Prezydent: projekt ustawy o Funduszu Medycznym został złożony w Sejmie

Polska
Prezydent: projekt ustawy o Funduszu Medycznym został złożony w Sejmie
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda

Zapowiadany od jakiegoś czasu projekt ustawy o Funduszu Medycznym został dzisiaj przeze mnie złożony w Sejmie; będzie opiewał na kwotę 4 mld zł rocznie - poinformował prezydent Andrzej Duda we wtorek na lotnisku w Balicach przed wylotem do USA.

Prezydent powiedział, że projekt przewiduje utworzenie Funduszu, który będzie się znajdował w gestii ministra zdrowia. - Fundusz będzie opiewał na kwotę 4 mld zł rocznie, przy czym w tym roku, ponieważ mamy już pół roku za nami, fundusz będzie miał 2 mld - wskazał Duda.

 

Jak zaznaczył Fundusz będzie miał "ciało, które będzie służyło ministrowi opinią, jeżeli chodzi o wydatkowanie środków, tzw. Radę Funduszu".

 

Trzy segmenty funduszu

 

Podkreślił, że Fundusz będzie podzielony na trzy segmenty. Pierwszy, najważniejszy, to będą świadczenia medyczne dla osób dotkniętych chorobami rzadkimi, przede wszystkim dla dzieci, jak również dla osób z chorobami onkologicznymi na specjalistyczne leczenie - dodał prezydent.

 

- W tym także na leczenie zagraniczne w przypadku, jeżeli leczenie w Polsce nie jest realizowane. Także na operacje różnego rodzaju, jeśli takie operacje w Polsce nie są realizowane, również na terapie, a więc na środki farmaceutyczne, na leki także i z zagranicy - powiedział Duda.

 

ZOBACZ: Maseczki, dezynfekcja rąk i dystans. Lekarze apelują: nie bądźmy lekkomyślni

 

Andrzej Duda deklarował wcześniej, że nie pozwoli na prywatyzowanie publicznych placówek.  Zdecydował, że zostanie stworzony Fundusz Medyczny, aby "rodzice nie musieli błagać o pieniądze dla dzieci, żeby nie musiały być organizowane zbiórki publiczne, aby choroby rzadkie mogły być leczone także i poza granicami". Fundusz miałby 3 mld zł budżetu.

 

Prezydent zapowiedział, że będzie namawiał polskie banki do tego, żeby wprowadzały wakacje kredytowe dla wszystkich, którzy są w trudnej sytuacji. - To jest także kwestia honoru polskiego sektora bankowego - zaznaczył. Informował, że rząd przygotowuje przepisy, które będą wymuszały na bankach takie wakacje kredytowe.

 

ZOBACZ: Wicepremier chce podnieść zasiłek dla bezrobotnych. Niemal dwukrotnie

 

Apelował, by wszyscy patrzyli na swoje banki, jak zachowują się w tej sytuacji i ewentualnie przenosili się do innych, a "jeśli będą źle traktowały klientów, trzeba im powiedzieć: nie będziecie zarabiali na mnie, bo nie jesteście tego godni".

 

Pieniądze na walkę z rakiem

 

- Uruchomiliśmy - i wierzę w to, że wprowadzimy w najbliższych 10 latach - 2020-2030 - Narodowy Program Walki z Rakiem, czyli wypełnienie Narodowej Strategii Onkologicznej. Dodatkowe pieniądze na to, żeby leczyć raka - mówił prezydent.

 

Jak tłumaczył, choroby układu krążenia powodują dzisiaj najwięcej zgonów w Polsce. - Zaraz obok niego są choroby nowotworowe, które w jakimś sensie są przecież chorobami cywilizacyjnymi i jak wskazują wszystkie badania, tych chorób będzie w naszym kraju, tak jak na całym świecie, coraz więcej. W ciągu najbliższych pięciu lat należy się spodziewać wzrostu liczby chorób nowotworowych, tzw. raka złośliwego o 10 proc., a w ciągu najbliższych 10 lat - o 28 proc. - mówił.

 

ZOBACZ: Innowacyjna terapia leczenia raka. Pokonała nowotwór własnymi komórkami

 

Duda podkreślił, że walka z tymi chorobami wymaga patrzenia w przód. - Dlatego Narodowa Strategia Onkologiczna, i dlatego dodatkowe pieniądze na realizację tej strategii - prawie 6 mld zł obok normalnych środków, które są już dzisiaj wydawane na onkologię - podkreślił.

 

W tym kontekście wskazał, że od 2015 r. wydatki na onkologię wzrosły z nieco ponad 7 mld na 11 mld. - Czyli mamy ten skok o ponad 30 proc., a więc ogromny. Do tego dojdzie jeszcze prawie 6 mld na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej, która będzie strategią od podstaw, od edukacji - zapowiedział Duda.

 

msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie