Gra wideo uznana za lekarstwo. Pomoże chorym na ADHD

Technologie
Gra wideo uznana za lekarstwo. Pomoże chorym na ADHD
YouTube
Gra wideo może skutecznie wspomagać walkę z ADHD u dzieci

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła używanie gry wideo w terapii leczenia ADHD u dzieci. Media w USA odnotowują, że jest to pierwszy taki przypadek w historii.

Od lat na całym świecie pokutuje przekonanie, że gry komputerowe negatywnie wpływają na dzieci, powodując u nich stres i agresję. Trzy lata temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała nawet zbyt długie granie w gry komputerowe za zaburzenie zdrowia psychicznego.

 

ZOBACZ: Uzaleźnienie od gier wideo może zaburzyć zdrowie psychiczne. Nowa klasyfikacja chorób WHO

 

Ostatnie doniesienia ze Stanów Zjednoczonych przeczą jednak temu negatywnemu obrazowi. Okazuje się, że gry wideo mogą pomóc w leczeniu choroby, z którą zmagają się miliony ludzi na całym świecie. 

 

Pierwsza taka gra w historii

 

Potwierdziła to amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), zajmująca się m.in. dopuszczaniem leków do obrotu, która wpisała grę EndeavorRX na listę środków pomagających w leczeniu dzieci pomiędzy 8 a 12 rokiem życia, u których zdiagnozowano ADHD. 

 

Jak piszą amerykańskie media, jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy gra wideo została uznana za terapię wspomagającą w walce z chorobą. 

 

EndeavorRX to gra zręcznościowa polegająca na na omijaniu przeszkód i zbieraniu przedmiotów. Została wyprodukowana przez firmę Akili Interactive, przy wsparciu specjalistów zajmujących się ADHD. Jej dystrybucja jeszcze się nie rozpoczęła, ale już wkrótce ma trafić na iPhony i iPady.

 

 

Prace nad grą ruszyły siedem lat temu. W tym czasie odbyły się również testy kliniczne, w których wzięło udział ponad 600 dzieci chorych na ADHD.

 

U jednej trzeciej dzieci wystąpiła poprawa

 

Testy dowiodły, że po czterech tygodniach systematycznego grania w grę przez 25 minut dziennie, u 30 proc. testowanych dzieci znacznie poprawiła się koncentracja.

 

ZOBACZ: "Sam kiedyś grałem w gry komputerowe. Moja nazywała się Dig Dug". Premier na Intel Extreme Masters

 

Oznacza to, że gra, chociaż nie zastępuje dotychczasowych sposobów walki z ADHD, może skutecznie wspomagać walkę z chorobą.

 

- Jesteśmy dumni z tego, że możemy, dzięki decyzji FDA, tworzyć historię. (...) Możemy zaoferować pierwsze w swoim rodzaju niefarmakologiczne rozwiązanie pomagające chorym na ADHD - powiedział Eddie Martucci, dyrektor generalny firmy Akili Interactive cytowany w komunikacie.

 

"Używamy nowoczesnych technologii, by leczyć ADHD w zupełnie nowy sposób, bezpośrednio oddziałując na funkcje neurologiczne poprzez rozrywkę" - dodał. 

dk/hlk/ polsatnews.pl, pcgamer.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie