Koronawirus w śląskiej parafii. Chory proboszcz, parafianie z dyspensą od biskupa

Polska
Koronawirus w śląskiej parafii. Chory proboszcz, parafianie z dyspensą od biskupa
parafiaskoczow.ox.pl
Na kwarantannie lub samoizolacji pozostaje łącznie 134 redemptorystów.

Proboszcz parafii rzymskokatolickiej świętych apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie (woj. śląskie) zakażony koronawirusem. Kościół zamknięto, a na kapłanów nałożona została kwarantanna. Poszukiwane są osoby, które miały kontakt z duchownym. Na kwarantannie lub samoizolacji pozostaje łącznie 134 redemptorystów - powiedział polsatnews.pl rzecznik prowincji.

"Osoby, które od 26 maja miały kontakt z ks. proboszczem Witoldem Grzombą, (spowiedź, przyjęcie komunii św., indywidualna rozmowa np. w kancelarii) proszone są o pilny kontakt telefoniczny z parafią" - przekazano w komunikacie na stronie internetowej.

 

W związku z nałożeniem kwarantanny na księży kościół jest zamknięty. Co najmniej do 13 czerwca w kościele nie będą odprawiane żadne Msze św. i nabożeństwa.

 

Niepokojące informacje o stanie zdrowia

 

Wszystkie zamówione intencje księża odprawiają na probostwie. Kolejne informacje zobowiązali się przekazywać sukcesywnie.

 

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel udzielił wszystkim wiernym dyspensy od udziału w niedzielnej mszy świętej.

 

Według nieoficjalnych informacji do których dotarł portal dziennikzachodni.pl proboszcz parafii najpierw trafił do szpitala w Cieszynie, skąd miał zostać przewieziony do lecznicy w Tychach, gdzie obecnie przebywa w poważnym stanie.  

 

ZOBACZ: Koronawirus u redemptorystów. Ponad 130 zakonników na kwarantannie

 

Parafianie m.in. z parafii św. Marcina w Międzyrzeczu, gdzie wcześniej posługiwał ks. Grzomba za pośrednictwem mediów społecznościowych proszą o modlitwę w jego intencji.

 

Bielska Kuria Diecezjalna poinformowała, że kwarantanną objętych jest również dwóch księży tam pracujących.

 

"We wszystkich przypadkach postępujemy zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych. Jesteśmy solidarni z osobami chorymi i przebywającymi na kwarantannie. Otaczamy je modlitwą. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do rozwagi i ostrożności" - zapewniono.

 

Koronawirus wśród redemptorystów

 

W ostatnim czasie koronawirusem zostały dotknięte m.in.  parafie prowadzone przez redemptorystów. Jak poinformował rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz, na kwarantannie nałożonej przez sanepid pozostaje 7 wspólnot w Polsce z miejscowości: Bardo, Braniewo, Kościelisko, Kraków, Tuchów, Warszawa przy ul. Pieszej i Wrocław.

 

W samoizolacji - z uwagi na kontakt z osobami, które spotkały się z chorymi - przebywa wspólnota z Lubaszowej k. Tuchowa. W dwóch wspólnotach, w Głogowie i w Warszawie przy ul. Karolkowej, przebywają na kwarantannie lub samoizolacji, oddzieleni od pozostałych, pojedynczy zakonnicy.

 

ZOBACZ: Koronawirus w klasztorze z DPS-em. Zakażonych 29 zakonnic i 2 pracowników

 

Na kwarantannie lub samoizolacji w wyżej wymienionych wspólnotach pozostaje łącznie 134 redemptorystów (w tym w samym Tuchowie 56, a w Krakowie 24). Spośród zakażonych księży 23 ma przeważnie lekkie lub umiarkowane objawy choroby, w tym jest już 11 potwierdzonych chorych.

 

W Głogowie, Krakowie, Lubaszowej i w Warszawie przy ul. Karolkowej nie ma nikogo chorego lub nawet z objawami, ale dla pewności wszyscy lub wybrani ojcowie i bracia pozostają w odosobnieniu. Służby sanitarne wyznaczają, kiedy i kto ma poddać się testom na obecność koronawirusa i określają długość trwania kwarantanny.

 

Skutkiem tego zakażenia, przez kontakt z niektórymi obecnie uznanymi za chorych lub przebywających izolacji zakonnikami, kwarantannie bądź nadzorowi podlega kilka innych parafii w Polsce: Kanina, Królówka, Męcina i Szyk (diecezja tarnowska), Kościelisko (archidiecezja krakowska) i Łopacina (diecezja płocka).

emi/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie