"Wyjątkowa więź Trumpa i Dudy". Nowe informacje o spotkaniu prezydentów

Polska
"Wyjątkowa więź Trumpa i Dudy". Nowe informacje o spotkaniu prezydentów
Polsat News
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump.

Stany Zjednoczone i Polskę łączy bardzo silna więź; ta więź bardzo mocno łączy też prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę - mówiła w środę ambasador USA Georgette Mosbacher. Jak dowiedzieł się polsatnews.pl prezydent Andrzej Duda wyleci do USA we wtorek 23 czerwca, by 24 spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem. To wstępny harmonogram, jaki poznaliśmy w otoczeniu prezydenta.

Andrzej Duda powinien wrócić w czwartek, by uczestniczyć w kolejnych spotkaniach z wyborcami i nie tracić kampanijnego czasu.

 

Informacja, że w najbliższych dniach może dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie podała na stronie internetowej gazeta "Politico". Według dziennika Duda prawdopodobnie uda się do stolicy USA w przyszłym tygodniu. - Jeżeli do takiego oficjalnego zaproszenia dojdzie, to będzie też taka wizyta i spotkanie - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Dziś Georgette Mosbacher zapewniła, że zaangażowanie USA na rzecz NATO "w żadnym razie nie słabnie, wręcz przeciwnie".

 

Amerykańska ambasador podkreśliła, że Stany Zjednoczone i Polskę łączy bardzo silna więź, "która między innymi wyrażona jest tym, że 10 milionów Polaków mieszka w USA". - Mamy też wielu Amerykanów o polskich korzeniach - dodała.

 

 

Co łączy prezydentów Polski i USA?

 

- Cieszę się, że przy ćwiczeniach takich jak te możemy kolejny raz zobaczyć tę więź. Jednocześnie ta więź bardzo mocno łączy prezydenta Trumpa i prezydenta Dudę. Mogę powiedzieć wręcz, że jest to więź wyjątkowa i ona się będzie umacniała, czego dowody zapewne zobaczmy wkrótce - mówiła Mosbacher na poligonie drawskim (Zachodniopomorskie), gdzie dobiega końca polsko-amerykańskie ćwiczenie Defender-Europe 20 Plus.

 

ZOBACZ: Mniej amerykańskich żołnierzy w Niemczech. NATO zapyta o plany USA

 

Jak zaznaczyła, ćwiczenia Defender-Europe 20 Plus "to kolejny dowód, że jesteśmy bardzo mocno zaangażowani na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego". - To zaangażowanie w żadnym razie nie słabnie, wręcz przeciwnie - podkreśliła amerykańska ambasador.

 

 

"Intensywne rozmowy z Amerykanami"

 

Do spotkania przywódców odniósł się wcześniej szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. - Jeżeli do takiego oficjalnego zaproszenia dojdzie, to będzie też taka wizyta i będzie to spotkanie - podkreślił Szczerski. Jak dodał, oczywistym jest, że zaproszenie musi wyjść od strony przyjmującej, czyli od Stanów Zjednoczonych. - Trudno, żeby gość pierwszy o takim spotkaniu informował - zaznaczył.

 

Pytany, czy są sygnały dyplomatyczne, że do takiego spotkania w Białym Domu dojdzie, Szczerski powiedział: "My w ostatnich tygodniach bardzo intensywnie prowadzimy rozmowy ze stroną amerykańską. One dotyczą trzech bardzo ważnych obszarów".

 

Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej w kancelarii prezydenta propozycja spotkania dotarła do naszego kraju na poziomie roboczym.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie