Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/Marcin Bielecki
Akcja zatrzymania mężczyzny z objawami koronawirusa, który oddalił się ze szpitala przy Arkońskiej w Szczecinie

Niedzielny bilans zakażeń w Polsce okazał się najwyższy w Unii Europejskiej i czwarty w całej Europie wg. danych worldometers.info - wykryto 575 nowych przypadków. W poniedziałek do egzaminu dojrzałości przystępują maturzyści, w specjalnym reżimie sanitarnym. Śledźcie naszą relację "godzina po godzinie".

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

57 procent mieszkańców Bergamo w Lombardii na północy Włoch miało kontakt z koronawirusem, w wyniku czego w ich organizmach rozwinęły się przeciwciała - to rezultat badań serologicznych przeprowadzonych w tym mieście, jednym z epicentrów epidemii.

Ponad dwie trzecie Brytyjczyków nie planuje w ciągu najbliższego pół roku wyjeżdżać za granicę, a jeśli musieliby po powrocie odbyć 14-dniową kwarantannę - wyjazdu nie będzie planowało ponad trzy czwarte - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu ośrodka YouGov.

Pandemia koronawirusa przyniosła radykalne zmiany w ofertach pracy czasowej w Hiszpanii na lato - podała telewizja TeleCinco, powołując się na badania firm konsultingowych i agencji zatrudnienia. Już nie poszukuje się kelnerów i ratowników, ale np. techników ds. dezynfekcji.

W Portugalii krajowe władze medyczne poinformowały w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła o sześć, do 1 485.

Ministerstwo zdrowia w poniedziałkowym komunikacie podało, liczba infekcji SARS-CoV-2 wynosi 34 885, czyli o 192 więcej niż w niedzielę.

Ze statystyk resortu wynika, że w ciągu ostatniej doby grono osób uznanych w Portugalii za wyleczone z Covid-19 zwiększyło się o 161 osób, a łączna liczba ozdrowieńców wynosi 21 156.

Rząd Hiszpanii ogłosił w poniedziałek, że ostatniej doby nie odnotowano żadnego zgonu na Covid-19, co znów nie zgadza się z danymi podawanymi przez regiony kraju. W Portugalii służby medyczne ogłosiły, że zmarło kolejnych sześciu pacjentów z koronawirusem.

Ogłoszone przez resort zdrowia Hiszpanii dobowe dane na temat zgonów zostały po raz kolejny podane w wątpliwość przez media. Dziennik "El Mundo" wskazuje, że w ogłoszonym późnym popołudniem bilansie z "zerową liczbą zgonów" nie uwzględniono ofiar podanych przez służby sanitarne Katalonii oraz wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu, gdzie podczas ostatniej doby zmarło odpowiednio ośmiu i trzech pacjentów.

Z opublikowanej przez resort zdrowia Hiszpanii statystyki wynika, że do poniedziałku zanotowano łącznie 27 136 zgonów oraz 241 717 zakażeń koronawirusem. Z podanych statystyk wynika, że w ciągu doby przybyło 167 infekcji SARS-CoV-2.

Według ministerstwa zdrowia wspólnotami autonomicznymi o największej liczbie nowych zakażeń koronawirusem jest Madryt, Walencja oraz Katalonia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w poniedziałek państwa do kontynuowania wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa, zauważając, że pandemia "pogarsza się" na całym świecie i nie osiągnęła jeszcze szczytu w Ameryce Środkowej.

W niedzielę zanotowano na całym świecie ponad 136 tys. nowych przypadków koronawirusa, "najwięcej do tej pory w ciągu jednego dnia" - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej online w Genewie.

- Mimo że pandemia trwa już ponad sześć miesięcy, nie jest to czas, aby jakikolwiek kraj zdjął nogę z gazu" - zaznaczył. - Choć w Europie sytuacja polepsza się, na świecie się pogarsza - dodał.

Władze Indii otworzyły dostęp do świątyń i domów handlowych w ramach odmrażania gospodarki w czasie epidemii koronawirusa. Jednocześnie liczba zachorowań na koronawirusa przekroczyła ćwierć miliona.

Od poniedziałku 8 czerwca rozpoczęła się pierwsza faza odmrażania gospodarki i przestrzeni publicznej w Indiach po 76 dniach ogólnokrajowej kwarantanny, której obostrzenia należą do najbardziej rygorystycznych na świecie. Rząd postanowił otworzyć dostęp do świątyń i galerii handlowych.

W świątyniach mają obowiązywać specjalne środki bezpieczeństwa, w tym zakaz przyjmowania i przynoszenia "prasadu", czyli poświęconego pokarmu na ofiarę, często w formie ryżu lub owoców.

- Przed wyjściem do biura byłem dziś w świątyni w mojej okolicy, ale tylko na chwilę - mówił jeden z mieszkańców dzielnicy Jangpura w południowym Delhi. - Nie było wiele osób, a przed wejściem wolontariusze sprawdzali temperaturę. Mówili mi, że co kilka godzin dezynfekują całe wnętrze - dodał.

Liczba przypadków koronawirusa przekroczyła w Indach ćwierć miliona, z czego ponad 7 tys. osób zmarło, a ok. 120 tys. zakażonych wyzdrowiało.

Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

54 chorych na Covid-19 zmarło w szpitalach we Francji w ciągu ostatniej doby; od początku pandemii zmarło w kraju 29 209 osób - podały w poniedziałek w komunikacie władze resortu zdrowia. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa we Francji wzrosła do 154 188.

Liczba zgonów zwiększy się prawdopodobnie we wtorek, dzień wybrany przez rząd na podawanie, co tydzień, danych z domów opieki, które do tej pory stanowią ponad jedną trzecią wszystkich zgonów. Ostatni raz informowano o zgonach w domach opieki 2 czerwca - ich łączna liczba wyniosła 10 350.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie – według stanu na 8 czerwca – na liście są 143 laboratoria.

Dane resortu udostępnione w poniedziałek w ciągu dnia mówią, że na obecność koronawirusa przebadano dotąd ponad 1 mln 70 tys. próbek pobranych od ponad 973,5 tys. osób.

Prawie jedna piąta dyrektorów szkół mówi, że przy przejściu na edukację zdalną ich placówki zostały pozostawione same sobie - wynika z badania w ramach projektu Lekcja: Enter. Według 46 proc. dyrektorów wsparciem były samorządy, a według 25 proc. - resort edukacji.

Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), które od wtorku na trzy tygodnie wstrzymają wydobycie węgla by zdusić ogniska koronawirusa, w miarę możliwości będą w tym czasie kontynuować wysyłkę i sprzedaż już wydobytego surowca - wynika z informacji obu firm.

Cenzura w Chinach przestała być wyłącznie sprawą lokalną. Pandemia koronawirusa pokazała globalne konsekwencje blokowania informacji na temat takich zagrożeń - ocenił hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Koncern paliwowy BP zwolni na całym świecie 10 tys. pracowników, około 15 proc. liczącej ponad 70 tys. ludzi załogi - poinformował w poniedziałek dyrektor generalny Bernard Looney. Redukcje są efektem kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

W Czechach od poniedziałku w imprezach kulturalnych i sportowych może uczestniczyć do 500 osób. W związku z zakażeniami koronawirusem w kopalni Darków koło Karwiny w całym regionie limit ograniczony jest do 100 osób. Starsi uczniowie podstawówek mogą wrócić do szkoły.

65 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech, przybyło 280 nowych zakażeń - poinformowała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 33 964.

- Większość ludzi na Śląsku choruje w takim samym stopniu, tak samo często jak gdzie indziej. Na ulicy na Śląsku można czuć się bezpiecznie ale jest duże ognisko w kopalniach - wskazał w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W ośmiu wielkopolskich miastach dzięki mobilnym punktom poboru wymazów, tzw. drive-thru, przebadano dotąd ok. 7 tys. osób - podały w poniedziałek służby wojewody wielkopolskiego. Kolejny punkt pobrań w regionie uruchomiono w poniedziałek w Poznaniu.

Drive-thru zorganizowano na parkingu przy Stadionie Miejskim. Punkt będzie działał do środy.

Korea Płd. zakończyła stopniowe otwieranie szkół po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. W kraju wciąż wykrywane są jednak nowe ogniska zakażeń i utrzymują się obawy o drugą falę zachorowań - podała w poniedziałek agencja Yonhap.

W poniedziałek do południowokoreańskich szkół wróciła ostatnia grupa, około 1,35 mln uczniów. Łącznie od 20 maja zajęcia wznowili już prawie wszyscy spośród 5,95 mln podopiecznych placówek szkolnych i przedszkolnych w kraju.

PAP/EPA/YONHAP

Luzowanie ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 uratuje gospodarkę, ale nie można zapominać, że koronawirus nie zniknął - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na poniedziałkowej naradzie poświęconej zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zakażeń.

O 55 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zgonów z powodu Covid-19, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 40 597 - poinformowało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Kolejną karę - 200 tys. ft, czyli 2,5 tys. zł - wymierzono największemu domowi opieki dla starszych w Budapeszcie, gdzie prawie 350 osób zakaziło się koronawirusem i 50 zmarło - poinformował w poniedziałek urząd rządowy Budapesztu.

W domu opieki przy ul. Pesti zakaziło się 312 pensjonariuszy i 36 pracowników. Pięćdziesięcioro osób zmarło.

Część członków brytyjskiego rządu lobbuje za tym, by puby i restauracje mogły wznowić działalność - na razie obsługując tylko na zewnątrz - już 22 czerwca, czyli dwa tygodnie przed planowanym obecnie terminem - podaje w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że przyznała prawie 166 mln euro 36 innowacyjnym przedsiębiorstwom na walkę z pandemią koronawirusa. Poza tym UE wyda dodatkowe 148 mln euro dla firm na wsparcie planu odbudowy gospodarczej.

W Moskwie od 9 czerwca zostanie zniesiony: nakaz samoizolacji, system przepustek elektronicznych, niezbędnych do poruszania się samochodem i wymóg wychodzenia na spacery według specjalnego grafiku. Stopniowo wznowią pracę salony fryzjerskie i kosmetyczne.

PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Wśród redemptorystów jest 43 chorych na COVID-19 w 6 wspólnotach, z tego 31 w Tuchowie, gdzie jest dom zakonny i seminarium. Na wyniki testów czeka tam jeszcze czterech - podał rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz.

W Japonii rozpoczęto testy inteligentnego robota zachęcającego do noszenia maseczek ochronnych - podała w poniedziałek stacja NHK. Robot kłania się i dziękuje osobom w maseczkach, a pozostałych poucza, że maseczki ograniczają szerzenie się koronawirusa.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 70 tys. 800 próbek pobranych od 973 tys. 553 osób, a w ciągu ostatniej doby wykonano 14,4 tys. testów diagnostycznych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 26 tys. 780 osób, z których 1 tys. 161 zmarło, a 12 tys. 998 wyzdrowiało.

Choć w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej pandemia koronawirusa została powstrzymana, dwa najludniejsze kraje regionu: Indonezja i Filipiny wciąż zmagają się z dużą liczbą nowych infekcji. Mimo to, w Indonezji ogłoszono nowy etap odmrażania gospodarki.

W poniedziałek indonezyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu infekcji koronawiursem u 847 osób oraz śmierci 32 zakażonych. Mimo że w największym kraju Azji Południowo-Wschodniej zaczęto znosić część restrykcji - np. otwierając meczety, a od poniedziałku też transport publiczny i restauracje w Dżakarcie - liczba nowych przypadków Covid-19 nie zaczęła spadać.

Mimo jednego z najniższych wskaźników wykonywanych testów na milion mieszkańców, w Indonezji stwierdzono dotychczas 32 033 przypadków zakażenia wirusem, z czego 1883 zakończyły się śmiercią.

Podobna sytuacja jest na Filipinach, gdzie w poniedziałek władze doniosły o 579 wykrytych infekcjach oraz ośmiu zgonach w ciągu ostatniej doby. W stolicy kraju, Manili, w czerwcu po ponad dwóch miesiącach surowego reżimu sanitarnego, zniesiono część obostrzeń. Ale w poniedziałek minister edukacji Leonor Briones zapowiedziała jednak, że szkoły w kraju pozostaną zamknięte do czasu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa.

W sumie na Filipinach zarejestrowano ponad 22 tys. przypadków Covid-19. Zmarło 1011 zakażonych osób.

W lokalu wyborczym przebywać będzie mogła w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m kw., a członkowie komisji będą musieli być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, m.in. jednorazowe rękawiczki, przyłbice lub półmaski – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ws. szczegółowych zasad bezpieczeństwa w wyborach prezydenckich.

[WIĘCEJ]: Jak będą wyglądać wybory? Resort chce m.in. ograniczyć liczbę głosujących w lokalu

Na zdjęciu: zabezpieczenia podczas wyborów w Krośnicy, które odbyły się pod koniec kwietnia. Było to uzupełniające wybory do Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem

823 nowych infekcji koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby – poinformowało ministerstwo zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło kolejnych siedem osób, w sumie – 276.

49 453 to ogólna liczba zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzonych testami laboratoryjnymi od początku epidemii na Białorusi. Przyrost dobowy wyniósł 823 i był najniższy po 4 maja (kiedy podano dobową liczbę 784).

63-letnią pacjentkę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zakażoną koronawirusem udało się wyleczyć dzięki terapii osoczem od ozdrowieńców - poinformował w poniedziałek szpital. To pierwsza taka terapia w Podlaskiem - podało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Kobieta z potwierdzonym koronawirusem przez 10 dni miała wysoką gorączkę, duszności, a badania wykazały w płucach zmiany typowe dla COVID-19.

Premier Rosji Michaił Miszustin poinformował w poniedziałek, że obywatele będą mogli wyjeżdżać za granicę do pracy, na leczenie, w celu kształcenia się, a także opieki nad bliskimi. Z powodu pandemii koronawirusa 27 marca Rosja zawiesiła loty międzynarodowe.

O zamknięciu placów zabaw i plenerowych siłowni, nie wznawianiu działalności centrum kultury, zmienionych zasadach pracy urzędu miasta i rozwożeniu posiłków dla seniorów – zdecydował w poniedziałek działający w Sieradzu (Łódzkie) sztab kryzysowy. W miejscowym szpitalu wykryto ognisko koronawirusa.

Więcej informacji tutaj.

Koronawirus był obecny w wodach ściekowych aglomeracji Barcelony już 41 dni przed potwierdzeniem w tym mieście pierwszego przypadku zachorowania na Covid-19 - wynika z badania biologów miejscowego uniwersytetu i laboratorium lokalnych zakładów uzdatniania wody.

Rewelacje badaczy z Barcelony potwierdziło także hiszpańskie radio RAC1. Wypowiadający się dla tej rozgłośni wykładowca na Wydziale Mikrobiologii UB Albert Bosch ujawnił, że studium dowodzi, iż 36-letnia włoska turystka, u której 25 lutego potwierdzono zachorowanie na Covid-19, nie była prawdopodobnie pierwszą w Katalonii osobą zainfekowaną SARS-CoV-2.

Przy utrzymującej się poniżej 200 liczbie nowych przypadków koronawirusa dziennie Belgia w poniedziałek wchodzi w trzecią fazę znoszenia restrykcji. Pierwszy raz od niemal trzech miesięcy mieszkańcy kraju mogą wyjść na piwo, czy pojechać na wycieczkę poza miasto.

Choć życie na wyludnionych w pierwszych tygodniach pandemii ulicach belgijskich miast wróciło już dawno, dopiero teraz spragnieni spotkań poza domem, lasem, czy parkiem, będą mogli usiąść ze znajomymi przy kawiarnianym, czy barowym stoliku.

Poniedziałek jest też pierwszym dniem, w którym można się spotykać w większych grupach. Nowa rzeczywistość dotyczy też siłowni i klubów fitness, które dopiero teraz dostały zielone światło na powrót klientów. 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w poniedziałek, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszona decyzja dotycząca otwarcia polskich granic. Trwają analizy w tej sprawie. Decyzja będzie podana jeszcze przed świętem Bożego Ciała - zapewnił. 

Więcej informacji tutaj.

Tylko sześć nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, to najmniej od 15 marca. Zmarły też dwie osoby chore na Covid-19 - poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

W sumie od początku pandemii wykryto na Węgrzech 4 014 zakażeń koronawirusem, a 548 osób chorych na Covid-19 zmarło. Do tej pory 2 284 osoby uznano za wyleczone.

Ponad połowa mieszkańców Hiszpanii weszła od poniedziałku w ostatnią, trzecią fazę usuwania restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Obostrzenia, wprowadzone na podstawie obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego, zostaną ostatecznie zlikwidowane do końca czerwca.

Przejście z drugiej do trzeciej fazy oznacza możliwość podróżowania pomiędzy prowincjami wspólnot autonomicznych Hiszpanii, a także możliwość otwarcia miejsc rozrywki, w tym dyskotek. Dopuszczone zostały też spotkania z udziałem 20 osób, a placówki handlowe mogą udostępnić do 50 proc. swojej powierzchni. Przywrócono też możliwość funkcjonowania kin i teatrów.

Fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA

Koronawirus w miejskim szpitalu i dwóch przedszkolach w Białymstoku

Szpital miejski w Białymstoku do odwołania wstrzymał w poniedziałek przyjęcia nowych pacjentów. Powodem jest pozytywny wynik rutynowych badań na koronawirusa u dwóch pracowników tej placówki. Dodatkowe badania przejdzie teraz cała załoga i chorzy przebywający na oddziałach tego szpitala.

Koronawirus pojawił się również w dwóch miejskich przedszkolach w Białymstoku; chodzi o przedszkola samorządowe nr 39 i 20. Są one od poniedziałku nieczynne; w pierwszym przerwa w zajęciach na czas kwarantanny ma potrwać do 21 czerwca, w drugiej do końca tego tygodnia. W placówce nr 39 test potwierdził zakażenie COVID-19 u pracownika, w nr 20 - u jednego z dzieci uczęszczających do tej placówki.

Ryanair nie odwoła lotów do i z Wielkiej Brytanii mimo wprowadzenia przez ten kraj 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przyjeżdżających z zagranicy, ponieważ tysiące Brytyjczyków nadal rezerwuje wakacje - powiedział w poniedziałek szef linii Michael O'Leary.

W poniedziałek w Wielkiej Brytanii weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi wszyscy przyjeżdżający - niezależnie od środka transportu i obywatelstwa - muszą się przez 14 dni izolować. Ma to zapobiec drugiemu szczytowi zachorowań na Covid-19. W Anglii za złamanie zasad kwarantanny grozi grzywna w wysokości 1000 funtów.

W Rosji zmarło w ciągu minionej doby 112 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 sięgnęła 5971 - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Wykryto 8 985 nowych zakażeń, dobowy przyrost znów zbliża się do 9 tysięcy.

Łączna liczba zakażeń w Rosji sięgnęła w poniedziałek 476 658.

O 219 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformował resort zdrowia w poniedziałek po godz. 10. Najwięcej spośród nich zanotowano w województwie śląskim.

Ministerstwo przekazało też, że zmarły kolejne 4 osoby chore na Covid-19.

Wstrzymanie pracy w dwunastu śląskich kopalniach zapowiedział w poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Uściślił, że chodzi o te zakłady pracy, w których występują zakażenia koronawirusem, a ich załogi nie są jeszcze dostatecznie przebadane.

Więcej informacji tutaj.

Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

Zaznaczono, że celem procedur jest minimalizowanie ryzyka zakażenia przez wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. 

Więcej informacji tutaj.

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że w ciągu minionej doby wykryto w tym kraju 463 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, 9 pacjentów z Covid-19 zmarło, a 141 wyzdrowiało.

Bilans zainfekowanych wzrósł do 27 462, zgonów do 797, a wyzdrowień do 12 195.

Do tej pory wyzdrowiało już 12 998 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV- 2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa obecnie 1 881 osób - poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w poniedziałek - podobnie jak dzień wcześniej - wśród górników należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel w Radlinie. Od czwartku do niedzieli trwały tam badania przesiewowe załogi.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się prawie 5 tys. górników z trzech spółek węglowych. Pracownicy kopalń węgla kamiennego to niespełna 19 proc. spośród wszystkich ponad 26,5 tys. osób zakażonych koronawirusem w Polsce - wskaźnik ten jest wyższy z uwzględnieniem także członków górniczych rodzin.

Dziewięciu strażaków z Legionowa (Mazowieckie) będących na kwarantannie wróciło w poniedziałek do pracy. Przeprowadzone u nich testy na obecność koronawirusa dały wyniki negatywny - przekazał w poniedziałek rzecznik komendanta mazowieckiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

W miniony poniedziałek legionowscy strażacy otrzymali informację, że jeden ze strażaków ma koronawirusa potwierdzonego badaniem laboratoryjnym.

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 72 tys. osób poddanych kwarantannie. W około 1100 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak powiedział w poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już ponad 7 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

Amerykańska piosenkarka soul i gospel Michelle David występuje przed widownią ograniczoną do 30 osób w klubie Paradiso w Amsterdamie.

Holenderski rząd zaczął łagodzić niektóre ograniczenia wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Teraz w koncertach na żywo może uczestniczyć maksymalnie 30 osób.

Fot. PAP/EPA/PAUL BERGEN

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła w poniedziałek zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, po tym jak wyzdrowiała ostatnia z zakażonych w kraju osób. Zapowiedziała również zniesienie wszystkich restrykcji z wyjątkiem dotyczących ruchu na granicach.

Ardern poinformowała na konferencji prasowej, że żaden z 40 tys. testów przeprowadzonych w ciągu ostatnich 17 dni w Nowej Zelandii na obecność koronawirusa nie dał wyniku pozytywnego.

Epidemia koronawirusa przyspieszyła rozwój zdalnej administracji na niektórych uniwersytetach - oceniają ich przedstawiciele. Prorektor UW ma nadzieję, że elektroniczny obieg dokumentów stanie się codziennością.

Od połowy marca biura administracji wielu uczelni w Polsce przeszły w tryb pracy zdalnej w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Interesantów obsługiwały tylko online, a to wymusiło zmiany w organizacji pracy administracji centralnej i wydziałowej szkół wyższych.

W związku z sytuacją epidemiczną w tym roku egzaminy maturalne muszą być przeprowadzane zgodnie ze specjalnymi wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wchodząc do sali zdający mają zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mieć zakryte usta i nos.

Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku. 

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto w Niemczech 214 nowych przypadków zakażeń koronawirusem oraz stwierdzono sześć kolejnych zgonów na Covid-19.

Dotychczas w Niemczech odnotowano ogółem 184 193 infekcje koronawirusem, z czego 8674 pacjentów zmarło.

Choć rynek zamówień wzrósł nawet o 25 proc., to w okresie pełnych obostrzeń restauracje traciły nawet 75 proc. obrotów. Teraz straty spadły do poziomu 30 proc. i trwa ich mozolne odrabianie - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Rynek gastronomiczny w Polsce wychodzi z okresu zamknięcia mocno osłabiony i zdziesiątkowany. "Od marca restauracje mogły pracować tylko w formule na wynos oraz w dostawie, co oznaczało utratę zdecydowanej większości klientów. W efekcie przez pięć tygodni od 16 marca spadki sprzedaży restauracji przekraczały 70 proc. tego, co generowały wcześniej" - napisał dziennik.

 

Od poniedziałku wszyscy przyjeżdzający do Wielkiej Brytanii - zarówno jej obywatele, jak i cudzoziemcy - muszą przejść obowiązkową dwutygodniową kwarantannę. Jak wyjaśnia rząd, wprowadzona ona jest, gdyż obecnie to importowane zakażenia stanowią większe ryzyko.

Pasażerowie przybywający do Wielkiej Brytanii - samolotem, promem lub pociągiem - będą proszeni o podanie adresu, gdzie będą się izolować przez 14 dni. Za niewypełnienie formularza z tymi danymi grozi grzywna w wysokości 100 funtów.

Służby sanitarne i lokalne media poinformowały o 80 przypadkach zakażenia SARS - CoV-2 w sieradzkim szpitalu. To 45 pacjentów i 35 pracowników placówki z kilku oddziałów.

Prezydent Sieradza Paweł Osiewała apeluje w sieci do mieszkańców o ostrożność i informuje sieradzan o kolejnych przypadkach koronawirusa w miejscowym szpitalu i zapowiedzianym na poniedziałek posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Fala protestów przeciwko prezydentowi Brazylii Jairowi Bolsonaro, mieszkańcy wylegli na ulice w obronie demokracji oraz potępiając rasizm i faszyzm w Brazylii, fot. PAP/EPA/JOEDSON ALVES
W Brazylii stwierdzono do tej pory 37 312 śmiertelnych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę brazylijskie ministerstwo zdrowia. To oznacza, że w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły 1382 osoby.

Resort w niedzielę podał tylko łączną liczbę zmarłych osób, nie sprecyzował zaś, ile przypadków śmiertelnych zanotowano w ciągu ostatnich 24 godzin. Dzień wcześniej ministerstwo informowało o 35 930 zgonach.

691 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych - podał w niedzielę codzienny bilans Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 110 482.

Łączna liczba zakażeń od początku pandemii wynosi w USA 1 938 842.

188 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku - podało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego meksykańskie ministerstwo zdrowia. Stwierdzono także 3484 nowe przypadki infekcji.

W sumie w Meksyku na Covid-19 zmarło do tej pory 13 699 osób, a zakażonych koronawirusem jest 117 103 osoby.

W tym roku w związku z epidemią koronawirusa przesunięto terminy przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych, w tym matur, ale także zmieniono część przepisów dotyczących ich przeprowadzania.

I tak w tym roku egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych będzie tylko w formie pisemnej, z kilkoma wyjątkami. 

37 procent ludności miasteczka San Giovanni Bianco w Lombardii na północy Włoch zaraziło się koronawirusem - wynika z masowych badań serologicznych. Władze nie są zaskoczone tym rekordowym wskaźnikiem i zwracają uwagę na nienotowaną tam wcześniej serię zgonów.

Władze miasteczka położonego koło Bergamo, a więc w części kraju, która jest epicentrum epidemii, postanowiły przeprowadzić tam badania na szeroką skalę, by sprawdzić zasięg szerzenia się wirusa wśród 4800 mieszkańców. Już zbadano ponad 1400 ochotników. Testy przejdzie jeszcze 400 następnych osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie