Podczas budowy pasażu w Łodzi odkryli groby. Szczątki pochodzą sprzed 200 lat

Polska
Podczas budowy pasażu w Łodzi odkryli groby. Szczątki pochodzą sprzed 200 lat
Urząd Miasta Łodzi
Zdaniem ekspertów, szczątki są pozostałościami po cmentarzu.

Szczątki 13 osób odnaleziono podczas badań archeologicznych w Łodzi. Zdecydowano się je przeprowadzić po tym, jak w trakcie budowy nowego pasażu odkryto stare groby. Okazało się, że pochówki pochodzą sprzed 200 lat.

- W maju na terenie budowy nowego pasażu, który połączy ul. Ogrodową z ul. Legionów i Śródmieście z dawnym fabrycznym imperium Karola Poznańskiego, odkryto na głębokości 1,5 metra stare groby. Na początku czerwca Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na prowadzenie tam badań archeologicznych, w wyniku których odkryto szczątki w sumie 13 osób - poinformowała w środę Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

 

ZOBACZ: Szczątki żołnierza na Westerplatte. To kolejna, ósma osoba

 

Urząd Miasta Łodzi

 

 

Najlepiej zachowane szczątki należały do kobiety, przy której znaleziono bursztynową kolię, haftkę od ubrania oraz strzępy futrzanego kołnierza. Naukowcy oszacowali, że zmarła ona w latach 1820-40. W pozostałych grobach był częściowo zachowany szkielet mężczyzny oraz przemieszane ludzkie kości.

 

Cmentarz z XIX wieku

 

Zdaniem ekspertów, szczątki są pozostałościami po cmentarzu – znajdującym się w XIX wieku przy kościele pod wezwaniem św. Józefa - które po jego likwidacji nie zostały przeniesione na nowe miejsce pochówku.

 

Urząd Miasta Łodzi

 

 

Cmentarz przy kościele św. Józefa został utworzony w 1819 roku. Składał się z części katolickiej, a w 1830 roku dodano do niego część ewangelicką. W kolejnych latach był sukcesywnie zwiększany, ale w połowie XIX wieku nekropolia okazała się ostatecznie zbyt mała na ówczesne potrzeby Łodzi. W 1855 roku została zamknięta. Rok później na nowe miejsca pochówku wytypowano teren przy drodze biegnącej do ul. Konstantynowskiej, czyli przy obecnej ul. Ogrodowej.

 

Odnalezione szczątki zostaną teraz przeniesione na niewielki cmentarz, który do dzisiaj znajduje się przy kościele św. Józefa.

 

ms/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie