Francuzi nie chcą u siebie pracowników z Gliwic. "Nomadzi branży"

Świat
Francuzi nie chcą u siebie pracowników z Gliwic. "Nomadzi branży"
pixabay/x3; Zdj. ilustracyjne
"W obecnej sytuacji firmy powinny czynić wszystko aby chronić zatrudnienie we Francji" - przekonuje ministerstwo.

Rząd francuski zaapelował w piątek do koncernu motoryzacyjnego PSA o wycofanie się z zamiaru sprowadzenia kilkuset pracowników z fabryki produkującej Opla Astrę w Gliwicach. Mają oni wzmocnić załogę w fabryce Sevelnord Hordain (północny wschód Francji). Wcześniej decyzję zarządu PSA skrytykowały francuskie związki zawodowe nazywając sprowadzanych pracowników "nomadami branży motoryzacyjnej".

Ministrowie pracy oraz gospodarki i finansów , Muriel Penicaud i Bruno Le Maire, zażądali od PSA aby zrezygnował z tej operacji oraz aby zatrudniał przede wszystkim pracowników tymczasowych" - poinformowało w piątek francuskie ministerstwo pracy.

 

ZOBACZ: Coraz więcej zakażonych pracowników z fabryki lodów w Działoszynie

 

"W obecnej sytuacji firmy powinny czynić wszystko aby chronić zatrudnienie we Francji" - dodało ministerstwo.

 

W opublikowanym później komunikacie koncern tłumaczył swoją decyzję tym, że "brutalny kryzys ekonomiczny spowodowany przez epidemię Covid spowodował konieczność szybkiej i skutecznej reakcji aby zapewnić przetrwanie PSA".

 

"Nomadzi branży"

 

Wcześniej decyzję zarządu PSA skrytykowały francuskie związki zawodowe nazywając sprowadzanych pracowników "nomadami branży motoryzacyjnej". Centrala związkowa CGT zagłosowała przeciwko decyzji zarządu. "Nie chcemy, aby stało się to zwyczajem" – skomentowano.

 

Według agencji AFP pierwsza grupa 120 Polaków z gliwickiej fabryki ma przyjechać do Sevelnord Hordain w przyszłym tygodniu, kolejnych 150 polskich pracowników ma przybyć za dwa tygodnie.

 

Polscy pracownicy mają przyjechać na trzy miesiące i mają być wynagradzani tak, jak francuscy pracownicy PSA. Koncern zagwarantuje im również zakwaterowanie.

 

Zakład zamknięty od marca

 

PSA zamierza sprowadzić łącznie 531 osób, aby uruchomić od początku lipca produkcję na trzy zmiany. Obecnie fabryka w Hordain pracuje na dwie zmiany.

 

ZOBACZ: Woj. śląskie "obszarem o wysokim zagrożeniu". Do Czech tylko z negatywnym wynikiem testu

 

Grupa PSA (Peugeot Société Anonyme, wcześniej PSA Peugeot Citroën) to francuski koncern motoryzacyjny, producent samochodów osobowych, dostawczych i jednośladów. Jest właścicielem marek Peugeot, Citroën, DS, Opel i Vauxhall.

 

Fabryka w Hordain produkuje części dla marek Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall i Toyota. Zakład był zamknięty od połowy marca do początku maja ze względu na ograniczenia sanitarne związane z pandemią Covid-19.

bas/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie