Auschwitz-Birkenau. Machina śmierci ruszyła 80 lat temu

Polska
Auschwitz-Birkenau. Machina śmierci ruszyła 80 lat temu
Polsat News
Auschwitz - nazistowska fabryka śmierci, do której prowadziła brama z cytatem z ewangelii według św. Jana "Arbeit macht frei" - praca czyni wolnym

W niedzielę rocznica pierwszego transportu Polaków do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Muzeum z powodu pandemii jest zamknięte dla zwiedzających. Dla ekipy "Wydarzeń" zrobiono wyjątek. Czym było i czym jest dziś Auschwitz dla pamięci świata? Na antenie Polsat News zostanie wyemitowany film dokumentalny Małgorzaty Ziętkiewicz "Auschwitz. Piekło na ziemi".

Auschwitz - nazistowska fabryka śmierci, do której prowadziła brama z cytatem z ewangelii według św. Jana "Arbeit macht frei" - praca czyni wolnym. Ten zawłaszczony przez hitlerowców biblijny cytat znajdował się na bramie każdego obozu.

 

Heinrich Himmler, prawa ręka Adolfa Hitlera, od 1941 roku powtarzał jak mantrę: "potrzeba sprawniejszych metod eksterminacji". I wtedy pojawił się Cyklon B i ten szczególny rodzaj łaźni - czyli komory gazowe.

 

Wideo: materiał Małgorzaty Ziętkiewicz z obozu w Auschwitz

  

W niedzielę o godz. 18 na antenie Polsat News emisja filmu dokumentalnego Małgorzaty Ziętkiewicz "Auschwitz. Piekło na ziemi", a w nim rozmowy m.in. z byłym więźniem Auschwitz Bogdanem Bartnikowskim i Andrzejem Kacorzykiem, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 

Wojnę przeżyło 325 więźniów z pierwszego transportu

 

14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Wśród deportowanych byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci.

 

ZOBACZ: "Niebezpieczna głupota". Muzeum Auschwitz protestuje przeciwko serialowi "Hunters" z Alem Pacino

 

Spośród pierwszych więźniów wojnę przeżyło 325, zginęło 292, w tym 215 w Auschwitz. Los 111 jest nieznany. Nazwiska 59 osób nadal pozostają nieznane. Latem ub.r. zmarł ostatni z więźniów pierwszego transportu - Kazimierz Albin.

 

W Auschwitz Niemcy uwięzili ok. 150 tys. Polaków. Blisko połowa z nich tam zginęła, a wielu kolejnych po przeniesieniu do innych obozów.

 

W pierwszym okresie istnienia obozu więzieni byli głównie Polacy, dla których Niemcy go założyli. W połowie 1942 r. ich liczba zrównała się z Żydami. Od 1943 r. liczba więźniów żydowskich stanowiła już większość. W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

bia/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie