Szef komisji z Izby Reprezentantów chce odwołania wizyty Dudy w USA

Świat
Szef komisji z Izby Reprezentantów chce odwołania wizyty Dudy w USA
Zdj. archiwalne, fot. Polsat News
Duda i Trump mają rozmawiać m.in. o energii nuklearnej

"Zaproszenie Andrzeja Dudy przez Donalda Trumpa to kolejny dowód na to, że prezydent USA jest zauroczony liderami wykazującymi tendencje autokratyczne" - w ten sposób Eliot L. Engel, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w amerykańskiej Izbie Reprezentantów, skomentował planowaną wizytę polskiej głowy państwa w Stanach Zjednoczonych. Wezwał Trumpa, aby "natychmiastowo" odwołał przyjazd Dudy.

Oświadczenie Engela, datowane na 18 czerwca, pojawiło się na stronach kierowanej przez niego Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. Stwierdził w nim, że "gdy Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, prezydent Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość podważyli polski wymiar sprawiedliwości".

 

Uznał również, że planowane spotkanie to "kolejny dowód na to, że prezydent USA jest zauroczony liderami wykazującymi tendencje autokratyczne".

 

 

"Wizyta w środku globalnej pandemii jest wysoce nieodpowiednia"

 

Według Engela, PiS "zainstalował partyjnych lojalistów na wpływowych pozycjach w wojsku" oraz "sabotował niezależne media". Przewodniczący Komisji uznał również, że polska partia rządząca oraz prezydent "promują przerażające, homofobiczne i skierowane przeciw LGBT stereotypy sprzeczne z prawami człowieka", a także wartościami, do których "powinna dążyć Ameryka".

 

ZOBACZ: Spotkanie Trump - Duda. Tematem m.in. energia nuklearna

 

"Taka wizyta w środku globalnej pandemii, zaledwie jedenaście dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce, w których kandydatem jest prezydent Polski, jest wysoce nieodpowiednia" - napisał Engel (w rzeczywistości I turę wyborów w Polsce zaplanowano na 4 dni po planowanym terminie wizyty - red.). Na końcu wezwał Donalda Trumpa, aby "natychmiastowo" odwołał spotkanie z Dudą.

 

Duda ma rozmawiać z Trumpem i sekretarzem generalnym NATO

 

Spotkanie prezydentów USA i Polski zaplanowano na 24 czerwca. Przywódcy mają rozmawiać na nim m.in. o kwestii konwencjonalnej energii nuklearnej i jej wykorzystania.

 

- Jestem pierwszym prezydentem, który po przerwie w bezpośrednich spotkaniach (z powodu epidemii - red.) jest zaproszony do Waszyngtonu i spotka się z Donaldem Trumpem - przypominał Duda w czwartek po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Dodał, że prócz rozmowy z prezydentem USA, w planach ma również spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie