Telewizja pokazała "na żywo" śmierć pacjenta z koronawirusem

Świat
Telewizja pokazała "na żywo" śmierć pacjenta z koronawirusem
"No Mentiras"
Walkę o życie pacjenta pokazała telewizja w Boliwii

W nocy w boliwijskiej telewizji pokazano dramatyczną walkę lekarzy o życie mężczyzny zakażonego koronawirusem. Widzowie mogli zobaczyć ostatnie chwile pacjenta. Relacja wywołała oburzenie społeczeństwa, złamała też tamtejsze prawo. Wydawca programu tłumaczył, że chciał w ten sposób "wstrząsnąć władzami, które zaniedbały służbę zdrowia".

Na kanale telewizyjnym PAT w programie "Bez kłamstw" pokazano śmierć pacjenta z COVID-19 w szpitalu w Santa Cruz na wschodzie kraju. Lekarze w tym czasie prawie przez pół godziny reanimowali chorego.

 

"Brak szacunku dla zmarłych"

 

Relacja spotkała się z falą ostrej krytyki - zarówno ze strony "zwykłych" Boliwijczyków, jak i przedstawicieli ważnych instytucji oraz innych mediów, m.in. społecznościowych.

 

Boliwijska rzecznik praw człowieka, Nadia Cruz oceniła, że telewizja poszukuje "taniej sensacji", a transmisja była sprzeczna z porządkiem prawnym i może ona spowodować wybuch zbiorowego lęku.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

"To potworny brak szacunku dla zmarłych oraz ich rodzin. W walce z tym wirusem straciliśmy również empatię" - napisała na Twitterze dziennikarka Maria Trigo z gazety "El Deber de Santa Cruz".

 

"Pokazanie ostatnich chwil życia człowieka świadczy o braku szacunku dla nas wszystkich" - uważa Fabiola Chambi z "Cochabamba Los Tiempos".

 

Duża liczba zakażonych, wysoka śmiertelność

 

Wydawca programu który emitowany jest każdej nocy, tłumaczył, że podjął decyzję o pokazaniu śmierci pacjenta z COVID-19, aby wstrząsnąć władzami, które zaniedbały właściwych działań na rzecz służby zdrowia.

 

W regionie, gdzie zmarł pacjent zarejestrowano 60 procent z 21 tys. zakażeń koronawirusem w Boliwii i połowę z 700 śmiertelnych ofiar.

emi/m/ AFP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie