Burze nie odpuszczają. IMGW wydał ostrzeżenia

Polska
Burze nie odpuszczają. IMGW wydał ostrzeżenia
Pxhere.com/zdj. ilustracyjne
Najbardziej intensywne zjawiska pogodowe prognozowane są na wschodzie, północy i południu kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem i opadami deszczu. Najbardziej intensywne zjawiska pogodowe prognozowane są na wschodzie, północy i południu kraju. RCB uruchamia alerty w kolejnych województwach.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.

 

ZOBACZ: Nocne nawałnice w Małopolsce. "Prawie cały powiat jest zalany"

 

Na obszarach tych prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 50 mm, a lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru lokalnie od 80 do 100 km/h. Miejscami może też padać grad.

 

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło w niedzielę alert związany z intensywnym deszczem, burzami z gradem i silnym wiatrem również w woj. podkarpackim, opolskim oraz części województwa dolnośląskiego. Wcześniej alert uruchomiono na Śląsku i w Małopolsce.

 

Na tych obszarach Instytut prognozuje wystąpienie opadów od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm. Jak zaznaczono, w trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h, a lokalnie grad. IMGW zaznacza, że ze względu na dynamiczne zmieniającą się sytuację w województwie małopolskim i śląskim możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia do stopnia trzeciego.

 

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują także w części zachodniej i południowej województwa dolnośląskiego.

 

"Zostańcie w domu"

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, by mieszkańcy województw: małopolski, śląskiego, podkarpackiego, opolskiego i części województwa dolnośląskiego zabezpieczyli przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Radzi również, by w trakcie burzy zostać w domu, a jeśli to nie jest możliwe, by znaleźć bezpieczne schronienie. Zaznaczono również, by przygotować się na możliwe podtopienia.

 

ZOBACZ: Interwencje strażaków po burzach w całej Polsce. W nocy spodziewane są nawałnice

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę dla województw małopolskiego i śląskiego alerty drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami oraz przed intensywnymi opadami deszczu. Na tych obszarach Instytut prognozuje wystąpienie opadów od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm.

 

Jak zaznaczono, w trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h, a lokalnie grad. IMGW zaznacza, że ze względu na dynamiczne zmieniającą się sytuację w województwie małopolskim i śląskim możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia do stopnia trzeciego.

  

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują również w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i części województwa łódzkiego.

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Natomiast ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

 

IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

dk/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie