Zneutralizowano minę morską z czasów II wojny światowej. Fala uderzeniowa dotarła do plaży

Polska
Zneutralizowano minę morską z czasów II wojny światowej. Fala uderzeniowa dotarła do plaży
Polsat News
Operacja neutralizacji miny morskiej potrwa siedem godzin

W Gdyni zakończyła się operacja unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalegała przy południowym wejściu do portu. Działania prowadziła Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski powiedział we wtorek, że mina została zneutralizowana około 3 mil morskich od brzegu w Zatoce Gdańskiej.

 

Jednostki Marynarki Wojennej odstraszały wcześniej ryby i ptaki od miejsca detonacji. Neutralizację miny wykonano kilka minut po godz. 12.

 

Wybuch był cichy, ale spowodował lekkie wstrząsy nie tylko w Śródmieściu. Fala uderzeniowa dotarła do plaży.

 

Operacja unieszkodliwiania niewybuchu trwała około czterech godzin.

 

Wideo: wyznaczono strefę "rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny"

  

Zakaz kąpieli

 

Na czas prowadzenia działań związanych z jej neutralizacją, Marynarka Wojenna wyznaczyła strefę bezpieczeństwa o promieniu 10 km 750 m. Obejmuje ona linię brzegową od Rewy aż po Westerplatte w Gdańsku.

 

W Gdyni, ze względu na bezpieczeństwo, obowiązywał szereg obostrzeń. Wprowadzono m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej miasta.

 

ZOBACZ: Kilka dni wywożono niewybuchy z lasu w Dębem Wielkim. Największy ważył pół tony

 

Wyznaczono strefę "rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny". Obejmuje ona m.in. plażę w Śródmieściu, okolice Basenu Żeglarskiego i fragment terenu przyległego do Al. Jana Pawła II w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego.

 

W strefie rażenia obowiązywał zakaz przemieszczania się po otwartej przestrzenia, a także zakaz opuszczania budynków oraz podchodzenia do okien.

 

Zamknięte plaże

 

Bezwzględny zakaz kąpieli obowiązywał również w Sopocie, Gdańsku i w Rewie. W Gdańsku zamknięte były plaże od wejścia 34 do wejścia 78, molo w Brzeźnie, wejście i falochron zachodni, a także bulwar i plaża na Westerplatte. Ponadto, nie można było pływać jachtem od Rewy po Westerplatte, a także przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.

 

Teren przy trójmiejskich plażach był patrolowany przez policję, straż miejską, Wojska Obrony Terytorialnej oraz WOPR.

 

ZOBACZ: 50-kilogramowy niewybuch na terenie Lotniska Chopina

 

Urzędnicy apelowali do mieszkańców o zastosowanie się do obostrzeń oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji.

 

Waży blisko tonę

 

Niewybuch odnaleźli w marcu pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni w trakcie wykonywania kontrolnych pomiarów hydrograficznych akwenu podejściowego do Basenu Żeglarskiego w Porcie Gdynia. Jest to niemiecka mina morska z okresu II wojny światowej.

 

Mina ma ok. 180 cm długości i 66 cm szerokości, waży 987 kg. Według specjalistów z Marynarki Wojennej, posiada materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT (ekwiwalent trotylowy).

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie