Syn ambasadora Arabii Saudyjskiej spowodował wypadek. Jest reakcja MSZ

Polska
Syn ambasadora Arabii Saudyjskiej spowodował wypadek. Jest reakcja MSZ
Twitter/Krzysztof Bosak
W wypadku ucierpieli ojciec i jego córka

Ambasador Arabii Saudyjskiej został wezwany do MSZ; zostanie mu przekazana nota z żądaniem, by niezależnie od immunitetów dyplomatycznych ambasada zadośćuczyniła krzywdzie Ryszarda Lublińskiego i jego córki - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Chodzi o wypadek z 2018 r.

W minionym tygodniu "Wprost" informował, że w 2018 r. syn ambasadora Arabii Saudyjskiej, jadąc z szybkością 140 km na godzinę w terenie zabudowanym spowodował wypadek, w którym potrącił Ryszarda Lublińskiego i jego 9-letnią córkę. Jak podano, syn ambasadora "nie zeznawał, nie przeprosił". "Prokuratura nie ma wątpliwości, że popełnił przestępstwo, ale dochodzenie umorzyła" - poinformował "Wprost".

 

Ambasador wezwany do MSZ

 

W środę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował na Twitterze, że ambasador Arabii Saudyjskiej Mohammed Hussain Mohammed Madani został wezwany do MSZ. "Zostanie mu przekazana nota z żądaniem, aby ambasada zadośćuczyniła krzywdzie pana Ryszarda Lublińskiego i jego córki - niezależnie od immunitetów dyplomatycznych. Wezwanie nastąpiło wczoraj po południu" - napisał Jabłoński.

 

Wiceszef MSZ wskazał, że informacje o tym, jak poważne były skutki wypadku z 2018 r. dotarły do MSZ dopiero w pierwszym tygodniu czerwca br. "Bardzo żałuję, że nie otrzymaliśmy ich wcześniej – moglibyśmy wówczas interweniować znacznie szybciej" - napisał.

 

 

"Nigdy nie zostawiamy polskich obywateli bez wsparcia. Jeszcze w ubiegłym tygodniu zaprosiłem pana Ryszarda do MSZ wraz z jego pełnomocnikiem adw. Jakubem Bartosiakiem. Spotkałem się z nimi dziś – i dałem słowo, że takie wsparcie zostanie zapewnione. Tego słowa dotrzymam" - oświadczył Jabłoński.

 

 

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, członkowie rodzin ambasadorów pozostający z nimi we wspólnocie domowej nie podlegają orzecznictwu polskich sądów. 

 

Wcześniej w środę w sprawę zaangażował się kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak, który skierował pismo do ambasadora Arabii Saudyjskiej w RP. Domaga się w nim "właściwej reakcji i zadośćuczynienia krzywdom poszkodowanych".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie