Kiedy otwarcie granic? Premier podał datę

Polska
Kiedy otwarcie granic? Premier podał datę
PAP/Andrzej Grygiel
O szczegółach ma mówić na konferencji premier Morawiecki

- Podjęliśmy decyzję dot. granic. Od 13.06 otwieramy granice dla państw Unii Europejskiej - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w firmie Styropmin w Łochowie (Mazowieckie). Jak informował wcześniej korespondent Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman, w nocy z piątku na sobotę mają zostać otwarte granice z Niemcami.

Jak mówił Morawiecki, dzięki "skutecznej strategii rząd częściowo przywrócił gospodarkę do działania" i podjął decyzję o otwarciu granic z państwami UE od 13 czerwca.

 

- Uczymy się.(…) Dzięki temu mogliśmy szybko spowodować powrót gospodarki na razie na trzeci, czwarty bieg, a za chwilę - mam nadzieję - na piąty bieg - mówił Morawiecki. Jak najszybciej potrzebujemy przywrócić kontakty handlowe z Unią Europejską - dodał.

 

- W niektórych częściach świata, jak Ameryka Łacińska czy Ameryka Północna cały czas są duże poziomy zachorowań i zgonów. Widać, że pandemia tam zachowuje się jeszcze w sposób bardzo niepokojący, dlatego na razie ograniczamy tę decyzję do krajów UE. To jest dla nas najważniejsze - mówił szef rządu.

 

Jak dodał, od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe. - Choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy na przygotowanie siatki połączeń - powiedział szef rządu. - Już teraz jesteśmy z kontakcie z LOT - em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług - dodał.

 

- Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem.(…) Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób - mówił Morawiecki.

 

WIDEO: briefing prasowy Mateusza Morawieckiego

  

 

"Ważny krok w powrocie europejskiej normalności"

 

Ograniczenia na polsko-niemieckiej granicy w związku z pandemią Korona wirusa zostaną zniesione z piątku na sobotę o północy - poinformował jako pierwszy korespondent Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman.

 

O tym polskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało premiera Brandenburgii Dietmara Woidke, który jest jednocześnie koordynatorem do spraw polsko-niemieckich.

 

Woidke z zadowoleniem przyjął tę decyzje, którą ocenił jako "ważny krok w powrocie europejskiej normalności". 

 

ZOBACZ: Otwarta granica polsko-niemiecka? Premier Brandenburgii podał termin. Nieoficjalne potwierdzenie

 

Od 16 czerwca przestaną obowiązywać kontrole na granicy Austrii z Włochami oraz zniesiony zostanie obowiązek kwarantanny dla podróżnych przybywających do Austrii z 31 państw europejskich, w tym z Polski - oświadczył w środę szef MSZ Alexander Schallenberg.

 

Na liście krajów, które zostały objęte złagodzeniem restrykcji, nie ma Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii - przekazał minister.

prz/zdr/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie