"Sto dni trwała nasza rozłąka". Tusk wrócił do domu

Polska
"Sto dni trwała nasza rozłąka". Tusk wrócił do domu
Polsat News/Instagram/Donald Tusk
Były premier Donald Tusk

"Jadąc przez pół kontynentu bez żadnej kontroli, uświadomiłem sobie ponownie, jak wielkim dobrodziejstwem jest Europa bez granic" - napisał w mediach społecznościowych były premier Donald Tusk. Jak dodał, w kraju nie było go równo 100 dni, a w domu czekała na niego miła niespodzianka.

Po prawie trzech miesiącach rząd zdecydował o otwarciu granic, które zamknięto z powodu pandemii koronawirusa. Polacy w tym czasie mogli dostać się do kraju, ale musieli przechodzić obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Od 16 czerwca do Polski można dostać się nie tylko samochodem, ale też samolotem. 

 

ZOBACZ: Od dziś koniec kontroli na granicach w UE. Co z kwarantanną?

 

"Witaj w domu dziadku"

 

Przez trzy miesiące w kraju nie było Donalda Tuska, który od kilku lat związany jest z Brukselą - najpierw jako przewodniczący Rady Europejskiej, a teraz jako szef Europejskiej Partii Ludowej.

 

"Równo sto dni trwała nasza rozłąka spowodowana pandemią. Po powrocie z Brukseli czekało mnie uroczyste powitanie" - napisał były premier i dołączył zdjęcie z transparentem "Witaj w domu dziadku".

 

 

Na Tuska czekała też niespodzianka od wnuków w postaci listów. "Brakowało mi ciebie, naszych rozmów i zabaw" - napisał jeden z nich. "Kochany dziadku, bardzo długo się nie widzieliśmy przez tą kwarantannę. Tęskniłem za tobą bardzo - napisał drugi. 

 

Bez kwarantanny

 

"Jadąc przez pół kontynentu bez żadnej kontroli, uświadomiłem sobie ponownie, jak wielkim dobrodziejstwem jest Europa bez granic" - dodał były premier. 

 

ZOBACZ: "Wie Pan, jak się na taką postawę mówiło na podwórku? Cykor...". Duda do Tuska

 

Od 13 czerwca nie obowiązują już kontrole graniczne na granicach z Niemcami, Czechami i Słowacją, a od godz. 9 w piątek - z Litwą. Ograniczenia zniesiono również na przejściach lotniczych i morskich.

 

- Zniesienie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej to także zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Wracamy do stanu sprzed 15 marca, czyli do swobodnego podróżowania - mówi rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

pgo/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie