Nowe wytyczne dla przedszkoli. Wiemy, co się zmieni

Polska
Nowe wytyczne dla przedszkoli. Wiemy, co się zmieni
Pixabay/Iwona_Olczyk
Główny Inspektor Sanitarny zmienił wytyczne dla przedszkoli

Główny Inspektor Sanitarny zmienił wytyczne z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 zwiększając liczbę dzieci, jaka może przebywać w grupie przedszkolnej oraz zmniejszając minimalną gwarantowaną przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali.

Po odmrożeniu obostrzeń i otwarciu placówek opieki nad małymi dziećmi przedszkola zaczęły z powrotem się otwierać.

 

Były 4 metry na każde dziecko

 

Zgodnie z pierwotną treścią wytycznych z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59), w grupie mogło przebywać do 12 dzieci, a minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie mogła być mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna.

 

ZOBACZ: Koronawirus przedszkolach w Warszawie i Białymstoku. Zamknięto placówki

 

Wytyczne nie spodobały się jednak przedsiębiorcom prowadzącym żłobki i przedszkola.

 

Na skutek sygnałów o istotnych utrudnieniach związanych z ww. limitami dla przedsiębiorców prowadzących przedszkola, a także mając na uwadze społeczne tło tego problemu związane z oczekiwaniami i potrzebami rodziców powracającymi do pracy w ramach kolejnego etapu "odmrażania gospodarki", rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do Głównego Inspektora Sanitarnego o zmianę wytycznych z 4 maja. 

 

Więcej podopiecznych w grupie

 

Zmiana dotyczyć będzie zwiększenia liczby dzieci, jaka może przebywać jednocześnie w grupie przedszkolnej. Zwiększy się także minimalna powierzchnia do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali.

 

Rzecznik MŚP wystąpił z prośbą o wsparcie do wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

 

Główny Inspektor Sanitarny poinformował właśnie, że w zaktualizowanych wytycznych dla przedszkoli, przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 3 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna, co oznacza zwiększenie liczebności. W grupie może od teraz przebywać do 16 dzieci.

dk/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie