Druga fala epidemii koronawirusa w Korei Płd. Nadeszła szybciej niż przewidywano

Świat
Druga fala epidemii koronawirusa w Korei Płd. Nadeszła szybciej niż przewidywano
PAP/EPA/YONHAP
Nowe ogniska choroby, wykrywane po złagodzeniu restrykcji epidemicznych, doprowadziły już do drugiej fali epidemii

W Seulu nadeszła już druga fala epidemii Covid-19, trzeba się szykować na długą walkę z koronawirusem - przestrzegły w poniedziałek służby sanitarne Korei Płd. W kraju zgłoszono tego dnia 17 nowych przypadków zakażeń, w tym 11 infekcji lokalnych.

Jest to najmniejszy przyrost zakażeń w Korei Płd. od blisko miesiąca, ale według agencji Yonhap wynika to głównie z mniejszej liczby badań wykonanych w weekend. Władze przestrzegają, że nowe ogniska choroby, wykrywane po złagodzeniu restrykcji epidemicznych, doprowadziły już do drugiej fali epidemii.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia ostrzega przed drugą falą pandemii koronawirusa. "Wrócą obowiązkowe maseczki"

 

- Początkowo przewidywaliśmy, że druga fala pojawi się jesienią lub zimą. Nasze prognozy okazały się błędne. Sądzimy, że dopóki ludzie mają ze sobą bliskie kontakty, wciąż będzie dochodziło do infekcji - powiedziała szefowa Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC) Dzeong Eun Kiong.

 

Burmistrz Seulu Park Won Sun podkreślił, że od końca kwietnia do 11 czerwca współczynnik reprodukcji koronawirusa w Korei Płd. wzrósł do 1,79. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, w lipcu w kraju znów może być ponad 800 nowych zakażeń dziennie – przestrzegł.

 

Możliwy powrót surowej kampanii dystansowania społecznego

 

Park zapowiedział również powrót surowej kampanii dystansowania społecznego, jeśli liczba infekcji będzie się podnosić lub jeśli obłożenie szpitali wzrośnie powyżej 70 proc.

 

Korea Południowa opanowała lawinowy wzrost zachorowań z przełomu lutego i marca, gdy w kraju wykrywano nawet ponad 900 infekcji dziennie. Na początku maja, po półtoramiesięcznej kampanii dystansowania społecznego, liczby te spadły do wartości jednocyfrowych.

 

ZOBACZ: Z powodu koronawirusa odwołano 1500 lotów. Druga fala zakażeń w Chinach?

 

Liczby nowych infekcji zaczęły jednak ponownie rosnąć po złagodzeniu restrykcji i przejściu do etapu "kwarantanny w życiu codziennym", która umożliwiła większą aktywność społeczną i gospodarczą. Po wykryciu szeregu ognisk choroby w Seulu i okolicach władze przywróciły część ograniczeń na gęsto zaludnionym obszarze metropolitarnym stolicy.

 

Od początku pandemii w Korei Płd. wykryto już 12 438 zakażeń. 280 pacjentów zmarło - wynika z danych KCDC.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie