Praga-Północ wypowiada wojnę szczurom. 36 kamienic do deratyzacji

Polska
Praga-Północ wypowiada wojnę szczurom. 36 kamienic do deratyzacji
Zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ 422737
Mieszkańcy Pragi potwierdzają, że gryzonie są niemal wszechobecne; nie kryją się już po piwnicach, spacerują nawet po podwórku, nie boją się ludzi

Burmistrz stołecznej dzielnicy Praga-Północ wypowiedziała wojnę szczurom. W tym tygodniu ma się rozpocząć kompleksowa deratyzacja kamienic i podwórek starej Pragi. Poinformowano o tym w poniedziałek w specjalnym komunikacie.

Mieszkańcy Starej Pragi skarżą się na panoszące się szczury. Gryzonie opanowały nie tylko piwnice w wielu budynkach. W ubiegłym tygodniu Radio Kolor poinformowało, że jedna z mieszkanek domu przy ul. Szwedzkiej od wielu dni śpi wraz synem w samochodzie, bo boi się, że w mieszkaniu w nocy zaatakują ja gryzonie. Według jej relacji szczury zadomowiły się pod podłogą zajmowanego przez nią lokalu.

 

Mieszkańcy Pragi potwierdzają, że gryzonie są niemal wszechobecne. Nie kryją się już po piwnicach. - Spacerują nawet po podwórku, nie boją się ludzi - powiedziała młoda kobieta, która pilnowała bawiących się dzieci na podwórku kamienicy przy Szwedzkiej.

 

ZOBACZ: Boa dusiciel był żywcem zjadany przez szczura. Nie udało się go uratować

 

- Najczęściej szczury można spotkać przy śmietnikach. Trzeba uważać, jak się wychodzi wyrzucić śmieci - podkreślił mężczyzna napotkany kilka domów dalej.

 

Gryzoni nie odstrasza spory ruch uliczny. - Muszę zamykać drzwi do sklepu, bo mi tu włażą - zapewniła ekspedientka ze sklepu spożywczego przy Stalowej. Opowiedziała, jak to szczury dobierały się do towarów wystawionych na półce.

 

Działania odpowiedzią na prośby mieszkańców

 

Władze dzielnicy zapewniły, że jeszcze w tym tygodniu zlecą kompleksową deratyzację nieruchomości. - Wypowiadamy zdecydowaną wojnę gryzoniom. Na ten cel zostały przeznaczone konkretne pieniądze, na razie w wysokości 80 tys. złotych - oznajmiła Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy Praga-Północ. Zapowiedziała, że program, który rozpocznie się w najbliższych dniach, obejmie w pierwszym etapie 36 miejskich budynków przy 7 ulicach.

 

ZOBACZ: Sterty śmieci, smród, szczury i karaluchy - rozpacz sąsiadów kłopotliwej lokatorki

 

Działania wymierzone w gryzonie mają mieć charakter doraźny i być prowadzone w odpowiedzi na prośby mieszkańców oraz administratorów budynków. Władze planują ponadto "skoordynowane akcje obejmujące większą liczbę należących do miasta nieruchomości".

 

W tym tygodniu - zgodnie z zapowiedziami zarządu dzielnicy - zlecona zostanie jednoczesna deratyzacyjna 36 kamienic będących w zarządzie ZGN Praga-Północ, i obejmie 7 ulic: Szwedzką, Zachariasza, Siedlecką, Tarchomińską, Kępną, Brzeską oraz Mackiewicza.

 

Po zakończeniu pierwszego etapu Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ przeprowadzi kolejny etap deratyzacji. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje nieruchomości do administratorów budynków lub bezpośrednio do ZGN Praga-Północ.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie