Jest prezydencki projekt ws. Polskiego Bonu Turystycznego. 500 zł na każde dziecko

Polska
Jest prezydencki projekt ws. Polskiego Bonu Turystycznego. 500 zł na każde dziecko
Pixabay/pelzaczlesny
Pieniądze przyznane w formie Polskiego Bonu Turystycznego będzie można wydać tylko na wypoczynek w Polsce. Na zdjęciu: wybrzeże nad Morzem Bałtyckim

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ws. Polskiego Bonu Turystycznego. W jego ramach rodzice lub opiekunowie prawni otrzymają dodatkowe 500 zł na każde dziecko do wydania tylko na usługi hotelowe i imprezy turystyczne do 31 marca 2022 roku. To dłużej, niż zapowiadano. Będą też surowe kary, włącznie z więzieniem, za bezprawne wykorzystywanie Bonu w reklamach.

Według projektu, Polski Bon Turystyczny będzie wydawany w formie elektronicznej na specjalnej platformie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie można wymienić go na gotówkę ani inne środki płatnicze. Otrzymają go beneficjenci programu "500 plus" oraz dodatków opiekuńczych.

 

500 zł, czyli kwotę przyznawaną w formie Bonu, będzie można wydać w kilku miejscach aż do wyczerpania zgromadzonych na nim pieniędzy. Czas, by spożytkować te pieniądze, minie 31 marca 2022 roku, czyli dłużej, niż 8 czerwca zapowiadał Andrzej Duda. Prezydent mówił wówczas, że Bon będzie ważny do końca 2021 roku.

 

Bon do wydania tylko w Polsce

 

Autorzy projektu założyli, że koniec marca 2022 r. to najpóźniejsza możliwy możliwy moment dokonania płatności, a nie np. zaplanowanego urlopu, który zostanie sfinansowany przy pomocy Bonu.

 

W uzasadnieniu projektu napisano, że za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski.

 

Wskazano także, że projektowana ustawa kierowana jest do rodzin mających na utrzymaniu dzieci, a jej celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

"Projekt zakłada także dodatkowe wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. Z uwagi na fakt, iż organizacja wypoczynku tej grupy dzieci wiąże się z koniecznością zapewnienia całodobowej opieki osoby dorosłej, którą, co do zasady, jest rodzic, tej grupie uprawnionych postanowiono przyznać prawo do dodatkowego świadczenia w formie bonu. Rozwiązanie to nabiera szczególnego znaczenia, gdyż jedną z form imprez turystycznych, za które można będzie dokonać zapłaty za pomocą bonu, są turnusy rehabilitacyjne" - stwierdzili autorzy projektu. 

 

3 lata więzienia za użycie nazwy "Polski Bon Turystyczny"

 

Projekt przewiduje również, że rodzice dzieci niepełnosprawne otrzymają w ramach Bonu dwa razy większą kwotę, czyli 1000 zł. 

 

ZOBACZ: Hołownia zaprezentował program polityki rodzinnej "Rodzina 2050"

 

Określenie "Polski Bon Turystyczny" ma podlegać ochronie prawnej; dla tego, kto użyje go, bez wymaganej zgody, np. w reklamie, przewidziano karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat. Podobna sankcja grozi osobom, które przyjmą płatność za realizację Bonu niezgodnie z jego przeznaczeniem.

 

Prezydencki projekt ws. bonu turystycznego zakłada, że koszt wprowadzenia nowego programu, wraz z kosztami obsługi, nie przekroczy 4 mld zł. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

 

Wkrótce więcej informacji.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie