Spotkanie Trump-Duda. Podano datę

Świat
Spotkanie Trump-Duda. Podano datę
Archiwum Polsat News
Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem 24 czerwca

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem w środę 24 czerwca - przekazała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Potwierdziły się tym samym ustalenia polsatnews.pl w oparciu o źródła z otoczenia prezydenta. Według Białego Domu Trump i Duda mają rozmawiać o "dalszym rozwoju współpracy obronnej" oraz o handlu, sektorze energetycznym i bezpieczeństwu telekomunikacji.

"Prezydent Donald Trump spotka się z Prezydentem Andrzejem Dudą w środę 24 czerwca 2020 w Białym Domu. Prezydenci będą omawiać dalsze wzmacnianie współpracy w zakresie obronności, handlu, energii i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego. Powodzenia!" - napisała ambasador na Twitterze.

W komunikacie Białego Domu czytamy, że "jako bliscy partnerzy i sojusznicy NATO, Stany Zjednoczone i Polska nadal rozszerzają współpracę w szerokim zakresie zagadnień". "Prezydent Trump i prezydent Duda omówią dalszy rozwój naszej współpracy w dziedzinie obronności, a także bezpieczeństwa handlu, energii i telekomunikacji" - dodano.

 

Andrzej Duda potwierdził w środę wieczorem, że tematy, które prezydent Stanów Zjednoczonych wskazał w zaproszeniu, to kwestie obrony i bezpieczeństwa oraz współpraca energetyczna.

 

- Jest także wskazanie na temat współpracy gospodarczej i tu, myślę, że prezydent Donald Trump myśli przede wszystkim o współpracy w ramach Trójmorza. Będziemy dyskutowali także o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym – dodał.

 

Wyraził zadowolenie, że jest "pierwszym prezydentem, który zostaje – wobec tego, że pandemia dobiega końca, zaproszony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych".

 

ZOBACZ: "Wyjątkowa więź Trumpa i Dudy". Nowe informacje o spotkaniu prezydentów

 

Informacja, że w najbliższych dniach może dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie jako pierwsza podała na stronie internetowej gazeta "Politico". Według dziennika Duda prawdopodobnie uda się do stolicy USA w przyszłym tygodniu. 

 

Do doniesień o planowanym spotkaniu przywódców odniósł się wówczas szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. - Jeżeli do takiego oficjalnego zaproszenia dojdzie, to będzie też taka wizyta i będzie to spotkanie - podkreślił Szczerski. Jak dodał, oczywistym jest, że zaproszenie musi wyjść od strony przyjmującej, czyli od Stanów Zjednoczonych. - Trudno, żeby gość pierwszy o takim spotkaniu informował - zaznaczył.

 

- My w ostatnich tygodniach bardzo intensywnie prowadzimy rozmowy ze stroną amerykańską. One dotyczą trzech bardzo ważnych obszarów - dodał.

 

Jednym z głównych punktów rozmów przywódców w Białym Domu ma być współpraca wojskowa. Trump potwierdził w poniedziałek, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech o 9,5 tys., do 25 tys.

 

Reuters pisał na początku czerwca, że część z tych oddziałów może zostać skierowana do Polski oraz do innych krajów sojuszniczych Stanów Zjednoczonych. Agencja powoływała się na źródło w administracji USA, nie podawała przy tym konkretnych liczb.

zdr/ polsatnews.pl, Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie