Prawie 32 tysiące zakażonych koronawirusem. Kolejni zmarli na Covid-19

Polska
Prawie 32 tysiące zakażonych koronawirusem. Kolejni zmarli na Covid-19
Polsat News
Ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę o 311 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce

Ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę o 311 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Oznacza to, że w sumie zachorowało 31 tys. 931 osób. Na Covid-19 zmarło kolejnych 10 chorujących. Liczba ofiar pandemii osiągnęła już w Polsce 1356. Wyzdrowiało 16 tys. 683 zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

"Mamy 311 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - podał resort zdrowia.

 

Najwięcej ludzi zachorowało na Śląsku

 

Według danych mnisterstwa zdrowia najwięcej nowych przypadków zanotowano na Śląsku, gdzie liczba nowych chorych wyniosła 128.

Pozostałe przypadki pochodzą z województw: łódzkiego (43), mazowieckiego (39), małopolskiego (16), podlaskiego (15), opolskiego (14), podkarpackiego (13), pomorskiego (12), lubelskiego (11), wielkopolskiego (7), świętokrzyskiego (6), kujawsko-pomorskiego (3), dolnośląskiego (2), lubuskiego (1), zachodniopomorskiego (1).

 

 

Zmarło kolejnych 10 osób

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem" - podał resort. Zmarli to 61-latek z Łańcuta, 77-letni chory z Poznania, 90-letnia kobieta z Krakowa. W Zgierzu zmarły cztery kobiety: 89-, 72-, 79- i 84-letnia. W Radomsku zmarła 78-latka i 90-letni mężczyzna. Z kolei w Sieradzu zmarła 80-latka.

 

"Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podało ministerstwo.

 

Prawie 32 tysiące zarażonych

 

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce do 31 tys. 931. Łączna liczba zmarłych to 1356.

 

 

Wyzdrowiało prawie 17 tysięcy chorych

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę, że według ostatnich analiz w sobotę zajętych przez chorych na COVID-19 było 1877 łóżek szpitalnych. W tym samym czasie ciężko chorzy zajmowali 71 respiratorów.

 

Liczba osób objętych kwarantanną wyniosła w sobotę 94 tys. 585. W tym samym czasie objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym było 18 tys. 619 osób. Wyzdrowiało 16 tys. 683 zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

 

 

Ponad 20 tysięcy testów dziennie

 

Ministerstwo zdrowia podało w niedzielę wyliczenia, z których wynika, że w ciągu doby wykonano w laboratoriach ponad 21,4 tys. testów. Od początku epidemii przebadanych zostało 1 mln 341 tys. 842 próbek, które pochodziły od 1 mln 208 tys. 632 pacjentów. Oznacza to, że w sumie zachorowało 31 tys. 931 osób.

 

 

Hiszpania ogłasza koniec stanu zagrożenia

 

Od północy z soboty na niedzielę przestał obowiązywać w Hiszpanii stan zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w tym kraju w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa.

 

Zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego, po 14 tygodniach jego obowiązywania, ogłosił w sobotę premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

 

ZOBACZ: Koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii

 

Szef rządu ostrzegł, że wciąż istnieje zagrożenie nawrotu epidemii. Wezwał też obywateli do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego, wśród których jest m.in. konieczność zachowania dystansu społecznego i obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych.

Hiszpania była jednym z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa krajów w Europie. Na Covid-19 zmarło tam ponad 28 tysięcy osób. W sumie liczba zakażonych przekroczyła 245 tysięcy.

 

WHO: Nowa, groźna faza pandemii


Liczba nowych odnotowanych w czwartek przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 150 tys. To najwięcej od początku epidemii - poinformował w piątek szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ostrzegł, że pandemia weszła w "nową, niebezpieczną fazę".

 

ZOBACZ: "Pandemia weszła w nową, niebezpieczną fazę". Szef WHO ostrzega

 

- Wiele osób ma dość siedzenia w domu, to zrozumiałe. Zrozumiałym jest też to, że kolejne kraje chcą otwierać swoje społeczeństwa i gospodarki. Jednak wirus wciąż rozprzestrzenia się z zastraszającym tempie. Wirus nadal jest śmiertelnie niebezpieczny, a większość nadal jest podatna na zakażenie - ostrzegał Tedros.

 

- Pamiętajcie o zachowaniu dystansu. Jeżeli czujesz się chory zostań w domu. Stale zasłaniaj usta i nos przy kasłaniu. Noś maseczkę, gdy to konieczne. Regularnie myj ręce - wymieniał Tedros, jednocześnie zapewniając, że świat "w końcu poradzi sobie z koronawirusem".

 

Epidemia rozpoczęła się w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany w marcu, wtedy także rząd wprowadził radykalne obostrzenia, m.in. zamknięcie większości placówek handlowych i rygorystyczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domów. Obecnie większość z nich jest już cofnięta.

 

ZOBACZ: Nieprawidłowości w mózgach po Covid-19. Wyniki badania rezonansem magnetycznym

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie