Zrekonstruowano barak w Wilczym Szańcu, w którym przeprowadzono zamach na Hitlera. Wkrótce otwarcie

Polska
Zrekonstruowano barak w Wilczym Szańcu, w którym przeprowadzono zamach na Hitlera. Wkrótce otwarcie
Nadleśnictwo Srokowo/Maciej Jasiński
Leśnicy dołożyli wielu starań, by wiernie odtworzyć salę narad tuż przed wybuchem bomby

W Wilczym Szańcu (woj. warmińsko-mazurskie) zrekonstruowano wnętrze baraku narad, gdzie 20 lipca 1944 przeprowadzono zamach na Hitlera. Nową ekspozycję będzie można zwiedzać od czwartku - poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

Turyści odwiedzający Wilczy Szaniec k. Kętrzyna – dawną kwaterę dowodzenia Hitlera już w najbliższy długi weekend będą mogli zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca.

 

- Będzie ona nosiła tytuł "Wolfsschanze 20.07.1944". W dawnym schronie szefa sztabu Keitla zrekonstruowano wnętrze baraku narad, w którym 20 lipca 1944 r. płk. Stauffenberg dokonał próby zamachu na Adolfa Hitlera. Była to najpoważniejsza akcja odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny - wyjaśnił nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

 

Dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy

 

- Jakie drobne szczegóły zadecydowały, że wybuch bomby zabił i ranił wiele osób, ale nie samego wodza III Rzeszy? Jak potoczyłyby się losy wojny, gdyby zamach udał się? Ilu ludzi ocaliłoby życie? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi spróbuje udzielić nowa wystawa - wskazał.

 

Jak podkreślił, zarządcy obiektu - leśnicy Nadleśnictwa Srokowo dołożyli wielu starań, by odtworzyć wiernie salę narad tuż przed wybuchem bomby.

 

Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi.

 

ZOBACZ: Poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Otwarto studzienkę w Mamerkach

 

W tym samym schronie prezentowane będą także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Jest to efekt owocnej współpracy z grupą poszukiwaczy głównie z gdańskiej fundacji "Latebra".

 

Maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów

 

Wśród znalezisk są butelki i talerze, pojemniki po kosmetykach, maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów, a także szyld z zakładu fryzjerskiego z czasów Hitlera.

 

Nadleśniczy podkreślił, że wystawa jedynie przedstawia fakty historyczne; nie służy propagowaniu nazizmu ani gloryfikacji i ocenie żadnych postaci historycznych.

 

Wilczy Szaniec w latach 1941 - 1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie