Sąd zdecydował ws. słów Trzaskowskiego. Jest odpowiedź komitetu wyborczego Dudy

Polska
Sąd zdecydował ws. słów Trzaskowskiego. Jest odpowiedź komitetu wyborczego Dudy
Polsat News
Pełnomocnik wyborczy komitetu Andrzeja Dudy, poseł PiS Krzysztof Sobolewski

We wtorek złożymy apelację od orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie wypowiedzi kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego - poinformował w poniedziałek pełnomocnik wyborczy komitetu Andrzeja Dudy, poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

Warszawski Sąd Okręgowy uznał w poniedziałek, że kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o tym, że prawie milion osób straciło pracę. Sąd stwierdził, że wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa. Wniosek w tej sprawie złożył do SO w Warszawie komitet wyborczy Andrzeja Dudy.
 
Sobolewski: jesteśmy zszokowani takim podejściem
 
Sobolewski na konferencji prasowej stwierdził, że komitet wyborczy jest zaskoczony takim postanowieniem. Cytował również uzasadnienie orzeczenia.
 
- Jeżeliby natomiast uznać, że słowo "dzisiaj" jest istotne w tej wypowiedzi, to aby zachować sens logiczny czasownik dokonany "straciło" należałoby zastąpić czasownikiem "jest" odpowiednim dla użytego słowa. Należy przy tym uznać, że ewentualne stwierdzenie błędów językowych byłoby dopuszczalne z uwagi na wiecowy charakter wypowiedzi inaczej niż w pisanych materiałach wyborczych na przykład plakatach czy ulotkach. Oceniane zdanie powinno wobec tego brzmieć: "dzisiaj w Polsce milion osób jest bez pracy" - cytował Sobolewski.
 
 
Zdaniem pełnomocnika wyborczego komitetu Dudy SO w Warszawie "sam zmienił zdanie, które wypowiedział kandydat na wiecu". - I to zdanie zmienione osądził. Tutaj akurat nasze zdziwienie jest bardzo duże i jesteśmy zszokowani takim podejściem - dodał Sobolewski.
 
Poinformował, że komitet złoży zażalenie na orzeczenie SO w Warszawie. - W dniu jutrzejszym zostanie złożona apelacja i liczymy, że w apelacji sąd będzie odnosił się do stanu faktycznego, czyli zdania, które zostało wypowiedziane w dniu 14 czerwca 2020 roku na wiecu we Wrocławiu, a nie intepretując to zdanie tworzy nową konstrukcję wypowiedzi i dopiero ją ocenia - powiedział na poniedziałkowej konferencji Sobolewski.
 
Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel zapewniał, że w trakcie rozprawy przedstawiciele komitetu prezentowali konkretne dane i argumenty, które uzasadniały, że 1 mln osób nie straciło pracy od początku pandemii.
 
- To zdanie jest absolutnie nieprawdziwe, z której by strony na nie nie spojrzeć - oceniał Fogiel wypowiedź Trzaskowskiego.
 
WIDEO: Krzysztof Sobolewski o postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie
  
Wiec we Wrocławiu
 
Złożony w miniony piątek wniosek do SO w Warszawie dotyczył wypowiedzi Trzaskowskiego z wiecu wyborczego we Wrocławiu 14 czerwca 2020 r.
 
 
- Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi Pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co Pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę? - pytał prezydenta Andrzeja Dudę we Wrocławiu Trzaskowski.
 
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu. (PAP)
pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie