Silny wiatr i burze w całej Polsce. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy

Polska
Silny wiatr i burze w całej Polsce. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy
Zdjęcie od widza
Zalane budynki i drogi w całej Polsce. Ponad 770 interwencji dotyczyło wiatrołomów

W czwartek w związku z usuwaniem skutków burz i silnego wiatru strażacy interweniowali 1,1 tys. razy – poinformował w piątek rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Najwięcej tego typu interwencji odnotowano w województwie lubelskim.

Jak przekazała straż pożarna, w całej Polsce w związku z silnymi burzami strażacy interweniowali 1,1 tys. razy, z czego najwięcej interwencji przeprowadzono w województwie lubelskim (531), woj. mazowieckim (212) oraz podkarpackim (106). W wyniku nawałnic uszkodzone zostały 72 budynki mieszkalne i 91 budynków gospodarczych.

 

ZOBACZ: Burzowy okres w Tatrach. Ostrzeżenie przed wyjściem w góry

 

Ponad 770 razy strażacy wyjeżdżali do usuwania wiatrołomów, 160 interwencji związanych było natomiast z zalaniem budynków i dróg. W działania zaangażowanych było 7 tys. strażaków i 1,2 tys. samochodów ratowniczo-gaśniczych.

 

Ostatnia doba to również 174 pożary, 1691 tzw. miejscowych zagrożeń i 128 alarmów fałszywych. W miejscowych zagrożeniach zginęło 10 osób, a 126 zostało rannych.

 

Ulewa przeszła m.in. nad Pcimiem w woj. małopolskim.

 

 

Intensywnie padało nad Zarytem - dzielnicą Rabki-Zdroju, także w Małopolsce. Miejscowi strażacy otrzymali kilkadziesiąt zgłoszeń o zalaniach i podtopieniach spowodowanych głównie przez zatkane przepusty. Musieli także oczyścić drogę krajową nr 28 Rabka-Zdrój-Limanowa, bo potoki wód deszczowych naniosły na jej nawierzchnię w wielu miejscach marteriał z polnych dróg.

 

bas/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie