sanepidu pozostały personel oraz pacjenci hospitalizowani na oddziale kardiologicznym poddani zostaną testom na obecność koronawirusa - podała rzecznik.

Pojedyncze zakażenia odnotowano w ciągu ostatniej doby w śląskich kopalniach węgla kamiennego. We wszystkich górniczych spółkach przybyło natomiast ozdrowieńców - od wtorku łącznie ponad 150 osób.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 940 zakażeń koronawirusem, 16 chorych na Covid-19 zmarło, a 453 wyzdrowiało - podał w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans zakażeń na Ukrainie od początku pandemii.

Chińska Państwowa Grupa Biotechnologiczna (CNBG) rozpoczęła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pierwszą próbę kliniczną trzeciej fazy potencjalnej szczepionki przeciw Covid-19 – ogłosiła firma w mediach społecznościowych w nocy z wtorku na środę.

W stanie Wiktoria odnotowano pierwszy od 23 maja w Australii zgon pacjenta zakażonego koronawirusem. To 103. ofiara śmiertelna epidemii Covid-19 w tym kraju.

Każda z osób tańczących na dyskotece powinna mieć na parkiecie swój obszar o wielkości 2,25 m kw. - wynika z zaleceń dla rządu przygotowanych przez największą organizację gastronomiczną Portugalii AHRESP.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zdiagnozowano 39 436 nowych infekcji koronawirusem, a 1374 osoby zmarły - podało we wtorek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia. Łączny bilans pandemii to 1,14 mln stwierdzonych zakażeń i ponad 52,6 tys. zgonów.

Toronto, największe miasto Kanady, od środy zmniejsza obostrzenia związane z Covid-19. Zmiany w stolicy Ontario następują dwa tygodnie po innych częściach prowincji.

Toronto jest jednym z najciężej dotkniętych pandemią kanadyjskich miast: z 33,6 tys. przypadków w Ontario, prawie 14 tys. zakaziło się w Toronto. Z 2 609 zmarłych na Covid-19 w całej prowincji w Toronto zmarły 1 044 osoby. Rząd prowincji ogłosił w poniedziałek decyzję o wejściu Toronto do fazy drugiej po wielodniowym spadku nowych zachorowań, liczbie testów wynoszącej w Ontario ponad 20 tys. dziennie i spadku w hospitalizacjach. Jak jednak napisała we wtorek na Twitterze minister zdrowia Ontario Christine Elliott, władze będą dokładnie śledzić kierunki rozwoju sytuacji.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech zdiagnozowano 587 nowych przypadków koronawirusa - poinformował w środę rano Instytut Roberta Kocha (RKI) zajmujący się chorobami zakaźnymi.

We Włoszech epidemia koronawirusa jest uwarunkowana przez położenie geograficzne i środowisko naturalne - to hipoteza z rozprawy naukowej opublikowanej w tym kraju. Jej autorzy zauważają, że Italia leży w pasie planety, gdzie dochodzi do 90 procent infekcji.

W kwietniu, pełnym miesiącu lockdownu, zaległości przedsiębiorstw wzrosły do 33,73 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Najwięcej nieopłaconych kredytów i faktur przybyło w kultury, rozrywki i rekreacji.

UE przygotowuje listę krajów, z których podróżni będą mogli odwiedzać jej terytorium. Według dwóch opracowywanych wersji nie obejmie to USA z powodu utrzymującej się tam na wysokim poziomie liczby przypadków Covid-19 - poinformował we wtorek dziennik "New York Times".

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przekroczyła 100 tysięcy - podała w nocy z wtorku na środę w swym bilansie agencja AFP, opierając się na oficjalnych danych.

Od początku pandemii w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zdiagnozowano w sumie ponad 2,1 mln infekcji - najwięcej w Brazylii, Meksyku, Peru i Chile.

W ciągu ostatniej doby w USA zmarło na Covid-19 blisko 800 osób - podał we wtorek wieczorem czasu lokalnego, w codziennym raporcie, Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ponad 32 tysiące nowych przypadków.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie