Dodatkowe 300 mln zł dla szpitali. "Zrealizujemy postulat dyrektorów"

Polska
Dodatkowe 300 mln zł dla szpitali. "Zrealizujemy postulat dyrektorów"
PAP/Radek Pietruszka
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński

- Zrealizujemy postulat dyrektorów szpitali powiatowych o wzrost wyceny świadczeń w ramach leczenia szpitalnego - zapewnił we wtorek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Przekazał, że do szpitali na podwyżki trafi w tym roku dodatkowe 300 mln zł.

Podczas briefingu prasowego Cieszyński poinformował, że w związku ze wzrostem od 1 lipca kwoty bazowej wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, związek szpitali powiatowych zwrócił się do resortu z postulatem wzrostu o 3 proc. wyceny świadczeń w ramach leczenia szpitalnego.

 

ZOBACZ: 4 zł dodatku za walkę z koronawirusem? Szpital wyjaśnia

 

- Dziś zostanie skierowane do podpisu ministra zdrowia, później prezesa NFZ rozporządzenia i zarządzenia, które doprowadzą do tego, że taki wzrost o 3 proc. od 1 lipca będzie zrealizowany - zapewnił. Dodał, że zgodnie z postulatami środki na to, by wypłacić ustawowe podwyżki znajdą się na kontach szpitali.

 

"Do szpitali trafi 300 mln zł"

 

- Wniosek, który realizujemy, to wniosek Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych, to właśnie ich potrzeby są w tym momencie zabezpieczane. Do szpitali na te podwyżki trafi w tym roku dodatkowe 300 mln zł - poinformował Cieszyński.

 

Zapewnił, że środki te są zabezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. - To środki, które możemy wypłacić dzięki temu, że Narodowy Fundusz Zdrowia działa w oparciu o tzw. ustawę 6 proc., która przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia rok do roku będą rosły, nie tylko co do bezwzględnej wartości, ale będą rosły także w odniesieniu do PKB, które, jak wiemy, od kilku lat rośnie i to bardzo dynamicznie - podkreślił wiceminister zdrowia.

 

Rekompensaty dla pracowników

 

Cieszyński był także pytany, czy ministerstwo zamierza wypłacić rekompensaty tylko pracownikom, którzy bezpośrednio pracowali przy pacjentach COVID-19, czy także tym pracownikom szpitali, w których był podział pracy.

 

- Rekompensaty są przewidziane dla tych osób, które w związku z tym, że przestały pracować w innych miejscach, udzielały świadczeń wyłącznie pacjentom z COVID, tak aby nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się koronawirusa - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Biedroń: po erze budowy kościołów musi przyjść era szpitali

 

Dodał, że zgodnie z obowiązującym prawem rekompensaty przysługują pracownikom, którzy pracowali wyłącznie na oddziałach, na których leczono pacjentów z koronawirusem i w związku z tym zrezygnowali z leczenia innych pacjentów.

 

Podkreślił, że "w szpitalach jednoimiennych, co do zasady wszystkie osoby, które pracowały z pacjentami z koronawirusem, mogą na takie rekompensaty liczyć". - O tym zawsze decyduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest jednoznaczna dyspozycja ze strony ministerstwa, aby wszystkie te sprawy rozpatrywać indywidualnie. Wiemy, że sytuacja była zupełnie wyjątkowa - zaznaczył Cieszyński.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie