Jak Polska radzi sobie z epidemią? "Rząd powinien przeprosić za ostatnie miesiące"

Polska
Jak Polska radzi sobie z epidemią? "Rząd powinien przeprosić za ostatnie miesiące"
Polsat News
"Debatę Dnia" poprowadzi Grzegorz Jankowski.

- Rząd powinien przeprosić za to co zrobił przez ostatnie kilka miesięcy. Za to, że zamroził całą gospodarkę, całą Polskę. Mieliśmy epidemię grypy, zmarło 25 tys. osób i nikt nie zamrażał gospodarki. Teraz to jest jakaś mini epidemia - ocenił w "Debacie Dnia Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja). Zdaniem Karola Karskiego (PiS), Polska na tle Europy radzi sobie z epidemią bardzo dobrze.

Zdaniem Karskiego działania rządu były "wyjątkowo skuteczne". - Mamy do czynienia z sytuacją, w której Polska pozytywnie wyróżnia się pośród innych państw, jeśli popatrzymy na wskaźniki zachorowalności czy śmiertelności. Chcielibyśmy, by tych śmierci było jak najmniej, ale w przeliczeniu liczby zgonów na milion obywateli mamy dobre wskaźniki - mówił gość Polsat News.

 

Wideo: politycy dyskutowali na temat radzenia sobie Polski z epidemią

  

- To nie jest dobre spojrzenie na ten problem. W Polsce ustrzegliśmy się tego co było nieszczęściem w przypadku innych państw. W Polsce lekarze nie stanęli przed dylematem kogo odłączyć od respiratora - w taki sposób Karski odniósł się do wypowiedzi posła Konfederacji. 

 

- Są państwa Unii Europejskiej, które nie były wydolne - dodał. 

 

- Na Białorusi jest znacznie lepiej niż u nas mimo, że rząd nic nie robi - odparł Korwin-Mikke.

 

Niemalejąca liczba zakażeń

 

We wtorek poinformowano łącznie o 400 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i o 19 zgonach.

 

W poniedziałek zanotowano z kolei 599 nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Wtedy liczba zakażonych wzrosła do 27 160, a zgonów - do 1 166.

 

ZOBACZ: "Wystarczy, żeby ludzie zwątpili". Dezinformacja, czyli populizm na sterydach

 

Najwięcej przypadków zakażeń pochodzi z woj. śląskiego. Ogniska rozprzestrzeniania się wirusa odnotowano w kopalniach. Aby zapobiec powstawaniu kolejnych ognisk epidemii, we wtorek 10 kopalń PGG i dwie należące do JSW rozpoczynają wstrzymywanie wydobycia na trzy tygodnie.

 

Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

 

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział we wtorek w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który odbył się we wtorek po południu w Katowicach.

 

ZOBACZ: 1800 km linii kolejowych, 400 km dróg i lotnisko przyszłości. Wszystko o CPK

 

Morawiecki zwrócił uwagę, że koronawirus cały czas "atakuje w kopalniach", gdyż jest to sektor szczególnie narażony na atak wirusa ze względu na charakter pracy. - Dlatego trzeba wyłapywać jak najszybciej ogniska zakażeń. I to tutaj robimy - oświadczył.

 

- Spodziewamy się w najbliższych 8-10 dniach jeszcze dość wysokiego poziomu identyfikacji przypadków osób zakażonych; może 200, może 300 osób. Dzisiaj prawdopodobnie będzie to trochę mniej, ale jutro znowu więcej ponieważ testowane są bardzo duże grupy górników i rodzin górników - powiedział Morawiecki.

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie