Zmarła Jean Kennedy Smith, ostatnia z rodzeństwa Johna F. Kennedy'ego

Świat
Zmarła Jean Kennedy Smith, ostatnia z rodzeństwa Johna F. Kennedy'ego
PAP/EPA/PETER FOLEY
Urodzona w lutym 1928 r. Jean była ósmym z dziewięciorga dzieci rodziny Kennedy

W wieku 92 lat zmarła w Nowym Jorku Jean Kennedy Smith, ostatnia z rodzeństwa byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. O śmierci poinformowała w czwartek jej rodzina.

Według dziennika "New York Times" Jean Kennedy Smith zmarła w środę w swoim domu na Manhattanie.

 

Urodzona w lutym 1928 r. Jean była ósmym z dziewięciorga dzieci rodziny Kennedy. Była siostrą byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, zabitego w 1963 r., byłego ministra sprawiedliwości Roberta Kennedy'ego, zabitego w 1968 r., oraz byłego demokratycznego senatora Teda Kennedy'ego, który zmarł w 2009 r.

 

Ambasadorka USA w Irlandii

 

Mimo to przez większość swojego życia trzymała się z dala od polityki, skupiając się głównie na działalności charytatywnej. Dopiero w 1993 roku została ambasadorem USA w Irlandii, mianowana przez prezydenta Billa Clintona. Kierowała amerykańskimi zabiegami dyplomatycznymi, które doprowadziły w 1998 roku do zakończenia zbrojnego konfliktu w Irlandii Północnej.

 

ZOBACZ: "Klątwa Kennedych" wciąż żywa? Zaginęli wnuczka i prawnuk Roberta Kennedy'ego

 

Premier Irlandii Leo Varadkar napisał w oświadczeniu, że jest "głęboko zasmucony" śmiercią "prawdziwego przyjaciela Irlandii".

 

"Dzięki swojej funkcji pogłębiła i wzmocniła i tak już silne więzi między naszymi dwoma krajami" - napisał Varadkar. "Jej odważna i zdecydowana dyplomacja pomogła zaprowadzić pokój na naszej wyspie, budować mosty, otwierać drzwi dla wszystkich społeczności i dla wszystkich, którzy tęsknili za pokojem w czasach, gdy go nie było". 

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie