Rzecznik MZ: to nie koniec wyników ze Śląska. Więcej zakażeń pod koniec tygodnia

Polska
Rzecznik MZ: to nie koniec wyników ze Śląska. Więcej zakażeń pod koniec tygodnia
PAP/DAREK DELMANOWICZ
W poniedziałek odnotowano dobowy rekord zakażeń w Polsce

We wtorek rano odnotowano 205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, zmarło 6 osób. Znaczna większość nowych przypadków dotyczy woj. śląskiego. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie wykluczył powrotu niektórych obostrzeń. Rzecznik MZ przekazał, że wyniki ze Śląska cały czas spływają.

- Po weekendzie, gdzie obserwowaliśmy wzrost zakażeń, dzisiejszy wynik zakażeń prawdopodobnie będzie mniejszy - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Jednocześnie zaznaczył, że "to nie koniec wyników ze Śląska". W jego ocenie po otrzymaniu kolejnych wyników na obecność koronawirusa, może dojść do kolejnego wzrostu zachorowań.

 

ZOBACZ: Ogniska koronawirusa w kolejnych śląskich kopalniach

 

- Zakończyliśmy w ubiegłym tygodniu testowanie 14,5 tys. górników. W chwili obecnej na Śląsku mamy przeprowadzonych 160 tys. badań genetycznych pod kątem koronawirusa. Od samych górników pobrano ponad 60 tys. próbek. W tym tygodniu przeprowadzimy kolejne 17,5 tys. testów wśród górników. Wszystkie osoby, które miały kontakt z górnikami są objęte kwarantanną - poinformował rzecznik.

 

Rzecznik przekazał, że w tym tygodniu testy rozpoczną się w kopalni Borynia. W ocenie Andrusiewicza ogniska zakażeń mogą odnotowywać większe zakłady pracy.

 

WIDEO: konferencja rzecznika ministerstwa zdrowia 

- Pod koniec tego tygodnia będziemy mieć skalę wzrostu zachorowań na Śląsku. Początek tego tygodnia prawdopodobnie nie będzie nosił znamion wysokich wyników, ale pod jego koniec te wyniki będą wyższe - przekazał.

 

205 nowych przypadków

 

Jest 205 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia we wtorek. Przybyło 6 kolejnych zgonów na Covid-19. Łącznie stwierdzono już 27 365 zakażeń wirusem SARS-CoV-2, zmarły w sumie 1 172 osoby. Dzień wcześniej, w poniedziałek, odnotowano rekordowy dobowy bilans osób zakażonych - 599.

 

ZOBACZ: Najwięcej zakażeń od początku pandemii. Ponad połowa z jednego ogniska

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegł, że w rządzie jest rozważany powrót do obostrzeń, ale "nie da się zrobić lockdownu (zamknięcia gospodarki - red.) ponownie". - Mam wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię - stwierdził w RMF FM.

 

Jednocześnie wyjaśnił, że duży wzrost dziennej liczby nowych przypadków wynika z prowadzenia badań przesiewowych m.in. w śląskich kopalniach.

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie