Wędkarz wyciągnął z rzeki XIV-wieczną figurę Matki Bożej

Świat
Wędkarz wyciągnął z rzeki XIV-wieczną figurę Matki Bożej
YouTube/ CorreoTelevisión Santiago de Compostela
Hiszpański wędkarz, jak sam stwierdził, nie miał problemów z identyfikacją przedstawionej postaci

Mieszkaniec Galicji wędkujący w rzece Sar w północno-zachodniej Hiszpanii wyciągnął z wody zabytkową figurę Matki Bożej. Archeolodzy szacują wiek znaleziska z popularnego wśród pielgrzymów regionu miasta Santiago de Compostela na XIV w.

Jak poinformował w poniedziałek agencję EFE Fernando Brey Quintela, który dokonał odkrycia na początku czerwca, kamienny posąg znajdował się w miejscowości A Estrada, przez którą przepływa rzeka Sar.

 

- Figura znajdowała się w korycie rzeki i była w połowie przykryta wodą - wyjaśnił hiszpański wędkarz, który - jak sam stwierdził - nie miał problemów z identyfikacją przedstawionej postaci. Brey Quintela przyznał, że wprawdzie trzymany na rękach Maryi Jezus jest niekompletny, podobnie jak część twarzy Madonny, ale posąg udekorowany w koronę i sylwetki aniołów dowodzi, że chodzi o Matkę Bożą Królową.

 

 

Rzeźba trafiła do Muzeum Pielgrzymowania

 

Ze wstępnych badań znaleziska przeprowadzonych przez zespół archeologów współpracujących z urzędem miasta Santiago de Compostela wynika, że kamienny wizerunek Maryi został wykonany w XIV w.

 

ZOBACZ: Zniszczyli pozostałości grodu z VII w. Przebudowują je na miejsce kultu maryjnego

 

Jak poinformował rząd autonomiczny Galicji, w poniedziałek rzeźbę przetransportowano do Muzeum Pielgrzymowania w Santiago de Compostela. Zostaną tam przeprowadzone dokładne badania granitowej figury, m.in. pomocne w ustaleniu jej wieku oraz wartości.

 

Eksperci przypuszczają, że znaleziona w hiszpańskiej rzece kamienna figura mogła w przeszłości stanowić element dekoracji jednej z budowli w rejonie miasta Santiago de Compostela.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie