Duda spotka się z Trumpem? "Jeśli będzie oficjalne zaproszenie, będzie też wizyta"

Świat
Duda spotka się z Trumpem? "Jeśli będzie oficjalne zaproszenie, będzie też wizyta"
PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL
Źródła w administracji rządowej podają, że w przyszłym tygodniu może dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

W najbliższych dniach może dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie - pisze w środę na stronie internetowej gazeta "Politico". Według dziennika Duda prawdopodobnie uda się do stolicy USA w przyszłym tygodniu. - Jeżeli do takiego oficjalnego zaproszenia dojdzie, to będzie też taka wizyta i spotkanie - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Politico" powołuje się na dwa źródła w amerykańskiej administracji. Jedno z nich poinformowało, że prezydent Polski przybędzie do USA "wkrótce", drugie natomiast zdradziło, że wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie może odbyć się w przyszłym tygodniu.

 

ZOBACZ: Trump: zredukujemy liczbę swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech

 

Według dziennika urzędnicy gabinetów prezydenckich obu krajów obecnie prowadzą rozmowy w tej sprawie. "Politico" podkreśla, że Duda byłby pierwszą głową państwa, która odwiedziłaby Waszyngton od początku wybuch pandemii koronawirusa.

 

Potwierdził to jeden z polskich urzędników

 

Gazeta pisze, że rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Ullyot odmówił we wtorek komentarza w tej sprawie. Informacji o spotkaniu Dudy z Trumpem nie potwierdził także Departament Stanu USA. "Politico" dodaje, że rzecznik polskiej ambasady w USA powiedział, że "nie ma żadnych informacji o żadnej wizycie w najbliższych dniach".

 

ZOBACZ: Spada poparcie dla Donalda Trumpa. "Szansa na drugą kadencję jest zagrożona"

 

Dziennik podkreśla jednak, że informację o planowanej wizycie Andrzeja Dudy potwierdził jeden z urzędników państwowych w Polsce, według którego w porządku spotkania mają znaleźć się rozmowy na temat powstania "Fort Trump", czyli stałej bazy amerykańskich żołnierzy w Polsce.

 

Według gazety wizyta polskiego Andrzeja Dudy, jeśli zostanie sfinalizowana, będzie okazją dla Donalda Trumpa do ogłoszenia wzrostu liczby amerykańskich wojsk, stacjonujących w Polsce. "Politico" przypomina w tym miejscu, że amerykański prezydent w poniedziałek potwierdził informacje o zredukowaniu liczby swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech o dziewięć tysięcy.

 

"Jeśli będzie oficjalne zaproszenie, będzie też wizyta"

 

- Jeżeli do takiego oficjalnego zaproszenia dojdzie, to będzie też taka wizyta i będzie to spotkanie - podkreślił Szczerski. Jak dodał, oczywistym jest, że zaproszenie musi wyjść od strony przyjmującej, czyli od Stanów Zjednoczonych. - Trudno, żeby gość pierwszy o takim spotkaniu informował - zaznaczył.

 

Pytany, czy są sygnały dyplomatyczne, że do takiego spotkania w Białym Domu dojdzie, Szczerski powiedział: "My w ostatnich tygodniach bardzo intensywnie prowadzimy rozmowy ze stroną amerykańską. One dotyczą trzech bardzo ważnych obszarów".

 

Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej w kancelarii prezydenta propozycja spotkania dotarła do naszego kraju na poziomie roboczym.

 

"Prezydenci mają dobre relacje"

 

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy potwierdza doniesienia o spotkaniu, odparł z kolei: "Mogę powiedzieć tylko tyle, że Polska i Stany Zjednoczone są sprawdzonymi sojusznikami. Stany Zjednoczone i administracja amerykańska bardzo blisko współpracuje z Kancelarią Prezydenta RP".

 

ZOBACZ: Mniej amerykańskich żołnierzy w Niemczech. NATO zapyta o plany USA

 

- Osobiście obaj prezydenci mają też dobre relacje, one przekładają się na spotkania i na rozmowy telefoniczne i taka współpraca bieżąca ma miejsce i trwa przez cały czas - dodał minister.

 

Jak podkreślił, stronie polskiej zależy, by obecność wojsk amerykańskich w Polsce była wzmacniana, ale - jak zaznaczył - nie ma to żadnego powiązania z wielkością baz czy kontyngentów amerykańskich w innych krajach.

 

- Rząd polski i pan prezydent stoją na stanowisku, że im więcej żołnierzy w Europie, tym lepiej. My oczywiście skutecznie zabiegamy o to, żeby amerykańska wojskowa obecność w Polsce była jak największa. W tej chwili stacjonuje w naszym kraju ok. 5 tys. amerykańskich żołnierzy - wskazał.

 

"Im więcej żołnierzy w Europie, tym lepiej"

 

Szef KPRM dopytywany, czy jest omawiana kwestia przeniesienia broni atomowej do Polski odparł, że nie ma wiedzy na temat takich rozmów. - My jesteśmy zainteresowani tym, żeby te wojska amerykańskie, które stacjonują w Polsce były jak najlepiej wyposażone - powiedział.

 

- Ta polityka polskiego rządu jest związana oczywiście z budową potencjału obronnego i bezpieczeństwa Polski, ale również całego naszego regionu, całej flanki wschodniej NATO - dodał.

 

"Wyjątkowa więź"

 

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher obserwowała w środę wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem główne epizody ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 Plus na poligonie w Drawsku Pomorskim. Podczas wystąpienia odniosła się do relacji prezydentów.

 

ZOBACZ: "Wyjątkowa więź Trumpa i Dudy". Ambasador zapowiada, że efekty zobaczymy wkrótce

 

- Cieszę się, że przy ćwiczeniach takich jak te możemy kolejny raz zobaczyć tę więź. Jednocześnie ta więź bardzo mocno łączy prezydenta Trumpa i prezydenta Dudę. Mogę powiedzieć wręcz, że jest to więź wyjątkowa i ona się będzie umacniała, czego dowody zapewne zobaczmy wkrótce - podkreśliła.

 

Rezygnacja z Fort Trump?

 

W poniedziałek składający wizytę na Litwie szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o sprawę ewentualnej rezygnacji z Fortu Trump odparł, że są to jedynie doniesienia medialne. - Liczę, że deklaracja z czerwca 2019 r. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostanie zrealizowana. Nie ma sygnałów ze strony administracji USA, by miało być inaczej - powiedział szef dyplomacji.

 

Kilka dni temu podobna opinię wyraziła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która napisała na Twitterze, że temat powstania w Polsce bazy "Fort Trump" jest nadal aktualny. "Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy, dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce" - zapewniła Mosbacher.

 

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie