Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Orlando Barria
Pobieranie krwi do testu na koronawirusa na Dominikanie

Mimo ponad miliona potwierdzonych przypadków koronawirusa i ponad 50 tys. zgonów, tłumy Brazylijczyków pojawiło się w ciągu ubiegłego weekendu na plażach Rio de Janeiro nie przestrzegając żadnych środków ostrożności. Z kolei prezydent Brazylii zapowiedział obniżenie co najmniej o połowę dodatku nadzwyczajnego dla najbardziej potrzebujących. Duży wzrost zachorowań odnotowano także w Meksyku.

prz/ac/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rząd Finlandii ogłosił we wtorek plan uchylenia od 13 lipca obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla turystów przybywających z 12 innych krajów europejskich, jednak pod warunkiem, że w krajach tych nie wzrosną wskaźniki zakażeń koronawirusem. Polska nie znalazła się na tej liście.

Kraje kwalifikujące się do złagodzenia ograniczeń to te, w których liczba infekcji nie przekracza ośmiu przypadków na 100 tys. mieszkańców przez dwa tygodnie - poinformowała minister spraw wewnętrznych Maria Ohisalo.

Według rządu na podstawie danych z wtorku będą to: Włochy, Niemcy, Austria, Grecja, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Węgry, Lichtenstein, Chorwacja, Cypr i Irlandia.

Po raz ostatni odbyła się we wtorek po południu konferencja prasowa brytyjskiego rządu na temat walki z koronawirusem. Wobec znaczących postępów w zwalczaniu epidemii zdecydowano o rezygnacji z przeprowadzania codziennych konferencji.

W ostatniej konferencji uczestniczyli - tak samo jak w pierwszej, 16 marca - premier Boris Johnson, główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance i naczelny lekarz Anglii Chris Whitty. Codzienne konferencje na Downing Street zorganizowano w odpowiedzi na stawiane rządowi w początkowej fazie epidemii zarzuty małej transparentności w podejmowanych działaniach.

Odbywały się one od tego czasu codziennie - włącznie z weekendami, wszystkimi świętami i okresem pobytu Johnsona w szpitali - stając się popołudniowym rytuałem dla wielu Brytyjczyków, choć już dwa tygodnie temu zrezygnowano z ich przeprowadzania w weekendy. Jak wyliczyła stacja BBC, która codziennie je transmitowała, łącznie odbyły się 92 takie konferencje.

Epidemia koronawirusa kosztowała już w Turcji życie ponad 5 tys. osób. We wtorek zmarło kolejnych 27 osób. Przeprowadzono ponad 3 mln testów.

Łącznie Covid-19 spowodował śmierć 5001 chorych, w sumie zanotowano 190 165 przypadków zakażeń - poinformował we wtorek minister zdrowia Fahrettin Koca.

57 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku pandemii we Francji na Covid-19 zmarło 29 720 osób.

 

464 nowe infekcje Sars-CoV-2 odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby. Zmarło kolejnych sześć osób - wynika z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia. Ogółem liczba zakażonych zbliża się już do 60 tys.

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zanotowano kolejną ofiarę śmiertelną koronawirusa. Liczba zgonów na Covid-19 wzrosła w tym czasie również w Portugalii, gdzie podczas minionej doby zmarło 6 osób.

Resort wyjaśnił, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 248 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a łączna liczba infekcji wynosi już 246 752.

18 następnych osób chorych na Covid-19 zmarło ostatniej doby we Włoszech, łączny bilans zmarłych wzrósł do 34 675 - poinformowała we wtorek Obrona Cywilna. Wykryto 122 nowe zakażenia. To najniższy dzienny wzrost zarówno zgonów, jak i nowych infekcji od lutego.

Koronawirus w Szwecji nie ustępuje; bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł w ciągu doby o 39, do 5 161, a liczba potwierdzonych przypadków o 1 905, do 60 837. Dodatkowym problemem w domach opieki są zagrażające pensjonariuszom upały.

W maju, czyli pierwszym miesiącu po zakończeniu stanu wyjątkowego w Portugalii, ponad pięciokrotnie wzrosła liczba złożonych wniosków rozwodowych w porównaniu z kwietniem, kiedy obowiązywały restrykcje z powodu epidemii koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 171 osób i wykryto 874 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 23 marca - podało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia.

Sąd w Brazylii nakazał we wtorek prezydentowi tego kraju Jairowi Bolsonaro noszenie maseczki na twarzy w miejscach publicznych. W przeciwnym wypadku szef państwa może być ukarany grzywną w wysokości 2000 reali (387 dolarów) za każdy dzień bez zasłonięcia ust i nosa.

Premier Egiptu Mustafa Madbuli ogłosił we wtorek częściowe otwarcie od soboty kawiarń i miejsc kultu, trzy miesiące po zamknięciu tych obiektów i wprowadzeniu nocnej godziny policyjnej w związku z wybuchem pandemii koronawirusa.

Z upływem tygodni godzina policyjna wprowadzona 25 marca i trwająca od godz. 20 do 5 rano była stopniowo łagodzona.

PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Premier Bułgarii Bojko Borisow został we wtorek ukarany grzywną w wysokości 300 lewów (150 euro) za naruszenie nakazu noszenia maseczki w zamkniętej przestrzeni - poinformowało tego dnia radio publiczne.

W ośrodku dla cudzoziemców na warszawskim Targówku wyzdrowiała ponad połowa mieszkańców, u których wykryto zakażenie koronawirusem. Chorych pozostaje 28 osób, czyli o 35 mniej niż na początku miesiąca - poinformował we wtorek Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Ok. 50 osób z ośrodka wypoczynkowego w Rewalu (woj. zachodniopomorskie) zostało skierowanych na kwarantannę po tym, jak u dwojga turystów wykryto koronawirusa - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu. Zamknięta została część ośrodka.

Rosyjska Federacja Siatkarska odwołała mające się rozpocząć na początku lipca obozy przygotowawcze żeńskich i męskich kadr. Jak napisano w komunikacie powodem jest "niesprzyjająca sytuacja epidemiologiczna".

Naukowcy z Hiszpanii twierdzą, że noszenie maseczek, mycie rąk i zachowanie odległości od innych mogą pozwolić na uniknięcie drugiej fali zachorowań na COVID-19. Ważne jest też stopniowe, a nie gwałtowne znoszenie obostrzeń.

PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Restauratorzy i sprzedawcy nad Balatonem są rozczarowani niewielkim ruchem po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. O ich sytuacji napisał we wtorek węgierski portal hvg.hu.

Od 4 lipca w Anglii otwarte będą mogły być puby, restauracje, hotele, hostele, kina, muzea, galerie, świątynie, salony fryzjerskie, a wymagany dwumetrowy dystans między ludźmi zostanie zmniejszony do jednego metra - ogłosił we wtorek brytyjski premier Boris Johnson.

PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT

10 tys. litrów wysokoprocentowego alkoholu przekazała we wtorek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Krajowa Administracja Skarbowa na walkę z koronawirusem. Sanepid zajmie się dalszą dystrybucją alkoholu do potrzebujących placówek.

Po raz pierwszy od trzech miesięcy, czyli od wybuchu pandemii koronawirusa, spadła na Węgrzech liczba osób zarejestrowanych jako szukające pracy - poinformował we wtorek wiceminister innowacji i technologii Laszlo Gyoergy na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Na Filipinach w ciągu ostatniej doby wykryto 1 150 nowych zakażeń koronawirusem i jest to największy wzrost liczby infekcji od początku epidemii w tym państwie - poinformował we wtorek resort zdrowia. Zwiększa się także bilans ofiar Covid-19 w Indonezji.

Blisko 1,9 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz podległych jej jednostek będzie mieć wykonane badania mające na celu identyfikację obecnych i przebytych zakażeń koronawirusem.

Monitoring pokazał, że mimo wzrostu zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne w zw. z pandemią nie było większych zakłóceń w funkcjonowaniu sieci i nasza infrastruktura telekomunikacyjna jest stabilna - mówiła wiceszefowa MC Wanda Buk podczas debaty EEC Online.

Osiem zgonów z powodu koronawirusa odnotowano w Bułgarii w ciągu ostatniej doby. To najwyższy dotąd bilans dobowy; wcześniej zdarzyły się tylko trzy dni z sześcioma zgonami - podał we wtorek szef Instytutu Pilnej Pomocy Medycznej Asen Bałtow. Łącznie stwierdzono 207 zgonów.

Od początku epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii zmarło 65 101 osób więcej niż wynosi średnia dla tego okresu z ostatnich pięciu lat, z czego Covid-19 był przyczyną ok. 54 tys. z tych zgonów - wynika z opublikowanych we wtorek danych urzędu statystycznego ONS.

Francja weszła w trzeci etap wychodzenia z izolacji sanitarnej, pomimo ostrzeżeń Rady Naukowej, która uznała pojawienie się drugiej fali epidemii Covid-19 na jesieni za wysoce prawdopodobne. W poniedziałek zniesiono większość obowiązujących jeszcze ograniczeń.

Szpital wojewódzki w Gorzowie od środy (24 czerwca br.) będzie wykonywał za 430 zł płatne testy na obecność koronawirusa. Wynik badany pozna po ok. 48 godzinach – poinformowała rzeczniczka lecznicy Agnieszka Wiśniewska.

Wójt gminy Giby z rodziną został zarażony koronawirusem, w sumie zachorowały cztery kolejne osoby z powiatu sejneńskiego, w którym do niedawna nie było w ogóle zarażonych. Ognisko koronawirusa miało miejsce na początku czerwca na weselu w Gibach.

W konserwatorium muzycznym w Cremonie w Lombardii na północy Włoch wznowiono we wtorek lekcje. Studenci uczą się gry na instrumentach oddzieleni przegrodami z pleksiglasu. Cremona, uważana za jedną ze światowych stolic muzyki, była dużym ogniskiem koronawirusa.

Do 30 czerwca kwarantanną objęto powiat Guetersloh, na którego terenie wykryto ognisko zakażenia koronawirusem w lokalnej rzeźni - poinformował we wtorek na konferencji prasowej premier Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec, Armin Laschet.

ZOBACZ: Wybuch epidemii w niemieckiej rzeźni. Firma obwinia Polaków i Rumunów

Obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Właściciel lub obsługa sklepu powinni na to zareagować. Mogą też wezwać odpowiednie służby.

Liczba ozdrowieńców przekracza liczbę osób, które cały czas chorują. Mamy blisko 500 osób, które ostatniej doby wyzdrowiały na 300, które zachorowały - zaznaczył podczas konferencji prasowej we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych w związku z nią ograniczeń liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w Hiszpanii spadła o blisko 60 proc. - wynika ze statystyk opublikowanych przez Generalną Dyrekcję Ruchu Drogowego (DGT).

Wśród osób, u których ostatniej doby w woj. warmińsko-mazurskim służby sanitarne potwierdziły zakażenie koronawirusem jest osoba pracująca na co dzień z niepełnosprawnymi. Sanepid wszczął odpowiednie działania, by ustalić krąg osób, z którymi chora miała kontakt.

W Indiach stwierdzono we wtorek prawie 15 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w sytuacji, gdy niektóre stany, początkowo mniej dotknięte pandemią, rozważają przywrócenie kwarantanny, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19.

"Mamy 300 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało we wtorek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 32 527. Nie żyje też 16 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1375 pacjentów.

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nie żyje 16 kolejnych osób

153 osoby zakażone koronawirusem zmarły w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. To znaczny wzrost od poniedziałku, gdy zmarło 95 osób. Ogółem liczba zgonów na Covid-19 wzrosła w Rosji do 8359.

Pięć nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarł też jeden 100-letni mężczyzna chory na Covid-19 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W Orlando Pride 10 testów na koronawirusa dało wynik pozytywny - sześć u piłkarek i cztery u członków sztabu. Klub wycofał się z rozpoczynającego się w sobotę turnieju, który w USA ma być pierwszą wznowioną profesjonalną rywalizacją w sportach drużynowych.

Minionej doby wśród zakażonych wcześniej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej odnotowano blisko 200 ozdrowieńców, a wśród załogi Polskiej Grupy Górniczej - ponad 60. 10 nowych ozdrowień stwierdzono też wśród pracowników Węglokoksu Kraj.

Obecnie na kwarantannie przebywają pensjonariusze z 26 domów pomocy społecznej. Sytuacja epidemiologiczna jest pod kontrolą. Wszystkie domy otrzymują wsparcie od samego początku epidemii - poinformowała we wtorek w Polskim Radiu 24 minister rodziny Marlena Maląg.

Koncern farmaceutyczny Sanofi zapowiedział we wtorek, że spodziewa się zatwierdzenia swojej szczepionki na koronawirusa, opracowanej wspólnie z GSK, w pierwszej połowie 2021 r. Początkowo firma przewidywała wejście produktu na rynek w drugiej połowie przyszłego roku.

833 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby na Ukrainie, 23 osoby chore na Covid-19 zmarły, a 314 wyzdrowiało - podał we wtorek resort ochrony zdrowia tego kraju. Znów najwięcej infekcji - 240 - potwierdzono w obwodzie lwowskim.

Chińskie władze dały zielone światło dla rozpoczęcia prób klinicznych na ludziach kolejnego prototypu szczepionki przeciw Covid-19 - poinformował we wtorek koncern Chongqing Zhifei Biological Products, który opracował potencjalną szczepionkę.

Będzie to już siódmy prototyp szczepionki testowany na ludziach przez chińskie firmy. Łącznie na świecie trwają prace nad ponad 100 projektami, z których kilkanaście weszło już w etap prób klinicznych. Jednak żaden z nich nie przeszedł jak dotąd szeroko zakrojonych prób trzeciej fazy, wymaganych przed wprowadzeniem na rynek.

Portugalscy właściciele hoteli spodziewają się, że z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa zanotują rekordowe straty; obroty mogą spaść nawet o ponad 3 mld euro. Zdaniem ekspertów rok będzie słaby zarówno dla sieci hotelarskich, jak i dla wynajmujących turystom mieszkania.

Przyjęty w poniedziałek przez ministerstwo obrony Izraela i uwzględniający ekstremalny rozwój wypadków, scenariusz dla drugiej fali epidemii koronawirusa przewiduje 125 tys. chorych, 7,5 tys. hospitalizowanych, w tym 2,5 tys. podłączonych do respiratorów i setki zmarłych.

Ponad 53 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu zachorowania na COVID-19 ma problemy z połykaniem, wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z dwóch placówek medycznych z Katalonii, w północno-wschodniej Hiszpanii.

Koronawirus ma dalej tę samą siłę, ale jest go mniej i w mniejszych dawkach dociera do ludzi - powiedziała lekarz medycyny Joanna Heyman-Salvade z Mediolanu. Tak odniosła się do zjawiska, jakim jest rosnąca liczba osób "lekko pozytywnych" we Włoszech.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła o 503 do 190 862 - poinformował we wtorek Instytut Roberta Kocha (RKI) zajmujący się chorobami zakaźnymi.

Kolejnych 10 osób zmarło co zwiększyło liczbę zgonów z powodu pandemii do 8 895.

Jak wcześniej informował RKI współczynnik reprodukcji koronawirusa, zwany "R", wzrósł w Niemczech do 2,88 .

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zapowiedział obniżenie co najmniej o połowę dodatku nadzwyczajnego dla najbardziej potrzebujących z powodu pandemii Covid-19.

- Brazylia się zadłuża, nie można ryzykować zaciągania długów nie do spłacenia - oświadczył Bolsonaro w programie telewizyjnym.

- Nie możemy utrzymać wypłat z tytułu pomocy nadzwyczajnej na dotychczasowym poziomie 600 reali. Kosztuje nas ona co miesiąc 50 miliardów. Jeśli nasz kraj zadłuży się jeszcze bardziej, będziemy mieli problemy - dodał.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w poniedziałek o 4 577 nowych potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 i 759 kolejnych zgonach.

Rząd przyznaje, że liczby te najprawdopodobniej nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji w dziedzinie pandemii. W kraju przeprowadza się zbyt małą liczbę testów a ponadto wiele przypadków zachorowań i zgonów wymyka się oficjalnym statystykom.

W poniedziałek według wstępnych szacunków w mieście Nowy Jork ok. 300 tys. osób wróciło do pracy. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tylko 10 ofiar śmiertelnych koronowirusa.

Mimo ponad miliona potwierdzonych przypadków koronawirusa i ponad 50 tys. zgonów, tłumy Brazylijczyków pojawiło się w ciągu ubiegłego weekendu na plażach Rio de Janeiro nie przestrzegając żadnych środków ostrożności.

Minister zdrowia tego stanu Fernando Ferry zapowiedział, że podaje się do dymisji, po zaledwie miesiącu na tym stanowisku. - Mogę powiedzieć tylko jedno: próbowałem - skonstanował Ferry w telewizji Globo informując o swojej dymisji.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie