Biedroń chce przywrócić 31 miastom status miast wojewódzkich

Polska
Biedroń chce przywrócić 31 miastom status miast wojewódzkich
Polsat News
Biedroń podkreślił, że będzie ambasadorem mniejszych miast

31 miast musi wrócić na mapę Polski jako miasta wojewódzkie, musi odzyskać swoją godność, bo tej godności je pozbawiono – powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Polski Robert Biedroń w środę w Słupsku, w mieście, którego był prezydentem i które utraciło status wojewódzkiego.

Wizytę kampanijną w województwie pomorskim Biedroń rozpoczął od Słupska.

 

- 31 miast, które straciły status miast wojewódzkich, musi dziś otrzymać swoją drugą szansę. Z tej pierwszej korzystały między innymi Słupsk, Krosno, Koszalin. Dziś tak nie jest. Platforma Obywatelska wmawiała nam - a PiS to kontynuuje - że jak nasycą się te tłuste koty z Gdańska, Warszawy, Poznania, to z tego stołu pańskiego coś skapnie dla nas. Dla Koszalina, Słupska, Krosna. Tak się nie stało - mówił Biedroń, krytykując rządy polskiej prawicy po 1989 roku, podczas konferencji prasowej na skwerze im. Pierwszych Słupszczan. Zaznaczył, że 31 miast musi wrócić na mapę Polski jako miasta wojewódzkie, musi odzyskać swoją godność, bo tej godności je pozbawiono.

 

ZOBACZ: Biedroń: będę ambasadorem mniejszych miast

 

- Do tych miast trzeba w sposób szczególny kierować pomoc gospodarczą. Tu muszą powstawać firmy, które będą tworzyły nowe miejsca zatrudnienia. Młodzi ludzie z takich miast wyjeżdżają i dla nich trzeba tworzyć szanse, by tu zostali - podkreślił Biedroń.

 

W jego ocenie 28 czerwca będzie wyborem między "cywilizacją pogardy, którą oferują nam ci, którzy się wyżywią, którzy sobie poradzą, a cywilizacją godności". Zapowiedział, że jeżeli zostanie wybrany na urząd prezydenta, będzie ambasadorem takich miast jak Słupsk czy Koszalin. - Będę stał zawsze po stronie tych, którzy potrzebują pomocy, mam na to plan, mam na to pomysł - zapewnił.

 

"Wielki program budowy mieszkań"

 

Mówił o wielkim planie odbudowy Polski. - Proponuję wielki program budowy mieszkań z niskim czynszem. (…) By towarzystwa budownictwa mieszkaniowego otrzymywały większą pomoc państwa. (…) Mówię o milionie mieszkań - powiedział Biedroń. Odpowiadając na pytania dziennikarzy podał, że gdy był prezydentem Słupska oddano słupszczanom do zamieszkania 400 lokali, w tym pustostanów remontowanych z przeznaczeniem na mieszkania socjalne i komunalne.

 

Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy, posłanka i była rzeczniczka Biedronia za jego prezydentury w Słupsku Beata Maciejewska przypomniała, że Biedroń wyścig o władzę w Słupsku zaczynał od 2 proc. poparcia.

 

ZOBACZ: Biedroń: Kaczyński i Duda nie potrafiliby zbudować warzywniaka

 

- Został prezydentem Słupska, miał dwoje radnych, a potrafił przez radę miasta przeprowadzać wszystkie w zasadzie uchwały. Potrafił łączyć, nie dzielić (…). Kierował się interesem człowieka - mówiła o Biedroniu Maciejewska.

 

Powiedziała, że gdy Biedroń rozpoczynał rządy w Słupsku, "miasto było niezwykle zadłużone, pogrążone w smutku".

 

- Robert Biedroń zdobył od ówczesnej pani premier (Beaty Szydło) pieniądze na to, by wyremontować mieszkania, zdobył listę pustostanów w mieście i te pustostany sukcesywnie remontowaliśmy. Tak jak w Słupsku Robert zaczynał z tą polityką, tak będzie ją kontynuował w całej Polsce. Bo nie możemy mówić o budowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, kiedy ludzie w takich miastach jak Słupsk nie mają gdzie mieszkać - podkreśliła Maciejewska.

 

"Najczystsze powietrze w Polsce"

 

Dodała, prosząc o poparcie dla Biedronia, że za czasów jego prezydentury w Słupsku powstawały rady prezydenckie, powstała "druga w Polsce, ale jedyna aktywnie działająca aktywnie Rada Kobiet", miasto postawiło na ekologię i "ma najczystsze powietrze w Polsce". Powiedziała też o porannej wizycie w nowo wybudowanym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Słupsku, na budowę którego umowę podpisywał Robert Biedroń (obiekt został oficjalnie otwarty 22 czerwca 2020 r. - red.).

 

Miejsce konferencji i spotkania z mieszkańcami na skwerze im. Pierwszych Słupszczan też nie było przypadkowe. To za prezydentury Biedronia rozpoczęła się realizacja programu rewitalizacji starej części miasta Słupska, który jest kontynuowany. W maju bieżącego roku przy ul. Długiej Słupskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku 50 lokali, w tym 49 mieszkalnych i jeden użytkowy.

 

ZOBACZ: Trzaskowski na polu w Rzeszowie. "Efekty programu PiS widać za mną"

 

W kampanijnej wizycie w Słupsku Biedroniowi, oprócz Maciejewskiej, towarzyszyli m.in. wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, szefowa sztabu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz posłowie Joanna Senyszyn i Marek Rutka.

 

Biedroń w województwie pomorskim odwiedzi jeszcze w środę Gdynię i Sztum.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie