Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Leszek Szymański
Rekordowy dobowy wzrost zakażonych - taką informację przekazała WHO

Nie wiadomo, co z meczami ekstraklasy. Kibice mieli zachować bezpieczne odległości, ale w trakcie spotkań podchodzili bliżej siebie. Sytuację sprawdza PZPN. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaapelował do właścicieli sklepów, aby nie wpuszczali klientów bez maseczek. W Seulu druga fala epidemii Covid-19, trzeba się szykować na długą walkę z koronawirusem - przestrzegły służby sanitarne Korei Płd.

bas/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Arabia Saudyjska zorganizuje w tym roku hadżdż jedynie dla ograniczonej liczby swoich obywateli i cudzoziemców już mieszkających w Królestwie, aby kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja SPA.

518 nowych przypadków zakażenia Sars-CoV-2 oraz pięć zgonów z powodu koronawirusa potwierdziło w poniedziałek ministerstwo zdrowia na Białorusi.

Ok. 2,2 mln osób, którym ze względu na stan zdrowia zalecono całkowite pozostawanie w domach w czasie epidemii koronawirusa, od 6 lipca będzie mogło spotykać się z innymi, zaś od 1 sierpnia - może zakończyć izolację, ogłosiło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Chodzi m.in. o osoby, które miały przeszczepy narządów, pacjentów chorych na raka w trakcie chemioterapii, kobiety w ciąży mające choroby serca oraz osoby z ciężkimi schorzeniami układu oddechowego, takimi jak mukowiscydoza i ciężka astma. Te schorzenia wydatnie zwiększają ryzyko zgonu w przypadku zakażenia koronawirusem, zatem pod koniec marca rząd zdecydowanie zalecił im pozostawanie w domach, oferując zarazem wsparcie w postaci dostaw zakupów. Ponad połowa z tych osób jest poniżej 70. roku życia, a ponad 90 tys. to dzieci.

Liczba osób, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem we Francji, wzrosła o 23, do 29 663 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Po raz pierwszy od czterech dni dzienny bilans ofiar wyniósł więcej niż 20, po tym jak w niedzielę spadł do 7.

Złote Globy przełożone. Powodem koronawirus

 

Rząd Portugalii przywróci w nocy z poniedziałku na wtorek część restrykcji zniesionych w maju na terenie Lizbony oraz czterech miast stołecznej aglomeracji. W regionie tym od ponad miesiąca notowane są najliczniejsze w kraju przypadki infekcji koronawirusem - średnio ponad 200.

Wśród zapowiedzianych przez premiera ograniczeń jest m.in. obowiązek zamykania sklepów i punktów gastronomicznych o godz. 20, zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, a także kary za sprzedaż alkoholu na ulicy.

Zakończony w niedzielę stan zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii, trwający od połowy marca, miał negatywny wpływ na wzrok obywateli tego kraju - wynika z badania opublikowanego przez spółkę branży optycznej Multiopticas, o którym w poniedziałek poinformowało radio Cope.

Przeprowadzone na podstawie ankiet badanie wykazało, że 76,4 proc. biorących udział w sondażu Hiszpanów uważa, iż podczas izolacji wynikającej z epidemii koronawirusa pogorszył się ich wzrok.

Z grupy skarżących się na pogorszenie wzroku w okresie epidemii ponad 30 proc. osób uważa, że było ono “znaczne”, a dla 7 proc. “poważne”.

Komentujący wyniki badania dyrektor generalny spółki Multiopticas Carlos Crespo wskazał, że pogorszenie wzroku jest efektem ubocznym pandemii Covid-19.

W ocenie Crespo wpływ na pogorszenie się wzroku miała u tych osób konieczność dłuższego przebywania przed komputerem w związku z pracą na odległość, nadmierne przebywanie przed ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów, długie przebywanie w pomieszczeniach oświetlonych sztucznym światłem, a także ograniczone możliwości wyjścia na świeże powietrze.

W Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu (Śląskie) potwierdzono zakażanie koronawirusem u 18 mieszkańców i 6 pracowników - podało w poniedziałek Starostwo Powiatowe w Mikołowie. Przedstawiciele placówki informują, że zakażeni przechodzą infekcję SARS-CoV-2 bezobjawowo.

"Pracownicy zostali skierowani na kwarantannę domową, z kolei zarażeni mieszkańcy zostali odizolowani od pozostałych podopiecznych. Opiekujący się nimi personel został wyposażony w specjalistyczny sprzęt ochronny" - poinformowali przedstawiciele powiatu mikołowskiego w komunikacie.

W placówce ogółem przebywa 90 mieszkańców i 70 pracowników. Jak podała dyrektorka placówki Jadwiga Krajewska, w miniony weekend DPS Orzesze otrzymał wyniki badań przesiewowych, którymi zostali objęci wszyscy mieszkańcy i personel.

W niedzielę odnotowano na świecie ponad 183 tys. zakażeń koronawirusem, najwięcej w ciągu jednego dnia od wybuchu pandemii - poinformował w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Łączna liczba przypadków przekroczyła - według Reutera - 9 milionów.

Czytaj więcej: Pandemia nie zwalnia. W niedzielę najwyższy dobowy bilans zakażeń w skali świata

"Jesteście bohaterami, bo nie schowaliście się pod łóżko i poszliście walczyć" - powiedział papież Franciszek pracownikom służby zdrowia z Pesaro we Włoszech, do których zadzwonił w poniedziałek w odpowiedzi na list, jaki dostał od tamtejszej pielęgniarki.

Słowa papieża zacytował w mediach społecznościowych burmistrz Pesaro w regionie Marche Matteo Ricci. Jak napisał, Franciszek zadzwonił do departamentu prewencji miejscowego oddziału służby zdrowia, by podziękować całemu personelowi medycznemu za pracę i poświęcenie w dobie pandemii.

- Dziękujemy papieżowi Franciszkowi za to wielkie uznanie i za bliskość - dodał Ricci.

W sobotę papież przyjął na audiencji w Watykanie przedstawicieli personelu medycznego z regionu Lombardia, najbardziej dotkniętego przez koronawirusa. Wyraził dla nich uznanie i nazwał ich "filarami Włoch".

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Mieszkańcy Śląska potrafią stawić czoła wyzwaniu epidemicznemu, ale niepokoi ich poczucie bycia "oddzielanymi" od innych rejonów kraju - napisał w zgłoszonym na poniedziałkowej sesji śląskiego sejmiku stanowisku klubu Koalicji Obywatelskiej prof. Tadeusz Sławek.

Zasiadający w sejmiku filozof i literaturoznawca, były rektor Uniwersytetu Śląskiego, nawiązał w stanowisku do wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z 10 maja br., że "jeżeli oddzielilibyśmy Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w Polsce, to mielibyśmy już tendencje spadkową".

Radny zaznaczył, że stała się ona zaczynem wielu krzywdzących mieszkańców Śląska zachowań i decyzji.

- Przykładem tych pierwszych były przypadki niechęci wobec ludzi przyjeżdżających ze Śląska - niekiedy manifestowane w przykry, niemal obraźliwy sposób, np. nieeleganckie odezwanie się do śląskiej posłanki, cytuję: "pani jest ze Śląska, to ja założę maseczkę" - argumentował.

W Portugalii w ciągu ostatniej doby zanotowano cztery nowe zgony wśród pacjentów z Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1534.

Jak sprecyzował w poniedziałkowym oświadczeniu portugalski resort zdrowia, do godzin popołudniowych zanotowano 259 nowych infekcji SARS-CoV-2. W sumie zakażone zostały już 39 392 osoby w tym kraju.

Z komunikatu portugalskich służb wynika, że dotychczas najwięcej infekcji koronawirusem miało miejsce na terenie Lizbony, w położonych koło stolicy miastach Sintra i Loures, a także w Vila Nova de Gaia, na północy.

Według poniedziałkowego komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii od niedzieli liczba ofiar śmiertelnych zakażenia koronawirusem wzrosła w tym kraju o jeden przypadek, do łącznej liczby 28 324.

Resort poinformował, że dotychczas na Covid-19 w Hiszpanii zachorowały 246 504 osoby. Oznacza to, że wciągu ostatniej doby, jak wynika z szacunków ministerstwa zdrowia, zanotowano 232 nowe przypadki zakażenia.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Fernando Simon uznał za "znacząco niebezpieczne" nowe ogniska koronawirusa, które potwierdzono w Aragonii, na północnym wschodzie Hiszpanii. Wyjaśnił, że występują one w prowincjach Saragossa i Huesca.

W ostatnich godzinach hiszpańskie służby sanitarno-epidemiologiczne potwierdziły znaczące ognisko zakażeń w jednej z aragońskich firm branży owocowo-warzywnej.

23 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, stwierdzono 218 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiła w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 34657. To najniższa liczba zgonów od początku marca. Jest coraz mniej nowych infekcji.

Według oficjalnych danych Obrony Cywilnej obecnie w kraju choruje 20,6 tys. osób. Ich liczba spadła od niedzieli o ponad 300. Rekordowo wysoki odsetek zakażonych - 90 proc. - przebywa w domowej izolacji z lekkimi objawami lub bez nich.

238 720 - to liczba potwierdzonych dotąd przypadków zakażenia podczas ponad czterech miesięcy kryzysu. Wyleczonych jest już ponad 183 tys. osób. Od niedzieli przybyło ich około 530.

Na oddziałach intensywnej terapii jest 127 najciężej chorych. W 9 z 20 regionów te specjalne oddziały dla osób zakażonych są już puste.

Spośród 218 nowych zakażeń 143 wykryto w Lombardii.

Działalność przywracanych po 4 maja restauracji i barów w Hiszpanii nie przekłada się na wzrost obrotów placówek gastronomicznych. Turystów w tym kraju wciąż jest niewielu, a mieszkańcy wybierają pobyt na łonie natury, np. na plaży - informują hiszpańskie media.

W poniedziałek dziennik "Expansion" przypomniał, że choć działalność wznowiło już ponad 62 proc. hiszpańskich placówek gastronomicznych, to lokale te inkasują niewiele w związku z wciąż nikłą liczbą klientów. Z szacunków ekspertów wynika, że obroty po likwidacji obostrzeń, czyli w maju i pierwszej połowie czerwca, są o połowę niższe niż w analogicznym okresie 2019 r.

W niedzielę hiszpański dziennik "El Periodico" przypomniał, że pomimo likwidacji obostrzeń w korzystaniu z przestrzeni publicznej centra największych miast w kraju, takich jak Barcelona, Madryt czy Walencja, wciąż pozostają opustoszałe.

Wraz z rozluźnieniem restrykcji życie z centrów miast przeniosło się na plaże lub w okolice kąpielisk. W niedzielę służby policyjne Hiszpanii z powodu zbyt dużej liczby wczasowiczów musiały zamknąć kilka plaży, m.in. na terenie Katalonii.

Mimo że sytuacja w niektórych stanach, takich jak Floryda, się zaostrza, nie nadchodzi druga fala epidemii koronawirusa - powiedział w poniedziałek Szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow w wywiadzie dla telewizji CNBC.

- Istnieje kilka ognisk epidemii, ale zajmujemy się tym - zapewnił Kudlow, dodając, że "teraz wiemy, jak sobie z tym radzić; od ostatniej zimy poczyniliśmy duże postępy i druga fala nie nadchodzi".

Doradca prezydenta Donalda Trumpa ocenił również, że powrót do ograniczeń związanych z epidemią, które miałyby obowiązywać w całym kraju, jest mało prawdopodobny.

Jak przypomina agencja Reutera, po zniesieniu restrykcyjnych obostrzeń wprowadzonych przez władze stanowe i lokalne, w niektórych miejscach obserwuje się wzrost liczby nowo diagnozowanych infekcji. Tak dzieje się na przykład w Arizonie i na Florydzie, gdzie notuje się rekordowe liczby nowych zakażeń.

Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

Mobilny punkt pobrań wymazów do badań na obecność SARS-CoV-2 do wtorku będzie działał w Lesznie (woj. wielkopolskie). Wymazy na obecność koronawirusa pobierają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mobilne centrum wymazowe stanęło przy stadionie im. Alfreda Smoczyka przy ul. Strzeleckiej. Próbki pobierane są nie tylko od osób, które przyjadą samochodem - jak poinformowała w poniedziałek ppor. Anna Jasińska z 12 WBOT, mobilne centrum badań zyskało też osobną ścieżkę "walk thru" dla pieszych.

- Mobilne centrum już po raz jedenasty zostało uruchomione na wniosek wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Próbki pobierają odpowiednio przygotowani do tego typu zadań żołnierze 12 WBOT. W punkcie ewidencyjnym spotkać można pracowników sanepidu, z kolei za dekontaminację odpowiadają chemicy z 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu - podała Jasińska.

W poniedziałek chętni mogą udać się do godz. 19.00 do zbudowanego z kontenerów punktu. We wtorek mobilne centrum będzie czynne od 10. do 19.00. Testy są bezpłatne.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 15 osób, co jest najmniejszą dobową liczbą od 15 marca, zaś liczba nowo wykrytych zakażeń koronawirusem po raz pierwszy od 23 marca spadła poniżej 1000 - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

W obu przypadkach te spadki są do pewnego stopnia efektem statystycznym, wynikającym z tego, że bilans dotyczy weekendu, gdy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonu często odbywa się z opóźnieniem, zaś liczba wykonywanych testów jest mniejsza niż w pozostałe dni tygodnia. Nieuwzględniane zgony z weekendu są uzupełnianie w kolejnych dniach. Tym niemniej podane w poniedziałek liczby są zauważalnie niższe od tych z poprzedniego poniedziałku.

Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Wielkiej Brytanii już 42 647 osób, co jest trzecim najwyższym bilansem na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

W ciągu ostatniej doby wykryto 958 zakażeń koronawirusem, wskutek czego łączna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 305 289. To piąty najwyższy bilans na świecie - po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Rosji i Indiach.

Jak poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia, w ciągu minionej doby przeprowadzono w kraju ponad 139 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, a od początku epidemii już prawie 8,03 mln.

Najstarszy biskup katolicki na świecie zmarł 21 czerwca w Chile. Emerytowany metropolita La Sereny abp Bernardino Piñera Carvallo pod koniec maja zaraził się koronawirusem.

We wrześniu skończyłby 105 lat. Jego bratankiem jest prezydent Chile Sebastián Piñera.

Czytaj więcej: Zmarł najstarszy biskup na świecie. Miał koronawirusa

"Zachorowałem na koronawirusa. Na szczęście na razie choroba przebiega bezobjawowo. Mam nadzieję, że tak będzie do wyzdrowienia" - poinformował Adam Małysz, jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii. Mistrz zdecydował się na wykonanie testu po tym, jak pozytywny wynik na COVID-19 stwierdzono u jednej z osób, z którymi miał kontakt w ostatnich dniach.

Czytaj więcej: Adam Małysz ma koronawirusa. "Tydzień zaczynam niezbyt dobrą wiadomością"

Pandemia koronawirusa na świecie wciąż przyspiesza; pierwszy milion zakażeń odnotowano po ponad trzech miesiącach, a ostatni po upływie zaledwie ośmiu dni - poinformował dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO przemawiał w poniedziałek podczas wirtualnej konferencji World Government Summit - wydarzenia organizowanego przez władze Dubaju, które gromadzi światowych przywódców dyskutujących o "uniwersalnych wyzwaniach stojących przed ludzkością".

Tedros przestrzegał przed upolitycznianiem pandemii, co agencja AP łączy z wymierzoną w WHO i Chiny krytyką ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa. - Największym zagrożeniem nie jest wirus sam w sobie, ale brak globalnej solidarności i przywództwa. Nie możemy pokonać pandemii w podzielonym świecie - akcentował szef WHO.

Czytaj więcej: Pandemia nie zwalnia. Kolejny milion zakażonych w ciągu ośmiu dni

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje do klientów sklepów o noszenie masek ochronnych podczas zakupów. Jak zaznaczyła prezes POHiD Renata Juszkiewicz, personel placówek handlowych nie jest upoważniony do egzekwowania noszenia maseczek przez konsumentów na terenie sklepów. - Apelujemy do konsumentów o noszenie maseczek i tym samym poszanowanie pracy i zdrowia pracowników handlu i ich rodzin - podkreśliła.

Wskazała, że wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej, m.in. maseczki, przyłbice, rękawiczki, żele do dezynfekcji rąk oraz osłony pleksi. W sklepach podawane są komunikaty głosowe, wywieszono plakaty informacyjne i wprowadzono oznaczenia przy kasach. - Dzięki podjętym wysiłkom pracownicy handlu pozostali zdrowi i mogli zapewnić konsumentom stały dostęp do towarów w tym trudnym czasie - dodała.

Organizacja podała, że branża handlowa dołożyła wszelkich starań, aby uchronić swoich pracowników i konsumentów przed zakażeniem COVID-19. Poniesione zostały ogromne nakłady finansowe i organizacyjne na walkę ze skutkami pandemii. Sieci handlowe wdrożyły maksymalne środki bezpieczeństwa i reżim sanitarny wykraczający ponad wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego i wprowadziły szereg własnych dobrych praktyk.

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM) poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby nie zmarł w Holandii ani jeden pacjent zakażony koronawirusem. To pierwszy taki dzień od 9 marca. W całym kraju wykryto też 69 nowych przypadków infekcji.

Liczba nowych przypadków była w poniedziałek najniższa od 10 marca. Liczba osób hospitalizowanych wzrosła zaledwie o 2.

Łącznie w Holandii koronawirus został stwierdzony dotychczas u 49 658 osób, z których 6090 zmarło. 

Baseny, ogrody zoologiczne, zamki i muzea wznowiły w poniedziałek działalność w większości Czech w zakresie sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Ograniczenia utrzymano w regionie Karwiny i Frydka-Mistka na Zaolziu, gdzie wykryto ogniska zachorowań na Covid-19.

Na terenie basenów i kąpielisk krytych i na świeżym powietrzu nie ma ograniczenia liczby odwiedzających. W tych obiektach, a także w muzeach, galeriach, zamkach, pałacach i innych zabytkach, nie ma odtąd obowiązku utrzymywania dystansu między gośćmi. Korzystna sytuacja epidemiczna pozwoliła też na uruchomienie targów branżowych i imprez sportowych z udziałem do 5 tys. osób. Warunkiem jest wydzielenie sektorów po tysiąc osób każdy; sektory muszą być oddalone od siebie o co najmniej o cztery metry, mieć osobne wejścia i wyjścia oraz zaplecze sanitarne lub gastronomiczne. W dalszym ciągu w Czechach obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych.

Kolejna fala luzowania ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią ma nastąpić 1 lipca. Z wyjątkiem obszarów stanowiących lokalne ogniska koronawirusa nie będzie konieczne noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych i w środkach komunikacji. Zaczną działać lokale nocne.

W niedzielę w całych Czechach przybyło 50 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie od początku pandemii w tym kraju zakaziło się blisko 10,5 tys. osób. Zanotowano 336 zgonów.

Służby medyczne Hongkongu zgłosiły w poniedziałek 30 nowych zakażeń koronawirusem. To największy dobowy przyrost od 3 kwietnia. Wszystkie nowe przypadki dotyczą osób, które przybyły z zagranicy. Oficjalny bilans zakażeń koronawirusem potwierdzonych w Hongkongu wzrósł do 1161. Pięć osób zmarło.

- Jako że sytuacja związana z zakażeniami Covid-19 pozostaje poważna, a liczba infekcji na świecie wciąż rośnie, członkowie społeczeństwa wzywani są do unikania niekoniecznych podróży poza Hongkong - przekazał rzecznik regionalnego centrum ochrony zdrowia.

Według miejscowych mediów większość zgłoszonych w poniedziałek infekcji wykryto u osób, które przybyły z Pakistanu i Indii. Hongkong nie odnotował tego dnia ani jednej nowej infekcji lokalnej.

Hongkong uznawany jest za jedno z terytoriów, które najlepiej radzą sobie z pandemią. Po spadku liczby zakażeń władze regionu zaczęły łagodzić restrykcje. Od piątku w miejscach publicznych mogą się gromadzić grupy liczące do 50, a nie, jak wcześniej, do maksymalnie ośmiu osób.

Światowe gwiazdy muzyki i filmu, w tym Shakira i Miley Cyrus, wezmą w sobotę udział w nadawanym w internecie koncercie charytatywnym, który ma pomóc w walce z pandemią Covid-19 w ramach wspólnej inicjatywy ruchu obywatelskiego Global Citizen i Komisji Europejskiej.

Inicjatywa pod hasłem "Globalny cel: zjednocz się dla naszej przyszłości" ma za zadanie zebrać miliardy dolarów z prywatnych i publicznych darowizn, aby pomóc zmniejszyć wpływ pandemii na marginalizowane społeczności - informuje agencja Reutera.

W Bułgarii powraca od wtorku obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, ściślejsza będzie też kontrola jego przestrzegania - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Jednocześnie odnotowano anulowanie dużej liczby rezerwacji turystycznych.

W obiektach handlowych, teatrach i na stadionach maseczki ochronne będą obowiązkowe. Decyzja zapadła po znacznym wzroście liczby nowych zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, po ponad 100 dziennie. Minister zdrowia Kirił Ananiew nie wykluczył przedłużenia nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej do 30 czerwca.

- Polski Związek Piłki Nożnej analizuje sytuację związaną z powrotem kibiców w miniony weekend na stadiony ekstraklasy oraz dwóch niższych lig - powiedział rzecznik prasowy federacji Jakub Kwiatkowski. 

W weekend kibice ekstraklasy wrócili na stadiony. Podczas większości meczów frekwencja wynosiła mniej niż dopuszczalne 1/4 pojemności stadionów, ale nie na każdym obiekcie kibice zachowali wymaganą bezpieczną odległość. Wprawdzie na początku spotkania zajmowali wyznaczone wcześniej miejsca, jednak zdarzało się, że już w trakcie meczu podchodzili bliżej siebie.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Czeskie koleje CzD (Ceske Drahy) wznawiają od poniedziałku dalekobieżne połączenia z Polską. Prowadzone są rozmowy o uruchomieniu połączeń regionalnych – poinformowała w czeskiej telewizji publicznej rzeczniczka CzD Gabriela Novotna.

Novotna powiedziała, że w poniedziałek przywrócono połączenia z Pragi do Warszawy i Krakowa. W piątek wieczorem z położonego przy granicy z Polską Bogumina wyruszą trzy sezonowe pociągi nad Bałtyk: do Świnoujścia, Kołobrzegu i na Hel.

Władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w Portugalii potwierdziły 16 przypadków zakażeń wśród pracowników tego popularnego miejsca kultu maryjnego. Zapewniają jednak, że ognisko infekcji koronawirusem nie stanowi zagrożenia dla pielgrzymów.

W komunikacie przekazanym mediom w niedzielę wieczorem rektorat sanktuarium napisał, że wszystkie osoby, u których wykryto obecność SARS-CoV-2 to członkowie chóru. W piśmie wyjaśniono, że osoby zainfekowane nie miały kontaktu z pielgrzymami.

Fot. fatima.pt

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaapelował do właścicieli placówek handlowych, aby nie wpuszczali klientów bez maseczek. - To, co widziałem w weekend w sklepach, woła o pomstę do nieba - powiedział Wojciech Andrusiewicz. Zaapelował także do sztabów, aby zasad przestrzegać na spotkaniach przedwyborczych. Ostrzegł, że jesienią koronawirus wróci w drugiej fali.

Więcej informacji tutaj.

Ostatniej doby wykonano ponad 14,1 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 356 tys. 35 próbek pobranych od 1 mln 219 tys. 673 osób – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Pomiędzy trwającym od połowy marca do niedzieli stanem zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii wystawionych zostało łącznie 1,2 mln mandatów osobom łamiącym restrykcje dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej podczas epidemii koronawirusa.

Z opublikowanych w poniedziałek statystyk hiszpańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że w związku z łamaniem obostrzeń policja i żandarmeria przeprowadziła ponad 9 tys. zatrzymań.

Proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu jest zarażony koronawirusem. Kapłan przebywa w izolacji. Kwarantanną zostali objęci także wikariusze i pracownicy kościelni.

Informację o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa proboszcz parafii na radomskim Idalinie otrzymał w niedzielę. Poinformował o tym wiernych w komunikacie zamieszczonym na stronie parafii i mediach społecznościowych.

W Seulu nadeszła już druga fala epidemii Covid-19, trzeba się szykować na długą walkę z koronawirusem – przestrzegły w poniedziałek służby sanitarne Korei Płd. W kraju zgłoszono tego dnia 17 nowych przypadków zakażeń, w tym 11 infekcji lokalnych.

Jest to najmniejszy przyrost zakażeń w Korei Płd. od blisko miesiąca, ale według agencji Yonhap wynika to głównie z mniejszej liczby badań wykonanych w weekend. Władze przestrzegają, że nowe ogniska choroby, wykrywane po złagodzeniu restrykcji epidemicznych, doprowadziły już do drugiej fali epidemii.

Więcej informacji tutaj.

O 296 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej z nich zaraportowano w województwie śląskim. Resort podał, że zmarło kolejne 3 osoby chore na Covid-19. 

Oznacza to, że bilans epidemii w naszym kraju zwiększył się do 32 227 wykrytych zakażeń, w tym 1 359 zgonów.

Z powodu koronawirusa zamknięto urząd gminy w wielkopolskich Brzezinach - poinformował w poniedziałek dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu Marek Stodolny.

U jednego z pracowników urzędu gminy w Brzezinach stwierdzono zakażenie koronawirusem. Siedmiu pracowników z najbliższego otoczenia mężczyzny objęto kwarantanną.

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 95 pacjentów z Covid-19 - podał w poniedziałek sztab rządowy. Oznacza to, że wskaźnik zgonów po raz pierwszy od 25 maja nie przekroczył stu osób w ciągu doby. Od początku pandemii 8 206 osób zmarło w Rosji na Covid-19.

W ciągu minionej doby zarejestrowano w Rosji 7 600 zakażeń koronawirusem, o 128 mniej niż dzień wcześniej. Łączna liczba zakażeń zbliża się do 600 tys. - wynosi 592 280 osób.

Do tej pory wyzdrowiało już 17 076 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 899 osób; pod respiratorem 72 chorych – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Minionej doby w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdiagnozowano 97 kolejnych przypadków koronawirusa. Najwięcej, 73 nowe zakażenia, stwierdzono w kopalni Budryk. Powoli wzrasta jednocześnie liczba ozdrowieńców w górnictwie, od niedzieli przybyły 84 takie osoby.

Więcej informacji tutaj.

Straty w łańcuchu wartości przemysłu motoryzacyjnego są z powodu koronakryzysu nie do odrobienia w 2020 r. - napisali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych i zaapelowali o wsparcie branży motoryzacyjnej.

Jak zaznaczyli, chodzi w szczególności o wsparcie na poziomie Unii Europejskiej oraz wdrożenie w Polsce programów wspierających popyt na nowe pojazdy.

Fot. Pixabay/GoranH

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 681 zakażeń koronawirusem, 10 chorych na Covid-19 zmarło, a 133 pacjentów wyzdrowiało - podał w poniedziałek resort ochrony zdrowia. Prawie co trzeci przypadek infekcji wykryto ostatniej doby w obwodzie lwowskim (200).

To najniższa dobowa liczba zakażeń SARS-CoV-2 na Ukrainie od 16 czerwca.

Ogółem w kraju wykryto 37 241 zakażeń koronawirusem, wyzdrowiało ponad 16,6 tys. osób, a zmarło 1 012 chorych.

Chiny zgłosiły w poniedziałek 18 nowych przypadków Covid-19, w tym dziewięć w Pekinie, gdzie rośnie liczba zakażeń wiązanych z nowym ogniskiem na targu rolno-spożywczym. Władze prowadzą kampanię masowych testów i zwiększyły nadzór nad importowaną żywnością.

Oprócz dziewięciu przypadków w Pekinie dwie infekcje lokalne potwierdzono poprzedniej doby w sąsiedniej prowincji Hebei. W kraju wykryto również siedem nowych zakażeń bezobjawowych, które nie są w Chinach zaliczane do "potwierdzonych przypadków" Covid-19 - wynika ze sprawozdania państwowej komisji zdrowia.

Fot. PAP/EPA/WU HONG

Czy wybory będą bezpieczne? Szumowski: pewne ryzyko zawsze istnieje

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 537 nowych infekcji SARS-CoV-2, a trzy zakażone osoby zmarły - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Całkowita liczba wykrytych infekcji przekroczyła tym samym 190 tys. W ciągu ostatniej doby nowych zakażeń było o 150 mniej niż dzień wcześniej, jednak to wciąż więcej niż średnia z ubiegłego tygodnia.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur utworzył specjalny fundusz pomocowy dla misjonarzy z Polski na walkę z COVID-19. Zebrano już 500 tys. zł, które przekazano do 70 parafii na zakup lekarstw, żywności dla najbardziej potrzebujących oraz środków higieny osobistej.

Nawet o 30 procent wzrósł w tym roku we Włoszech koszt dziennego pobytu nad morzem - informuje organizacja obrony praw konsumentów. To rezultat wprowadzenia na plażach środków ochrony w związku z pandemią, w tym dystansu społecznego i poniesionych wydatków.

Więcej niż przed rokiem, od 10 do 30 procent, trzeba zapłacić za parking, wynajem łóżka do opalania i parasola na płatnych plażach, za jedzenie i inne usługi.

Brazylia: ministerstwo zdrowia zarejestrowało w niedzielę 641 nowych zgonów na Covid-19 i 17 495 nowych zakażeń. Od początku epidemii zostało zakażonych koronawirusem 1 085 038 osób. Łącznie zmarło ponad 50 tys. osób.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w niedzielę o rekordowym dobowym wzroście zakażeń koronawirusem - 183 020 przypadków. Jak dotychczas największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem na świecie był 18 czerwca- 181 232 przypadków.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie