Koronawirus na Śląsku. Koniec testowania górników

Polska
Koronawirus na Śląsku. Koniec testowania górników
Polsat News
- W najbliższych dniach nie będziemy obserwować wyników z kopalń - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia

- Wtorkowe 67 przypadków koronawirusa wśród górników to ostatnie zakażenia wykryte w śląskich kopalniach. Od środy nie będzie ich w codziennych raportach - zapowiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Dwukrotnie przebadano kopalnie, w których pojawiły się ogniska, trzeciego badania nie będzie - dodał w rozmowie z polsatnews.pl.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wśród 129 nowych przypadków koronawirusa na Śląsku, z których 67 pochodzi z kopalni Budryk. 

 

- Ten raport kończy II turę testowania górników w kopalniach Bzie, Budryk i Borynia. Więcej raportów z tej tury już nie będzie - zapowiedział Andrusiewicz. 

 

Dodał, że jak dotąd wykryto koronawirusa u ponad 6300 górników.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nie żyje 16 kolejnych osób

 

Zdaniem resortu, oznacza to, że w najbliższych dniach "nie będziemy obserwować" wyników z kopalń. Tym samym, nie będą one rzutować na bilans epidemii w skali Śląska oraz całej Polski. 

 

Nowe przypadki nadal wśród górniczych rodzin

 

- Na 6,3 tys. zakażonych górników, ponad 3,1 tys. już wyzdrowiało. W pierwszych czterech kopalniach, gdzie wprowadzono testowanie, od 94 do 98 proc. załogi jest już zdrowa - przekazał rzecznik.  

 

ZOBACZ: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: jesienią nowa fala koronawirusa [WIDEO]

 

Przypomniał jednak, że nadal trwają badania rodzin górników i wymazy pobrane od nich mogą przynieść nowe przypadki SARS-CoV-2. - One są na kwarantannie, nie zakażali innych np. na ulicach - mówił Andrusiewicz.

 

W środę mniej zakażeń niż we wtorek? Rzecznik "przypuszcza"

 

Według rzecznika, od środy przypadki ze Śląska będą pochodzić "z takiej samej transmisji, jak w innych województwach". - W województwie są ogniska również w zakonie elżbietanek oraz jednym z DPS-ów - przypomniał. 

 

Na koniec Andrusiewicz przypuścił, że środowy przyrost zakażeń koronawirusem w Polsce będzie niższy niż we wtorek. - Myślę, że będzie poniżej 300 nowych przypadków - podsumował.

wka/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie