Coraz więcej zakażonych pracowników z fabryki lodów w Działoszynie

Polska
Coraz więcej zakażonych pracowników z fabryki lodów w Działoszynie
PAP/Grzegorz Michałowski
Punkt poboru próbek do badań na Covid-19 uruchomiono w pobliżu zakładów produkujących mrożonki w Działoszynie

Do 94 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pracowników fabryki mrożonek i lodów w Działoszynie w powiecie pajęczańskim (woj. łódzkie). Nadal trwają badania, ale testy wykonano u blisko 300 z prawie 550 zatrudnionych w zakładach - przekazał starosta pajęczański.

Według informacji starosty pajęczańskiego Zbigniewa Gajęckiego z ponad stu przebadanych w piątek pracowników działoszyńskiej firmy, 38 kolejnych ma koronawirusa. W sumie to już 94 osoby spośród 546 pracowników zakładu - poinformowano w starostwie powiatowym w Pajęcznie. Blisko 450 osób w całym powiecie poddano kwarantannie.

 

- Przebadano dotąd 300 osób, na wyniki czeka jeszcze prawie drugie tyle. Badania będziemy kontynuować. Spokojnie czekamy na kolejne wyniki - powiedział późnym popołudniem w niedzielę Gajęcki.

 

Punkt poboru próbek przy zakładzie

 

Ognisko koronawirusa w Działoszynie wykryto pod koniec tygodnia w miejscowej firmie produkującej mrożonki. Władze sanitarne podjęły się przebadania ponad pół tysiąca pracowników zakładu. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński skierował na miejsce mobilny punkt wymazowy prowadzony przez 9. Łódzką Brygadę Obrony Terytorialnej.

 

ZOBACZ: Koronawirus w fabryce mrożonek. Duże ognisko w woj. łódzkim

 

Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk poinformował, że kolejne kroki w walce z SARS-COV-2 mogą być podjęte już wkrótce. - W zależności od liczby wykrytych przypadków władze sanitarne mogą zdecydować o organizacji badań przesiewowych na terenie całego powiatu pajęczańskiego - powiedział.

 

Pracownicy Sanepidu zapewniają, że brak jest informacji, aby mrożonki i lody z Działoszyna były niebezpieczne dla konsumentów.

 

Działoszyn w kwarantannie

 

W liczącym 7 tysięcy mieszkańców Działoszynie zamknięte zostały obiekty użyteczności publicznej m.in. szkoły, biblioteki, żłobki, przedszkola, biblioteki i dom kultury. Pajęczański sanepid zalecił zaostrzenie reżimu sanitarnego na okolicznych targowiskach i bazarach.

 

Po godzinie 17.30 w niedzielę resort zdrowia podał, że w kraju mamy kolejne 312 osób z koronawirusem. Na pierwszym miejscu pod względem liczby zakażeń, tym razem przed województwem śląskim - 108 przypadków, jest województwo łódzkie - 119 przypadków potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2.

 

W powiecie pajęczańskim jest obecnie 97 chorych na COVID-19.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie