Wybuch gazu w Lubelskiem. Dwie osoby pod gruzami

Polska
Wybuch gazu w Lubelskiem. Dwie osoby pod gruzami
Polsat News

Ratownicy nadal szukają dwóch osób pod gruzami - poinformował w środę późnym wieczorem kpt. Rafał Dobraczyński rzecznik prasowy KP PSP w Opolu Lubelskim. Po godz. 15 w Chodlu (pow. opolski) doszło do wybuchu gazu w domu jednorodzinnym. Trzy ewakuowane z domu osoby trafiły do szpitala.

Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Połowa budynku jest zniszczona, a druga połowa grozi zawaleniem.

 

Dwoje ludzi poszukiwanych

 

Ratownicy wydobyli z ruin domu trzy osoby, pozostałe dwie, które w chwili zdarzenia miały przebywać w domu, są nadal poszukiwane.

 

- Osoby wydobyte z ruin to dwoje dorosłych i dziecko. Trafili do szpitala - poinformowała polsatnews.pl asp. szt. Edyta Żur z KPP w Opolu Lubelskim.

 

Ewakuowana została 15-letnia dziewczynka, 82-letnia kobieta oraz 54-letni mężczyzna. Poszukiwani są 87-letni mężczyzna i 47-letnia kobieta. To członkowie jednej rodziny.

 

ZOBACZ: Wybuch butli z gazem w Płońsku. Ranna jedna osoba

 

Gruzowisko było sprawdzane kamerami termowizyjnymi, używane są psy tropiące. - Strażacy ustabilizowali konstrukcję w miarę możliwości, po czym przystąpili do wydobywania gruzu. Jest on ręcznie usuwany na zewnątrz. Strażacy podają usuwane fragmenty jeden drugiemu. Muszą być bardzo ostrożni, stojąca jeszcze część domu grozi zawaleniem – powiedział Dobraczyński.

 

Akcją, w której uczestniczy około stu strażaków, dowodzi komendant wojewódzki straży pożarnej w Lublinie nadbrygadier Grzegorz Alinowski. Nie wiadomo, jak długo potrwać mogą działania poszukiwawcze. Strażacy rozstawili sprzęt oświetleniowy i wciąż pracują.

 

Poszukiwania prowadzą też specjalistyczne grupy ratowniczo-poszukiwawcze z Chełma i druga, z psem, z Warszawy.

 

WIDEO: Straż pożarna o akcji ratunkowej w Chodlu

 

 

Pomoc od wojewody

 

Na miejsce przybył wojewoda lubelski Lech Sprawka. Zapewnił, że poszkodowanej rodzinie udzielona zostanie wszelka możliwa pomoc. -Będzie im udzielona pomoc psychologiczna – powiedział wojewoda.

 

- Z rezerwy wojewody zostanie im udzielony zasiłek losowy, a później, gdy będzie już gotowa potrzebna dokumentacja, przygotujemy wniosek o pieniądze z rezerwy premiera na pomoc w budowie nowego domu dla rodziny -  zapowiedział Sprawka.

 

Na razie nie jest znana przyczyna wybuchu.

pgo/luq/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie