Otwarta granica polsko-niemiecka? Premier Brandenburgii podał termin. Nieoficjalne potwierdzenie

Polska
Otwarta granica polsko-niemiecka? Premier Brandenburgii podał termin. Nieoficjalne potwierdzenie
MSWiA
Tablica urzędowa z informacją o granicy

Wszystko wskazuje na to, że przed weekendem zniesione zostanie - przynajmniej w pewnym stopniu - zamknięcie granic. To jedna z ostatnich restrykcji, która obowiązuje bez większych zmian po tym, jak została wprowadzona przez rząd z powodu obaw o rozprzestrzenianie się koronawirusa. W nocy z piątku na sobotę mają zostać otwarte granice z Niemcami - dowiedział się korespondent Polsat News w Berlinie.

O sprawie jako pierwszy poinformował Tomasz Lejman, korespondent Polsat News w Niemczech. Jak przekazał, informacje w tej sprawie zakomunikował premier Brandenburgii, jednocześnie koordynator do spraw polsko-niemieckich w rządzie Angeli Merkel, którego poinformować o otwarciu granic miało polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

 

 

Ograniczenia na polsko - niemieckiej granicy w związku z pandemią Korona wirusa zostaną zniesione z piątku na sobotę o północy. O tym polskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało premiera Brandenburgii Dietmara Woidke, który jest jednocześnie koordynatorem do spraw polsko-niemieckich. Woidke z zadowoleniem przyjął tę decyzje, którą ocenił jako "ważny krok w powrocie europejskiej normalności". 
 
- Zniesienie ograniczeń jest ważnym krokiem, na który czekaliśmy już od dłuższego czasu. Był możliwy bo Polska i Niemcy z odpowiedzialnością zwalczali pandemię. Tysiące Polaków i Niemców mogą ponownie odwiedzać swoje rodziny, przyjaciół i sąsiadów po drugiej stronie Odry i Nysy. Turystyka i gospodarka znów może nabrać tempa. W czasach zamkniętej granicy mogliśmy dostrzec, jak ważne są otwarte europejskie granice, i jak ściśle współpracują ze sobą Polska i Niemcy. teraz ponownie między naszymi krajami możemy powrócić do europejskiej normalności - czytamy w oficjalnym piśmie. 
 
Jak czytamy w portalu rmf24.pl, we wspomnianą noc z piątku na sobotę - czyli z 12 na 13 czerwca - Polska zniesie kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej dla mieszkańców strefy Schengen. Chodzi o granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją.
 
Plan Niemiec na znoszenie restrykcji na granicach
 

Szef MSZ Niemiec Horst Seehofer zapowiedział z kolei zniesienie kontroli granicznych od 15 czerwca na przejściach ze Szwajcarią, Francją, Austrią i Danią. Kontrole mają zostać złagodzone na innych granicach, m.in. z Polską i Czechami.

 

Seehofer poinformował również, że od połowy czerwca przestaną obowiązywać rządowe ostrzeżenia przed podróżami do 27 państw UE i Wielkiej Brytanii. Co najmniej do końca miesiąca obowiązują natomiast ograniczenia dotyczące wjazdu obywateli państw spoza UE.

Minister zapowiedział, że jeśli sytuacja zdrowotna w tych krajach się pogorszy, rząd ponownie rozpatrzy tę decyzję.

 

Równocześnie z przywróceniem swobodnego przekraczania granic z czterema państwami zacznie się stopniowe łagodzenie kontroli na pozostałych granicach Niemiec, w tym z Polską. Wcześniej kontrole zniesiono już na przejściach granicznych z Luksemburgiem.

 
Nieoficjalnie: informacja potwierdzona w MSWiA
 
Informacje te udało nam się potwierdzić nieoficjalnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller powiedział redakcji polsatnews.pl, że decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze oficjalnie podjęte, a ostateczne komunikaty będą podawane w ciągu najbliższych dni. Z naszych informacji wynika, że planowana jest specjalna konferencja prasowa z udziałem szefa rządu, premiera Mateusza Morawieckiego. 

 

Informacja premiera Brandenburgii o otwarciu granicy polsko-niemieckiej

 

 

Z kolei od 16 czerwca przestaną obowiązywać kontrole na granicy Austrii z Włochami oraz zniesiony zostanie obowiązek kwarantanny dla podróżnych przybywających do Austrii z 31 państw europejskich, w tym z Polski - oświadczył w środę szef MSZ Alexander Schallenberg.

 

Na liście krajów, które zostały objęte złagodzeniem restrykcji, nie ma Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii - przekazał minister.

mf/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie