Kilkaset nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych 10 osób

Polska
Kilkaset nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych 10 osób
PAP/Andrzej Grygiel
Najwięcej nowych przypadków odnotowano w woj. Śląskim

W Polsce jest 375 nowych i potwierdzonych zarażeń koronawirusem - podało w niedzielę przed południem Ministerstwo Zdrowia. Liczba chorych wzrosła do 29 392. Zmarło 10 osób, a łącznie nie żyje 1 247 chorych. Z Covid-19 dotychczas wyzdrowiało 14 226 pacjentów.

Nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego (160), mazowieckiego (52), łódzkiego (39), podlaskiego (23), podkarpackiego (20), małopolskiego (16), wielkopolskiego (14), lubelskiego (13), świętokrzyskiego (13), kujawsko-pomorskiego (12), opolskiego (5), zachodniopomorskiego (5), lubuskiego (1), pomorskiego (1) i warmińsko-mazurskiego (1).

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-K Radom, 84-K, 40-K Cieszyn, 80-M, 73-M Tychy, 44-M, 82-K Racibórz, 66-M Jarosław, 70-M Łańcut, 92-K Poznań. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem" - przekazało MZ.

 

 

Resort zdrowia przekazał w niedzielę, że z powodu COVID-19 w szpitalach zajętych jest 1748 łóżek, a z respiratorów korzystają 83 osoby. Dotychczas wyzdrowiało 14 226 pacjentów.

 

Kwarantanną objęte są 93 094 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 18 666.

 

 

Obostrzenia mogą zostać przywrócone

 

- Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się - ostrzegł we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Bać powinniśmy się cały czas - powiedział w Polsat News szef resortu.

 

ZOBACZ: Szumowski odpowiada Edycie Górniak i zwolennikom teorii spiskowych

 

Dodał, że "jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, to wracalibyśmy do pewnych typów obostrzeń", np. obowiązkowego noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. - "Lockdownu" ("zamknięcia" gospodarki i życia społecznego - red.) całkowitego, takiego jak na początku epidemii, nie da się znowu zrobić - uznał, zaznaczając, że można znowu zamknąć niektóre uwolnione obszary gospodarki, jeżeli sytuacja będzie się pogarszać.

 

ZOBACZ: 6,5 mln zakażonych na całym świecie. Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Światowa epidemia wyszła z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany w marcu, wtedy także rząd wprowadził radykalne obostrzenia, m.in. zamknięcie większości placówek handlowych i rygorystyczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domów. Obecnie większość z nich jest już cofnięta.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 
luq/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie